1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Reconditionare - Inlocuire - Vopsire - Piele volan - frana mana - nuca - fusta schimbator - butoane

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de micu, 16 Iul 2007.

  1. Ursy

    Ursy 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2012
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, model B6, 1.9 TDI AWX, 2001
    In doua zile dar mi-ai fi de ajutor daca ai face o poza cu un aparat de macar 6 Mpx, si cu o lumina optima ca nu gasesc pe net atat de mari, si eu am RNS-E
     
  2. cdumitru25

    cdumitru25 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 b6 2.0 ALT 2001/A6 C6 4f 2.0 TFSI BPJ 2008
    Am nevoie de cineva in iasi cunoastem
     
  3. haryhary

    haryhary Bronze Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Buftea
    Masina:
    Audi 6 3.0 tdi 2005, Motor BMK
    ufff..de A6 C6 ioc...
     
  4. Ursy

    Ursy 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2012
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, model B6, 1.9 TDI AWX, 2001
    Raspuns la intrebarea ta: Eu sunt din Iasi si am gasit unde sa debitez fisierele.

    Am terminat sistemul vectorial pentru CD Concert le uploadez sa le poti folosi cu placere.
     
  5. cdumitru25

    cdumitru25 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 b6 2.0 ALT 2001/A6 C6 4f 2.0 TFSI BPJ 2008
    sal

    in ce format e ca nu merge sau schimbal ms
     
  6. Ursy

    Ursy 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2012
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, model B6, 1.9 TDI AWX, 2001
    e format Adobe Ilustrator. In ce doresti sa il schimb, presupun ca in format Corel, ca daca o fac jpeg nu mai ai ce face cu poza.
     
  7. cdumitru25

    cdumitru25 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 b6 2.0 ALT 2001/A6 C6 4f 2.0 TFSI BPJ 2008
    Sal

    Da in Corel. Ziceai ca tu stai in Iasi ? Ai gasit pe cineva care sa ti le taie ? La ce pret ? Eu am gasit pe cineva in Iasi care face gravura laser si zicea ca s-ar baga sa ne ajute.
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Ian 2013
  8. Ursy

    Ursy 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2012
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, model B6, 1.9 TDI AWX, 2001
    Daca ai gasit la gravari.ro (Iasi) sa stii ca acolo am fost si m-a costat 38 de lei sa tai tot ce vezi in poza. Iti atasez o poza ca sa iti faci o idee cum arata si sa stii ca ele sunt taiate dar stau asa pentru ca e autocolant si le tine o hartie pe spate. Dimensiunile sunt exact aceleasi cu cele de pe masina adica o medie de 0.6 cm.

    http://fisierulmeu.ro/24XGBXHPLA1Q/DSCF9455-JPG.html
     
    Ultima editare: 1 Feb 2013
  9. cdumitru25

    cdumitru25 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 b6 2.0 ALT 2001/A6 C6 4f 2.0 TFSI BPJ 2008
    Sal

    Mie imi pare mai degraba ca un sablonde tabla.cand te apuci de treaba sa imi dai si mie poze sa vad ce a esit.da eu tot ma gandeam la varianta aia sa vopsesti tot negru si dupa sa gravezi laser pana la plasic.
     
  10. Ursy

    Ursy 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2012
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, model B6, 1.9 TDI AWX, 2001
    Nu e din tabla e un acrilat subtire. Merge si cum spui tu... sa vedem ce va iesi la mine, o sa dureze ceva fiindca acum nu am timp.
     
    Ultima editare: 1 Feb 2013
  11. hadallex

    hadallex 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi Q5 FY, 2.0 TDI DETA, 190 cp; Ex: Audi A6 4F2, 2.0 TDI; Ex.: Audi A6 C5, 1.9 TDI-AVF.
    Ca sa va iasa treaba ca din fabrica trebuie sa curatati COMPLET TOATE suprafetele de vechea vopsea (orice punct ramas se va vedea foarte urat).
    Eu am curatat smirghel granulatie 2000 cu apa din abundenta, apoi finisate cu 3000.
    Ca spray va recomand "DUPLI-COLOR, plastic, black mat" (pentru Timisoara se gaseste la Ciclop si costa aprox 40 lei). Este identic cu vopseaua originala (ca si culoare), nu trebuie dat cu primer.
    Eu cu 2 tuburi de spray am refacut buton lumini, fata casetofon, fata clima, rama cas-clima, rama suport pahar si toate butoanele de acolo, buton oglinzi electrice, toate manerele de la usi + plasticul care sustine butoanele geamuri, scrumiera, plasticul din jurul schimbatorului.
    Am vopsit in 3 straturi, fiecare aplicat la 15-20 min. Dupa ultimul strat este bine sa lasati sa se usuce mai mult (minim 3 ore) deoarece la montare cand veti apasa cu putere pe diferite elemente ca sa se prinda in clipsuri o sa va ramana amprentele.
    O sa aveti nevoie de foarte multa rabdare. Nu folositi cutite sau alte scule pentru a indeparta vechea vopsea pentru ca mai mult ca sigur veti strica plasticul si apoi veti fi nevoiti sa chituiti...etc.
    Eu am facut lucrarea asta de aproximativ 6 luni si tote elementele vopsite sunt inca impecabile (inclusiv manerele de la usi).
    Sunt nemultumit de comutatorul de la lumini (unde erau insemnele am lasat buline albe) si de suportul de pahar unde am vopsit integral si nu se mai vede semnul.
    @Ursy daca iti iese treaba bine o sa te rog (daca ai timp si chef) sa-mi faci si mie un sablon cu insemnele de la comutatorul de lumini si suportul de pahar si sa le trimiti prin posta. (imi spui pretul si achit in avans).
    Spor la munca va doresc
     
  12. Ursy

    Ursy 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2012
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, model B6, 1.9 TDI AWX, 2001
    Sarumana chiar asta cautam acum un spray care sa imite cat mai bine vopseaua originala. :o:
     
  13. hadallex

    hadallex 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi Q5 FY, 2.0 TDI DETA, 190 cp; Ex: Audi A6 4F2, 2.0 TDI; Ex.: Audi A6 C5, 1.9 TDI-AVF.
    Culoarea e ok, doar ca nu e cauciucata. O sa dispara efectul acela de "aderenta" cand dai cu mana. Eu unu nu-i duc lipsa deloc.
    Am vazut pe alte forumuri ca au folosit vopsea cauciucata, dar dupa cateva luni...a inceput sa se cojeasca.
    Chiar astazi am mai facut o inspectie la interior. Suportul de pahar e impecabil (il folosesc aproape zilnic) si comutatorul de lumini. Sunt curios ce o sa-ti iasa. Oricum cand te apuci sa te inarmezi cu rabdare.
     
  14. nelutu_petrican

    nelutu_petrican Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2010
    Locație:
    Târgu Neamț / Gura Humorului
    Masina:
    A4 B6 QUATTRO 2.5TeDeI , cel mai PROST motor.. dupa BLB bineinteles :), si alta marca din 3 litere
    Daca vreti si acea textura cauciucata puteti folosi plasti dip, tot la spray vine.
     
  15. Pancone77 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2013
    Locație:
    braila
    Masina:
    A6 2006 2.0 Tdi
    cam cat costa??

    cat costa prin hidrotransfer ?? si unde se poate face asta ??
     
  16. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Pentru butoane am gasit o rezolvare. Avea si un coleg aici pe forum de vanzare ceva asemanator dar nu a mai raspuns. Par interesante mai ales daca si bandourile sunt cromate. La setul complet scrie ceva de 2003-2008 dar daca sunt doar butoanele de pe usa, fara cel de oglinzi, sunt de la 2001 incolo. S-a schimbat ceva in 2003 la conexiunea butoanelor?

    http://www.ebay.de/itm/Audi-A4-S4-R...Radioblenden&hash=item3a7889bf31#ht_500wt_969

    [​IMG]
     
  17. Ursy

    Ursy 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2012
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, model B6, 1.9 TDI AWX, 2001
    Abia acum am avut si eu ceva timp si am incercat sa reconditionez comutatorul de lumini numai ca am uitat sa ii fac o poza inainte de reconditionare, dar credeti-ma era praf si discul cu indicatoare si comutatorul.A fost o munca prea migaloasa si nu recomand sa se mai chinuie si altii. Nu a iesit perfect dar fata de ce era inainte e mult mai bine. Cred ca e mai buna ideea colegului cu vopsitul inainte si apoi duse la gravat, oricum am incercat-o si pe asta.

    PS: Adaug o poza luata de pe net si va spun ca arata mai rau de atat. Era alb mai tot :yes:
     
    Ultima editare: 27 Feb 2013
  18. Gaby 76 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 101 CP 2002
    Sunt de parere ca ti-a iesit bine blocul de lumini.
    Ai salvat 100€ prin efortul depus.
    Felicitari!
     
  19. Ursy

    Ursy 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2012
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, model B6, 1.9 TDI AWX, 2001
    Pai urmeaza si butoanele de la geamuri ca si ele sunt sterse
     
  20. Gaby 76 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 101 CP 2002
    Eu am schimbat butonul de pe partea dreapta cu unul nou.
    Am incercat sa il vopsesc , dar nu mi-a iesit .
    Bafta in continuare.
     

Distribuie pagina asta