1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Record doborat: 365 km/h cu un A4 alimentat cu GPL!

Discuție în 'Stiri Audi' creată de devilll, 30 Mai 2009.

  1. devilll

    devilll Bronze Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    pe undeva prin TM
    Masina:
    ce primesc
    Tunerul german Juergen Hohenester a intrat in cartea recordurilor dupa ce a atins 364.6 km/h cu un Audi A4 V6 3.0 700 CP alimentat cu GPL.
    Record doborat: 365 km/h cu un A4 alimentat cu GPL! zoom

    Cartea Recordurilor s-a imbogatit cu o noua performanta de top la capitolul auto. De aceasta data este vorba de recordul absolut de viteza pentru un model alimentat cu biogaz, performanta realizata de Juergen Hohenester, un pilot german care detine casa de tuning care ii poarta numele.

    Hohenester a reusit sa duca un exemplar Audi A4 de generatie veche la 364.6 kilometri pe ora in conditiile in care motorul V6 de 3.0 litri de sub capota fusese modificat anterior pentru a rula pe baza de GPL. Germanul a reusit sa doboare astfel recordul precedent, care rea detinut de un model Bugatti care reusise sa atinga cu 20 de km/h mai putin.

    Foarte interesant este faptul ca motorul cu care germanul a reusit performanta-record dezvolta 700 CP, acesta fiind insa capabil de 800 de cai putere. Motorul fusese insa limitat din cauza faptului ca transmisia modelului Audi nu a fost calibrata special pentru a struni o astfel de "herghelie". Cifra octanica a biogazului utilizat de Hohenester in cadrul incercarii reusite de record a fost una foarte inalta: 140.

    Nu a fost prima incercare a lui Hohenester de a dobori acest record, pilotul german reusind in 2008 "doar" 328 km/h intr-un A4 de 585 de cai putere.


    Sursa: automarket.ro
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Mai 2009
  2. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Ca de obicei, Automarket se ocupa nu cu crearea stirilor, ci cu traducerea lor (proasta) de pe diverse siteuri

    De aici probabil si confuzia intre biogaz si GPL

    Audi-ul mentionat a doborat recordul functionand pe biogaz, nu pe GPL.

    "Biogas or natural gas must not be confused with Autogas (LPG) and is clearly superior to gasoline, high octane number of 120 to 140 resulting from a motor on the gas is trimmed with an extremely high efficiency" - http://germancarscene.com/2009/05/29/biogas-audi-a4-hits-227-mph/#more-17274

    Automarket putea gasi date exacte despre masina tunerului Hohenester pe, surpriza-surpriza, siteul Hohenester Sport: http://www.hohenester-sport.de/
     
  3. cipri@n

    cipri@n Bronze Member

    Înscris:
    4 Iul 2008
    Locație:
    Iași / Catania
    Masina:
    A4 Avant 2002, 1.9 TDI, 131 CP, AVF
    :) si mie mi se parea ciudat o asa viteza de la GPL.
     
  4. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    De-asta am si cerut sursa stirei ! :p
     
  5. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Totusi daca era GPL, voi cat credeti ca avea sa prinda o masina de 700cp?
     
  6. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Eu am o singura parerea despre motoarele care merg pe GPL .

    Motorul este facut sa mearga cu combustibil ... nu cu b*sini.
     
  7. Alex A8 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2009
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A8 4.2 din 1994
    wow 365 cu biogaz! cu benzina nici nu am ajuns aproape, imi mai lipses cam 80kmh :3sadwalk:
    respect pentru hohenester, de cand le stiu fac masini radicale (preferabil A4) :icon_thumright:
     

Distribuie pagina asta