1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Reconditionare - Inlocuire - Vopsire - Piele volan - frana mana - nuca - fusta schimbator - butoane

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de micu, 16 Iul 2007.

  1. BRT

    BRT 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2008
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Audi Q5 2.0 2012
    daca ai interior negru nu pune mahon ca da ca dreak...parca ar fi ornamente funerare...parerea mea...pe interior deschis la culoare da insa f bine
     
  2. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    nici mie nu imi place interiorul mahon....mi se pare potrivit la rolls royce sau masini de acest gen...
    acum depinde de gusturile fiecaruia....am un prieten cae e cu un an mai mic ca mine si e mort dupa mahon:p
     
  3. bigman55

    bigman55 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    Audi A6 C5 2002
    Si eu am aceiasi problema cu cojirea butoanelor de la diverse odorizante lichide agatate de oglinda retrovizoare :(
    Interesanta ideea cu vopsirea butoanelor
    dar cred ca oricum trebuiesc demontate butoanele si consola pentru vopsire
    daca a incercat cineva, va rog anuntati-ma
    eu personal o sa incerc sa le vopsesc cumva, pt ca si pe mine ma deranjeaza.
    va tin la curent
    o zi buna
     
  4. fever

    fever 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDi PD 131CP
    Inlocuire schimbator viteze - nuca si mansonul - discutii diverse

    Stie cineva cum se inlocuieste mansonul de la schimbator, ma intereseaza cum se scoate din suport, are cineva o schema? Vreau sa-l inlocuiesc cu unul nou din piele. Multumesc!


    P.S. Am cautat pe forum si nu am gasit nimic care sa ma ajute.
     
  5. yulian

    yulian 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Utilitara japoneza cu triunghi in mijloc...
    Si la mine sunt zgariate..eu am avut noroc ca nu a trebuit sa ma intreb mult timp...in acte era o "fosta"...a zgariat la butoane ca marmota :)
     
  6. mlmmarius

    mlmmarius 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 2004
    vezi daca te ajuta asta
     
  7. bigman55

    bigman55 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    Audi A6 C5 2002
    Da, si la mine tot o femeie a fost posesoarea masinii inainte.
    Femeile au unghiile lungi si zgarie tot ce ating :rolleyes:
    O solutie ar fi curatarea unde sunt zgarieturi cu cif, sau ceva pe baza de clor si revopsirea cu negru mat sau tot vopsea cauciucata.
    Problema o sa fie insa..la refacerea simbolurilor.
    Nici eu nu inteleg de ce plasticul de sub vopseaua cauciucata nu au facut-o nemtii de cluoare neagra
    :(
     
  8. fever

    fever 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDi PD 131CP
    Ultima editare: 18 Iun 2008
  9. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Probabil nu s-au gandit la asta. De data asta ar fi trebuit sa faca ca si cei de la VW, ei nu au aceasta problema.
     
  10. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    o cauza in cojirea acestor butoane ar fi si de la spalatoria auto unde se curata interiorul masinii ... asa ca aveti grija pe unde spalati masinile ! Eu la masina mea nu prea las pe oricine sa se atinga de bort sau sa faca geamurile.
     
  11. serjjj

    serjjj 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2008
    Locație:
    roman-neamt
    Masina:
    Audi A4
    Si la mine e aceeasi problema

    Si la mine e uzat rau butonul de la ventilatie (ala cu minus) si cel care deschizi climatronicul si chiar se vede naspa dar m-am obisnuit. ma gandeam la un marker dar nu stiu cum va iesi si am preferat sa nu fac nimic deocamdata. poate voi gasi un A4 dezmembrat si asa voi fi sigur ca le pot schimba. toate butoanele sunt negre ca si noi dar cele 2 sunt pe jumatate albe si cu semnele pe ele. O sa revin si cu foto cat de curand. am vazut ca cineva de aici a recomandat marker. as dori sa stiu daca iese cat decat. Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2012
  12. bigman55

    bigman55 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    Audi A6 C5 2002
    Am ramas dator cu un raspuns:
    am cumparat cel mai bun marker pe care il gasesti pe la librarii, special pentru plastic, culoare neagra.
    Si, surpriza: markerul dat pe plasticul alb de la audi, dupa uscare are o culoare bruna.
    Deci, nu merge.
    Eu aveam de vopsit partial butonul de la ESP, care se decojise de la un odorizant lichid.
    Cea mai buna solutie pe care am gasit-o si mi s-a parut cea mai acceptabila pana acum: am luat un spray de culoare neagra bun si pt plastic, am scos butonul de ESP, am lipit cu scotch portiunea care nu voiam s-o vopsesc si am rzolvat-o su spary-ul de vopsea. Este o diferenta destul de mica intre negrul original si negrul de la spray ul de vopsea. Bine, daca te uiti atent...sesisezi.
    Daca a mai incercat cineva alta solutie, sunt deschis pt ca am o gramada de butoane exfoliate si caut solutii.
    :anbet:
    ;)
     
    Ultima editare: 24 Iun 2008
  13. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Asa cum am spus pe la inceputul acestui topic, eu va recomand piele de caprioara putin umeda pentru a sterge bordul, butoanele defapt tot interiorul, fara alte solutii si spray-uri! Nu curat interiorul niciodata la spalatorie, defapt nici nu o mai spal deloc la spalatorie, dupa ce ultima data nu stiu ce c..t de spuma activa aveau, ca s-au matuit bordurile polisate la jenti. Va dati seama ce efect negativ poate sa aiba si asupra vopselei, in timp!
     
  14. gilm

    gilm 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2008
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI V6
    Aceeasi problema am si eu
    se pare ca "nenorocita" se ducea cu unghiile pe butonul de la frina de mina si pe partea din aluminiu trapezoidala de pe volan... iar acum sunt numai zgirieturi...
    si e pacat ca masina a fost tot la 40.ooo luata!!!
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2012
  15. nookie 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2008
    Locație:
    Cluj - Bistrita
    Masina:
    A6 2.5TDI AYM

    Nu aveau cum sa faca plasticul de culoare neagra, deoarece nu s-ar mai fi vazut luminita rosie

    Si eu am aceiasi problema la un a6 2002, cumparata la 56000km. Din fericire problema este doar la butinul "minus" de la climatronic, si nici nu este prea pronuntata. Oricum, daca descopera cineva o solutie pt remedierea aceste probleme, i'm all ears


    Propunere: pastrati-va unghiile scurte :p
     
  16. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    si eu am aceeasi problema cu cateva butoane.Cel de ESP are vopseaua umflata pe el,dar cum nu il folosesc nu s-a desprins si in rest doar mici urme de unghii.am incercat cu un marker permanent.acopera bine(nu se vede noaptea lumina in zona acoperita,dar este lucios si se curata cand atingi butonul repetat.ma gandesc sa fac un creion la comanda cu o vopsea mata,dar oricum se vede.Problema am intalnit-o si la un Volvo S40,care tot asa are un film cauciucat pe butoane si la un VW Touran ale carui butoane era complet exfoliate de la un silicon.mentionez ca si la acel vw plasticul de sub butoane era alb
     
  17. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Tin sa spun ca am avut aceiasi problema ma enervam enorm. de cite ori atingeam ceva pe consola centrala ramineau urme sau sgirieturi. Asa ca m-am decis sa schimb totul mai putin butoanele de la climatronic pentru ca nu se pot cumpara separat ci doar cu totul si costa 850 de eu. asa ca butoanele le-am acoperit cu un marker negru de CD si se vede perfect.tot ce am schimbat ma costat 155eu adica : intrerupatorul de lumini(80eu) consola centrala care vine asezata peste butonul de avarie (26,50eu), bordul ce vine asezat in jurul casetofonului si climei(35,60eu), butoanele din stinga avariei adica cele 3(15eu) mi-a ramas doar suportul de la pahar de schimbat ce costa (43,50eu) in curind o sa pun si pozele cu piesele respective. Cumparind aceste piese am ramas surprins sa vad ca nu mai sint fabricate cu aceea pelicula de guma acum sint din plastic normal.Eu cred ca tot plasticul din interior este de proasta calitate inclusiv minerele de la usi eu unul le-am curatat pe toate minerele cu spirt dupa ce sa luat acel plastic de guma a ramas un plastic negru si lucios se vede beton acum.
     
  18. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Asa cum zici, singura solutie ramane sa schimbi butoanele, intrerupatoarele, etc. Dar sincer eu nu as fi dat atatia bani, bine poate la mine nu este chiar atat de zgariat incat sa ma enerveze, dar totusi. Daca spui ca nu mai au aceea pelicula de guma, este bine ca pe viitor nu o sa mai ai probleme de genul asta.
     
  19. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    am revenit cu poze
     
  20. b-13-way

    b-13-way 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2007
    Locație:
    bucharest
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 131cp
    Astazi am discutat cu un tip care se ocupa cu comenz pe Ebay.
    Am gasit pe acest site ornamentele interioare de aluminiu noi la 120 $....chiar rezonabil...acum mai costa taxele de transport si comisionul celui care face comanda. Nu am aflat inca cat sunt aceste taxe, trebuie sa ma intalnesc cu persoana maine sa dicut.
    Aceasta este adresa pe care am gasit ornamentele:

    http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Alum...33366QQrdZ1QQsspagenameZWD1V#ebayphotohosting

    O sa va tin la curent cu costul si daca am rezolvat ceva..
     

Distribuie pagina asta