1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Reconditionare - Inlocuire - Vopsire - Piele volan - frana mana - nuca - fusta schimbator - butoane

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de micu, 16 Iul 2007.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    gl10cyp in primul rand niciodata sa nu mai deschizi topicuri inainte sa folosesti functia Cauta. Despre reconditionare volan exista topic special cat si despre reconditionarea interiorului. Ti-am muta mesajul unde trebua sa scrii. Citeste acest topic integral cat si aria aceasta cu toate topicurile din ea. Bafta.
     
  2. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    În final, am luat set de aluminiu, cu acea textură, un fel de fagure. E forțată comparatia, dar cine stie, si-a dat seama despre ce vorbesc.
    Acum, ca le am, parca doar consola as schimba-o. Cea tip mahon, sau ce-o fi imitand, având o suprafață de plastic mare, chiar ca pare un chici, se vede clar ca e o imitație...ieftină.
    Problema e ca tot amân achiziționarea unui buton de parcare cu nichel și din cauza asta amân și montarea consolei.
    Dacă aveți vreo sursa de achiziționare, e binevenită....
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu de aici am luat butonul de frana de mana, garantez ca este OEM si nu vro chinezarie.
     
  4. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Ooo, aferim monșer, mâine am și dat comanda...
    Si eu care stăteam și dormeam...
    Ești aur la casa omului, merci mult.... :)

    (Am avut vreo 2 tentative și mă uitam acum mai mult prin Românica,...nu mă întreba de ce, ca nu știu. Am impresia ca am căutat odată și pe ebay, dar nu am dat de ce trebuia. Nu mai țin minte exact ....)
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Stiu ca si io m-am invartit ceva pana sa il gasesc, tot ce gaseam pe eBay la pret acceptabil venea din China, deci nici vorba de OEM. :)
    A venit in ambalajul original Audi cu codul aferent pe sticker si destul de repede din cate imi amintesc, ceva gen 3-4 zile. (PS: eram in Italia).
    Felicitari ptr. achizitie. :P
     
  6. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Am tot zis sa scriu despre ce am rezolvat, dar tot au trecut zile.
    A venit în 9 zile (efectiv la mine, că la poștă, poate în 8), este OEM, totul a decurs normal.
    Cam 155 lei mi-a tras PayPal din cont...
    Merci... :)
     
  7. uscatu83

    uscatu83 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2013
    Locație:
    Popesti Leordeni
    Masina:
    Audi A4, B6, 2002, 1,9 TDI (AWX) 131CP.
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Uita-te bine la iconițele de pe butoanele din anunț. Nu ți se par diferite?
    Orice soluție ieftină cauți, necesită un compromis. Eu as cumpăra un climatronic de b7 impecabil și as schimba butoanele. Asta am făcut și la mine. Ce e original, e original.
     
  9. by694bh

    by694bh Gold Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Ivrea(TO)-Baia Mare
    Masina:
    AUDI A4 2.0 ALT 2002
    Subscriu la ceea ce a scris ovidiu si eu am facut la fel , am cumparat altul cu butoane ok
     
  10. 43Sebastian

    43Sebastian 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 2.0i ALT 130 CP
    Salut, vin si eu cu o problema legata de interior. Treaba este in felul urmator, am cumparat masina anul trecut si la acel timp nu aveam ochiul "format" sa imi dau seama ca ceva nu este ok cu plasticele din interior, fiind si primul meu contact cu marca Audi. Dupa cateva luni de acomodare, am observat vopseaua data peste tot ce este posibil, mai ales pe manerele de la usi, blocul de lumini, chiar si pe consola centrala. Se vede ca a fost o treaba de mantuiala pentru ca acuma, mai ales in zona franei de mana arata foarte neplacut iar la atingere are un aspect matuit/gronturos, eu asteptandu-ma la un aspect fin si lucios.
    Cum pot sa fac sa inlatur vopseaua in exces ? Astazi am frecat cu un servetel umed si se vede ca se ia, dar cred ca mi-ar lua cam mult sa frec cu servetele umede tot interiorul.
    Am atasat cateva poze ca sa vedeti despre ce vorbesc, daca cineva poate sa ma ajute cu un sfat as fi recunoscator.
    1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg
     
  11. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Iti dai seama ca daca au fost vopsite aratau groaznic.Probabil nu merita sa te chinui cu indepartarea vopselei si mai bine te apuci de cautat in dezmembrari piese in stare buna.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Si eu iti recomand sa iti cauti toate piesele si sa le inlocuiesti.
    Manerele de la usi, nu se merita sa le iei second. Sunt in jur 100 ron noi (bucata) si nu se compara cu un maner second.
     
  13. 43Sebastian

    43Sebastian 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 2.0i ALT 130 CP
    @Catalin_1987 Sunt perfect de acord cu tine, nu se apuca sa le vopseasca decat daca erau zgariate/julite, asta insemnand pe blocul de lumini si pe butoanele de la geamuri care stiu ca se curata de vopsea relativ intr-un timp scurt si se albesc daca nu ai grija de ele, dar oare ce treaba o fi avut ala cu consola centrala ? Din cate am vazut la alte B6 uri eu sunt de parere ca acolo s-a complicat aiurea, poate din prea mult timp liber sau din disperarea de a vinde masina...
    O sa incerc totusi sa fac ceva pe acolo, nu prea vreau sa ma apuc sa demontez trimuri si alte plastice de pe masina la momentul actual. Vreau sa incerc cu un ulei siliconic sa vad daca pot sa infrumusetez putin aspectul matuit de pe consola si la urma vad daca o stric mai rau sau fac o treaba.
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    O strici mai rau cu ulei.
    Si, nu o sa iasa treaba calumea niciodata, fara demontare.
    Tu cand ai luat masina nu ai mai vazut si alte masini? Nu ai vazut ca la asta sunt acoperite toate iconitele?
     
  15. 43Sebastian

    43Sebastian 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 2.0i ALT 130 CP
    @ovidiutm Tocmai m-am intors din parcare, parca uleiul totusi le-a mai acoperit putin, am folosit o laveta cu microfibre de culoare galbena, pot sa spun ca acuma toata s-a facut albastra de la vopsea aia... Am dat doar asa de curiozitate, nu am insistat pentru ca este obositor si eram mai mult ca sigur ca mare lucru nu rezolv doar cu un ulei. O sa ma interesez pana la urma sa schimb manerele de la usi, consola centrala si poate un set de trimuri de aluminium.
    Inainte sa-mi cumpar masina, tot in ziua respectiva m-am mai urcat in 2-3 B6, dar nu am constatat vopseaua de pe ornamente, cred ca din cauza entuziasmului nici nu m-am mai gandit la chestii de genul, care acuma vad ca le regret.
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Hai sa iti spun de ce nu e ok uleiul/siliconul:
    - intra in consistenta vopselei si o exfoliaza in timp
    - intra in consistenta vopselei facand-o mai sensibila la atractia prafului (sa vezi ce "frumos" o sa arate cu praf) si facand-o mai sensibila la uzura.
    - ii da un luciu care mie mi se pare urat.
    - in locurile in care o sa te freci cu textilele de elemente (lateral genunchiului catre consola, maneca mana pe manerul usii) va lua o textura mata.
    - nu vei reusi sa acoperi zgarieturile care exista deja, ba mai mult, consider ca le vei scoate in evidenta.
    - dupa ce ai dat cu ulei, poti sa iti iei adio de la a le mai putea vopsi vreodata - nu mai prinde vopseaua.
    Consider 2 din motivele de mai sus, suficiente sa te faca sa renunti, insa asta tu decizi.
     
  17. 43Sebastian

    43Sebastian 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 2.0i ALT 130 CP
    @ovidiutm Oricum pot sa spun ca am renuntat din momentul in care am inceput sa frec pe ele. De silicon stiu ca nu e prea ok, din cauza asta am incercat cu un ulei siliconic si nu cu un spray din acela de silicon cu aroma de cirese care oricum mi se pare bataie de joc curata, am vazut cazuri cand s-a dat cu chestia asta peste bord fara sa se fi sters praful inainte si dupa o zi era bun de inlocuit, dar atunci cand esti disperat incerci cam tot ce iti trece prin cap.
    Lasand la o parte siliconul, am auzit pe cineva folosind burete de pantofi pentru bord, nu neaparat sa stearga praful, sa il mai lustruiasca putin, dar cred ca o sa incep sa dau cu apa si cu detergent sau cu servetele umede pana la urma si o las asa.
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Buretele de pantofi e silicon (fara arome).
    Servetelele umede sa nu contina alcool ca altfel distrugi tot. Nici pe volan nu e indicat.
    Carpa umeda (cu apa) e cea mai buna.
     
  19. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu folosesc Apc100 de la Vicont pentru plastice interioare si este foarte bun.Nu afecteaza vopseaua cauciucata, ci din contra degreseaza si lasa un aspect placut in interior : totul devine mat si fara pete.Este recomandata clatirea dupa folosirea solutiei!

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  20. The G0dfather

    The G0dfather 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6 2.0 fsi
    @43Sebastian Nu te mai chinuii sa stergi si sa dai cu tot felul de rahaturi ca nu o sa iasa veac vecie ceva calumea din ele...schimba ornamentele vopsite si aia e,cum naiba,nu ai vazut ca e spray ?butoane pt geam am eu de vanzare 2 noi noute :). Si eu care ma tot gandeam cui naiba vand samsarii țigăniile :)))) Vai de mine...Bafta !
     

Distribuie pagina asta