1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

RED Audi A4 B6 2004 1.9 TDI AVF

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de AlexPTB, 14 Dec 2017.

  1. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    La km pe care ii are masina parca vazusem in celelalte pagini undeva la 330k ? E normal sa mai pice una alta totusi nu are nimeni pretentia sa fie noua , cat timp se intretine masina cu piese de calitate nu conteaza cate se strica. :detective2: Important e sa nu regrete proprietarul cati bani a investit pentru intretinere. Cand zici, imi ajunge cati bani am bagat in ea esti cam satul de masina. :) Nu ai cumva poze cum aratau injectoarele cand le-ai scos de pe masina ?
     
  2. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Decat sa bag bani in una mai noua, mai bine-n asta! Nu prea sti ce iei, mai ales la sume mari, ai sansa de teapa. Se pot face multe chestii, sa para totul autentic.. ma rog. Dap, mai mult de 330k. Eu am luat-o pe la 290-291. Din pacate nu am poze, aveam ceva depuneri insa nimic ingrijorator, spun asta deoarece recent am scos de pe un motor 1.9 injectoarele, ~280k si erau ticsite cu depuneri (varfurile). Pe a mea n-au mai fost schimate, erau cele originale. Exceptie face acum cel inlocuit de mine.

    Cu ce ma deranjeaza ca e din 2004? Ca n-are navi mare? Comenzi in volan? Scaune incalzite? Se pot monta fara probleme, momentan nu le consider un 'must have' pe masina mea. ABS, ESP, frane, geamuri electrice, toate au :).
     
    Ultima editare: 8 Mai 2018
    Bogdan U și DonDoneL apreciază asta.
  3. Bogdan U

    Bogdan U 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2017
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4, 2.0, 2002
    Lumea tinde sa uite ca si masinile noi se strica...

    Keep it up !:icon_thumright:
     
    AlexPTB și Scorpyon apreciază asta.
  4. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Multumesc, asemenea.

    Coming soon.. upgrade 320&288mm.

    Am primit etrieri, suporti, discuri de la colegul @micu86. Multumesc frumos pentru amabilitate, ajutor, seriozitate, promptitudine.

    Deja am inceput sa-i sablez cu ajutorul unui prieten intr-o cabina mica, proces de durata insa merita din plin. Din lipsa timpului liber, va dura ceva pana vor fi toate piesele sablate, iar mai apoi vopsite si montate.
     
    Squid, Chriss_Deejay, paul14 și încă o persoană apreciază asta.
  5. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Un upgrade ce merita toti banii!Din toate modificarile facute la masina mea, franele sunt in top.
    Cum vopsesti etrierii?Ce discuri si placute vei monta?
     
  6. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Momentan voi pastra discurile primite, doar placutele vor fi noi. Nici nu m-am uitat la ele, sunt destul de ok din ce am vazut in poze.

    Discurile fata sunt ventilate si perforate. Culisantele si garniturile sunt demontate, dupa sablare vor fi verificate temeinic, curatate daca se poate si montate, daca nu, montate altele noi.

    Suportii de etrier vor fi dati cu negru mat iar etrierii cred ca rosii. Nu as face curcubeu si incerc pe cat posibil sa pastrez o linie rosu-negru pe care probabil o voi mentine si completa pe viitor. Furtunele de frana de pe masina vor fi inspectate, daca va fi nevoie vor fi inlocuite cu unele noi iar pe viitor posibil sa pun furtune Goodridge cu invelis metalic. Placute fata-spate am comandat ATE si am mai comandat si 1L lichid, sa fiu sigur (mai am cam 0.5), insa vreau sa fac o aerisire cat mai buna a sistemului.
    Vopsea neagra va fi folosita de la Sprint, negru mat rezistent la temperatura (600*C cica), iar pentru etrieri.. ori Foliatec Rosso ori ceva de la Motip. Mi-a fost sugerat sa dau o tura prin Dedeman dupa vopsea Den Braven. Ma voi gandi si la acest aspect.
     
  7. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Eu am folosit de la Dedeman impreuna cu primer-ul recomandat, dar sunt putine culori.
     
  8. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Vor avea de asteptat putin in cutii.
     
  9. vladmang

    vladmang 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDi BRD, 2007
    Felicitari pentru toata atentia pe care o indrepti asupra masinii si pentru felul in care o ingrijesti ! Pasionatii se remarca de ceilalti posesori prin tot felul de modificari, fie ele majore sau minore. Nu pot sa nu remarc ca tu ai fost mai hotarat decat mine cu privire la achizitonarea franele.. pot spune ca mi le-ai "suflat" :p. Evident, glumesc si chiar ma bucur pentru tine ! E un upgrade pe care si eu doresc sa-l infaptuiesc de indata ce apare o oferta buna. Sa le pui cat mai repede sus, sunt convins ca vei fi foarte incantat ! Multa bafta in continuare si sper sa readucem la viata topicul de intalniri pentru cei din Arad ! :hi:
     
  10. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Multumesc mult. Am avut in plan upgrade-ul, insa nu acum.. pretul a fost ok si m-am "agitat" sa le iau. Nu vreau sa grabesc lucrurile, chiar acum plec de la munca si merg sa mai continui treaba. Sunt convins ca voi fi incantat, am cerut parerile colegilor ce au facut upgrade-ul in totalitate sau pe jumate (doar pe fata) si chiar toti au spus ca e diferenta.

    Vom incerca sa inviem topicul si sper sa-l mentinem. Poate vom atrage si colegi din zonele apropiate, dornici de o intalnire.
     
  11. vladmang

    vladmang 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDi BRD, 2007
    Nu stiu daca mai are rost acum având în vedere că deja ți-ai format parerea, dar am condus în weekend un 2.0 tfsi si pot să confirm spusele colegilor. După acel mic drum mi-am schimbat prioritatea sistemului de frânare, astfel ajungând în top. Ce mi se pare interesant e faptul că pe față etrierul e acelasi cu cel de S4, astfel dacă schimbi doar portetrierii si discurile ai setup de S4 pe față. (Citisem pe forumurile de afara ca asa au procedat unii. Sper ca informatia sa nu fie eronată)
     
  12. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    @hightechaddict: sa te uiti si la conductele de frana daca tot te apuci. Am inteles ca furtunele "racing" trebuie inlocuite din 2 in 2 ani (le ataca lichidul de frana?), poate sunt si unele lifetime.

    @vladmang: corect, la S4 difera doar portetrierul. Intr-adevar, franele de B6 sunt cam de bicicleta. Poate cele de 312 cu 254 sa fie mai rasarite, desi sunt sceptic. Eu consider ca de mai mult decat franele de B7 TFSI n-ai nevoie decat pt aspect.
     
    vladmang apreciază asta.
  13. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Fiind diametrul mai mare la S4 (347mm parca), viteza unghiulara la marginea discului este mai mare fata de un disc mai mic si astfel forta de frecare este mai mare. Asta spus asa in mare..
    Acest upgrade este foarte asemanator cu trecerea de la 288 la 312mm la B5 unde se schimba doar discul si port etrierii.

    Furtunele Goodridge au garantie pe viata.
     
    Gabi_KGT apreciază asta.
  14. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    2.0 tfsi cu 3.0 tdi au acelasi sistem de franare. Am avut initial serie de b7 3.0 ca am vrut sa vad cat m-ar duce toata distractia cu piese noi..

    Ultima data am verificat furtunele si conductele cand am schimbat lichidul, totul fiind in regula.
    Dupa montaj, voi aeri sistemul si voi verifica periodic de scurgeri.. pe la garnituri etrieri, furtune, conducte.

    Furtunele Goodridge sunt confectionate din teflon si sunt imbracate intr-o camasa/inveis de otel inoxidabil. Probabil sa nu le permita sa “se umfle” si sa nu fie atacate de diversi factori exteriori.
     
  15. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    De aseara/astazi
     
    iondarie și arazvan2002 apreciază asta.
  16. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Asa incet, primul strat..
     
    lowlife, Bogdan U, gutza25 și alți 3 apreciază asta.
  17. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Am terminat de vopsit, mai revin cu imagini.

    Vopseaua e super, dar partea nasoala ca s-a intarit pana ieri (nu e solubila nici cu apa nici cu diluant).. nu am putut vopsi si interiorul etrierelor de pe fata ca nu am avut cum sa-i "agat", decat daca-i legam de aerisitoare.. in fine, am facut interiorul negru, cei de pe spate sunt rosii complet iar prinderea acestora (la cablul de la frana de mana) - negru mat.

    Au sosit si garniturile etrierelor, le voi inlocui diseara si voi curata culisantele, daca nu-mi place cum vor iesi voi lua noi impreuna cu garnituri.

    Acum astept sa se-ndrepte vreme sa le pot monta, dupa aceea as dori sa fac bedding-ul, momentan ploua si n-am chef sa ajunga apa pe franele incalzite.
     
    Ultima editare: 16 Mai 2018
    F33lings, Iasmin90, Tommi-KGT și alți 3 apreciază asta.
  18. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Iti mai intra jante de 17" pe acesti etrieri ?
     
  19. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Intra si unele 16, dupa cum scrie in topicul dedicat :)

    Eu sunt curios cum vor arata pe masina. Mi-e teama sa nu se piarda in peisajul dominat de masina si sa para super mici.
     
  20. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Trebuie sa intre. Sistemul hp2 e mai mare si ai nevoie de jante pe 17 cu et mare sau pe 18..

    Acestea sunt cele stoc si asa se vad prin jante pe 17.

    @lowlife la ce faci referire? Ce sa nu se piarda in peisaj? Discurile sau jantele pe 17?
     

Distribuie pagina asta