1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Reconditionare - Inlocuire - Vopsire - Piele volan - frana mana - nuca - fusta schimbator - butoane

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de micu, 16 Iul 2007.

  1. micu

    micu Bronze Member

    Înscris:
    9 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 18T 8L
    Am o problema foarte "urata", care am observat-o la mai multe modele/prieteni.

    Mai ales la climatronic, se "tocesc" butoanele. De fapt nu se toceste scrisul de pe ele, mai degraba fondul pe care este scrisul... se vede foarte urat, dau impresia de neingrijit. Ma bate gandul sa ma duc la PB, sa comand consola aceea, si butoanele(daca vin separat) si o sa le apas cu .... nu stiu cu ce... ma mai gandesc, ca sa nu se mai ia....

    Acelasi lucru l-am patit si la compartimentul de deasupra scrumierei, parca se "coja" plasticul. Are ca un fel de film intins pe el, o pelicula de cauciuc, care se cojeste. Am cojit tot, si acum se vede OK, dar la butoane nu am cum sa fac asta, ptc nu se va mai intelege nimic, si oricum, este fundalul alb, nu ca la usita aceea de mai sus de scrumiera.

    Ce sa fac? voi ati patit asa ceva? HEEELLLPPP!!!!:sob::sos:
     
    Megatron apreciază asta.
  2. i_am_drooling 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iun 2007
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 2.5T Avant quattro 177cp 2002
    Un amic de al meu a avut o problema asemanatoare (cred ca o mai are si acum :)) dar pana la urma s-a obisnuit. A fost si el stresat dar nu a gasit nicio solutie asa ca a renuntat. Masina ta a fost cumparata second hand? Avea urme de decojire de atunci sau in posesia ta a inceput? Oricum, e putin dezamagitor sa se intample asa ceva la un Audi, care se vrea a fi o marca premium. Am sa-l intreb sa vad daca a reusit sa mai faca ceva. In caz ca gasesti o solutie, sa ne anunti :).
     
  3. micu

    micu Bronze Member

    Înscris:
    9 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 18T 8L
    asa am luat masina... Ideea e ca la A4 al tatalui meu, desi e putin mai vechi, si are dubluu km, nu sunt cojite deloc butanele. Am impresia ca sunt din al material ... Oricum, gasesc eu o solutie si va spun :)
     
  4. Ice 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2007
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI Attraction 2001
    Hmm...si eu am o mica taietura/zgarietura sau ce o fi...pe bord, deasupra volanului...nu stiu cum a ajuns acolo, dar sper sa nu inceapa sa mi se decojeasca ca fac urat. Mai bine nu ma ating de ea sa nu fac cine stie ce prostie.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2012
  5. micu

    micu Bronze Member

    Înscris:
    9 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 18T 8L
    Ice, nu este vorba de "coaja" propriu zisa a bordului, este vorba de "consola" cu casetofonul, climatronicul, etc..... Asa ca stai linistit... :)
     
  6. nbogdi 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 2.0 TDI 140CP, 2007
    Cojeala e datorita materialului folosit.Este o vopsea cauciucata , iar ce se cojeste este cauciucul aplicat deasupra vopselei ( care e lucioasa ) .Prima oara se observa la marginea butoanelor de geamuri electrice ( se vede plasticul alb -nu inteleg de ce nu e negru ) .:think:
    Problema cu butoanele de la climatronic am avut-o si eu. Consola se gaseste cu tot cu electronica si costa ...de la 700 euro in sus. Asa ca am renuntat .Poti schimba insa pasticul cu butoanele de geaqmuri electrice max. 2 mil. lei. Bafta.
     
  7. micu

    micu Bronze Member

    Înscris:
    9 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 18T 8L
    Merci... Eu ma gandeam totusi la o solutie de genul celei pentru telecomanda (cheia) de la masina. Exista "tastatura" pentru cheie, care se schimba foarte usor ... si este dintr-un cauciuc, identica cu cea de fabrica. Practic poti spune ca este ca noua cheia dupa aceasta operatiune.

    Merci oricum de info, sunt foarte importante :)
     
  8. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Butoanele alea cred ca sa-u uzat asa de tare cum tot ai incercat codurile de la climatroic pt a intra in sistemul de diagnoza ;)
    La mine nu sa-u uzat deloc, sunt ca si noi .... doar ca sunt din 2001 :)
     
  9. opreanuy_19

    opreanuy_19 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Noi 2007
    Locație:
    Villarreal ,Castellon ,Espana
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 96 Kw/131 CP
    Eu am aceeasi problema. problema vine de la solutia de curatat bordul. nu trebuie sa insisti mult la curatarea butoanelor pt ca se subtiaza folia d pe ele si incepe sa se deterioreze!se gasesc si butoane si consola climei de cumparat separat,dar nu sti cat costa!oricum incearca sa folosesti un marker pana atunci!
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2012
  10. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    am si eu o problema asemanatoare la intrerupatorul de faruri ! nu cred ca e mare lucru !
     
  11. aricicostel 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2007
    Locație:
    suceava
    Masina:
    audi a4 1,9tdi,2003
    Mare Pb

    PB mare frate , cam acelasi lucru il intimpin si eu , si frate nus ce sa fac , daca afli un raspuns nu ezita sa ma anunti , chiar si un pret pt inlocuirea consolei si a butoanelor
     
    Xelectronik apreciază asta.
  12. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    am gasit pe eBay console de la audi avariate sau pur si simplu schimbate consolele cu alte modele.

    Mai exista totusi o varianta!!! si chiar indrazneata! si anume CUSTOM!
    se pot imbraca, vopsi , polisa, etc....cu diferite materiale. si astfel poti da borudul tau o nota distincta daca stii sa alegi ceva cu gust.
    inca nu stiu cine poate face astfel de operatiuni dar cu siguranta firmele de tuning custom.
     
  13. ionutzzu'

    ionutzzu' 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Ian 2008
    Locație:
    dragasani
    Masina:
    audi a4 break 1.9 tdi 2001
    si mie mi s-a intamplat da langa schimbator in dreapta si in stanga lui. sunt 100% sigur ca e d la odorizant. mi-a curs o picatura si cand am incercat sa o sterg s-a 'cojit' o pelicula foarte subtzire. nu mai atranatzu tot felu d odorizante d oglinda. acum am ambi pur si nu s-a mai cojit
     
  14. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Si eu...la randul meu am aceeasi problema - s-au tocit butoanele si la intrerupatorul de faruri la fel. In plus, daca va incalzeste cu ceva, volanul din piele - zici ca a muscat fostul proprietar din el - nu stiu de dreq poti sa-i faci unui volan ca sa se deterioreze asa...chiar daca e din 2002, dar totusi. Aveti idei referitor la ce s-ar putea face pt butoane tocite si volan jerpelit?:crying:
     
  15. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    Ionut ,mie mi s-a intamplat exact invers,de la un ambipur,cum il puneam mereu in acelasi loc,in gaurile de aerisire din mijlocul bordului,cand l-am luat sa-i schimb rezerva,am observat ca acolo un statea de obicei se cojise plasticul....
    am impresia ca de la incalzirea sticlei in care este tinut lichidul.
    eu am observat asta iarna cand foloseam clima pe cald
     
  16. blizzard

    blizzard Bronze Member

    Înscris:
    3 Feb 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6, 2003, 1,9 TDI 131 CP
    Salut,
    Faza cu exfloierea vopselei mi se intampla si mie (Audi A6, 2003), dar numai pe manerele usilor din fata; am un prieten cu un A4 la care i s-a dus de tot vopseaua de pe butoanele geamurilor dar si de pe cele de pe consola centrala, acestea ramanad de culoare alba (arata foarte nasol). Imi spunea ca e de la spalatoriile auto din cauza solutiilor pe baza de clor. Acest lucru m-a facut sa nu-mi las masina sa mi-o spele in interior doar pe exterior. Oricum, din cate am citit pe net, se pot gasi ornamente complete pentru consola climatronic precum si comenzi complete pentru geamuri. Nu cunosc pretul. Citeam undeva ca unii si le mai vopsesc cu o vopsea pe baza de cauciuc, vopsea luata de prin Practiker sau metro, dar nedumerirea mea este urmatoarea: cum suparare si le vopsesc de le ramane semnul corespunzator nevopsit in asa fel incat sa poata lumina acel semn ?? Iti trebuie, cel putin, mana de Picasso ca sa poti face desenele acelea asa de fine ... In orice caz, uzura butoanelor tine si de grija pe care o are fiecare, de solutiile folosite dar si de educatia celui care a avut-o inainte de noi. Nu cred ca mai este cazul sa o spun, dar toata gama Audi, indeferent de model, este o gama scumpa, scumpa pentru buzunarele noastre, ale romanilor de rand, si de aceea cred ca fiecare trebuie sa aiba grija de masinuta lui.
    Eu fiind un tipicar de felul meu, si avand grija (cateodata excesiv de grija) de masina, am sa va tin la curent cu tot ce tine de intretinerea interiorului la Audi.
    O sapatamna usoara si spor la treaba ... :)
     
  17. WBT

    WBT 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 2.0Tdi 143CP ALB
    pentru cei care au tot felul de zgarieturi si vor sa reconditioneze plasticele prin vopsire sau mai stiu eu ce , vopseaua cauciucata se scoate cu o carpa si clor nu terbuie sa va chinuiti prea mult in 5 min e curat se dizolva ca prin minune. eu am fost surprins dupa ce incercam de 1 zi sa cojesc 3 bucatele cu smirghelu ca sa le vopsesc. iar daca vreti sa vopsiti nu uitati sa dati cu primer
     
  18. blizzard

    blizzard Bronze Member

    Înscris:
    3 Feb 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6, 2003, 1,9 TDI 131 CP
    Hmmmmmm ... super bine de stiut !! Multam de informatii. Dar intrebarea mea este : Dupa ce se da cu clor, plasticul ramane lucios sau mat ??? Ca n-as vrea sa ramana mat! Merci :icon_thumright:
     
  19. WBT

    WBT 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 2.0Tdi 143CP ALB
    f lucios nu ramane. nici nu se albeste insa scopul meu atunci era sa il vopsesc asa ca nu sugerez sa scoti vopseaua respectiva decat daca vrey sa vopsesti piesa respectiva.
     
  20. b-13-way

    b-13-way 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2007
    Locație:
    bucharest
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 131cp
    Autocolantare sau Schimbare/Inlocuire trimuri la interiorul masinii

    Cunoaste cineva de unde se poate cumpara un pachet interior aluminiu sau mahon pentru A4 2002. Sau eventual pe cineva care monteaza autocolant imitatie carbon?....credeti ca tin autocolantele astea?
     

Distribuie pagina asta