1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Remediere - Reconditionare - zgarieturi fine caroserie si/sau Vopsire elemente caroserie

Discuție în 'Detailing' creată de shobo01, 22 Mar 2008.

  1. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Pai sunt dar nu pot fi perfecte. Mai ales creioanele acelea sunt apa de ploaie.
    Cu parere de rau iti spun si mai ales ca le-am incercat pe toate. Ei insa stau foarte bine la capitolul ceara sau polish fin pentru masina. :icon_thumright:
    Sa speram ca ne va spune cineva de unde sa cumparam acele creioane cu lac ca sunt de mult in cautarea lor
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Aug 2011
  2. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    deci o sgirietura sa zicem pe una din usi care se poate retusa momentan cu acest creion sa inteleg ca nu scapa nevopsita:)puteti sami explicati si mie se vopseste doar partea sgiriata sau toata usa.va intreb acest lucru pentru ca aici se vopseste doar partea afectata si nu toata usa ,tu cum procedezi vopsesti toata usa? multumesc.
     
  3. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Depinde de tine ca indiferent cum o vopseste tot se va vedea. Mai ales daca acoperi doar zgarietura. La noi se vopsesc de obicei toata partea afectata (de ex o aripa,toata capota,usa etc). Rar sunt clienti ce vor doar partea afectata.
    Mie unul imi pare absurd ca de la 2 lovituri in care e sarita foarte putin vopseaua sa vopsesc intreaga capota. Nu se merita si sunt bani aruncati de pomana pe niste lucruri care se pot distruge in orice moment la fel de usor tocmai din cauza drumurilor noastre . :(
    De aceea zic chiar nu exista niste creioane pe baza de vopsea si cu lac eventual. Un membru a zis ca el a cumparat asa ceva din germania. Ma intreb nici la tine in anglia sa nu gasesti ca la noi in ro mai greu asa ceva.:p
     
  4. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Nu stiu daca sunt, cel putin si eu am patit la fel, cu alte masini, de fieacare data trebuia sa vopsesc toata partea afectata. Anul trecut un destept (nu stiu cine), mi-a zgariat aripa spate si la toate service-urile vroiau sa-mi vopseasca toata aripa cu tot cu stalpul masinii pana la aripa din fata. Le-am zis sa fie sanatosi, am luat spray negru, am dat pe zgarietura, dupa care un polish si a iesit destul de bine.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Feb 2013
  5. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    Metode antice valabile pt dacia :) o sa caut toate metodele de retusat lovituri,zgirieturi fara vopsirea totala a parti afectate sunt si citeva metode de POLISH profesional.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Aug 2011
  6. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    E foarte frumos totul aici in poze, dar daca ai si explica ce produse se folosesc si unde le gasim ar fi si mai bine.
     
  7. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Da chiar asa, mai ales operatiunea de la masina rosie, ar fi sooper interesant daca ai reusi sa explici putin cam ce operatiuni se faca si ce materiale/scule se folosesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Aug 2011
  8. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    mai multe informati gasiti pe net incercati si paginile din uk.pe partea de vopsire se retuseaza(vopseste) partea afectata si nu toata usa,sau capota.
     
  9. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
  10. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Da, eu m-am lamurit. Nu are rost sa ne mai amagim, zagarieturile care au trecut de stratul de lac (au ajuns la vopsea sau chiar mai mult) se pot repara doar la vopsitorie, bineinteles folosind vopsea sau lac, dupa caz si un vopsitor profesionist.:meeting:
     
  11. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    cristi231077 da este adevarat dar o loviturea sau o zgirietura adinca se vopseste dar numai partea afectata si nu toata usa. Si inca ceva nu cred ca in ro foloseste cineva aceasta tehnica pt ca nu are interes,intersul lor este clar trebuie sa faca bani pt ori zgirietura VOPSIM TOATA MASINA. verifica pozele cu masina galbena (megan) sunt curios cum retusau in ro partea afectata:)pozele au fost puse cu citeva zile in urma.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Aug 2011
  12. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Ai dreptate chiar eu am procedat asa.:icon_thumright:
    Am avut la usa de la sofer o lovitura de la usa altei masini facuta in parcare de catre o tanti "afalata un una din zilele mai delicate".:)
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Aug 2011
  13. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    si daca se vopseste local doar ..nu se cunoaste diferenta intre zona vopsita si cea nevopsita?
    Cand intreb daca se cunoaste, ma refer atunci cand privesi locul respectiv de la o distanta cam de la 75 cm ..si din orice unghi.
     
  14. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    andrein;26093 singurul efect negativ este ca nu sti unde a fost vopsita masina(capota,usi,portbagaj,etc):):) acestia sunt cu adevarat SPECIALITI asta se intimpla aici in uk nu sunt sigur ca in romania calitatea este aceiasi.si inca ceva acestia iti dau si o garantie pt lucrarea facuta. ATITA TIMP CIT NU DAI NICI O GARANTIE DE ACEIA SE VEDE DIFERENTA DINTRE ZONA VOPSITA SI CEA NEVOPSITA:) si cum in ro toti se pling de CALITATE:)la ce te astepti.

    Am vazut citeva masini de peste 80.000£ retusate de profesioniosti si nu se cunoaste nimic,acestia nu se ocupa doar cu vopsitul la cererea clientului PICTEAZA ori ce pe masina ceva in genul tatuajului cum poti sati imaginezi o masina de lux pe care ar aparea vizibil diferente de vopsea poate in ro:)problema este ca in ro nu aveti "jucariile" lor care sunt foarte scumpe o sa caut citeva pistoale de vopsit si preturile lor plus ca se foloseste o tehnica noua de uscare a vopselei(cuptore noi).eu nu contest ca nu ar fi buni meserias problema este ca iti trebuie multi bani sa faci ceva de calitate:icon_thumright:

    uite aici "jucari" . :)
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Mai 2016
  15. R3nato 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a6 , 3000 TDI , 2007
    Revopsire parti componente zgariate sau deteriorate

    Salut, mi`am luat si eu azi niste ploape de far din plastic si ma gandeam daca merge sa le vopsesc cu spray de vopsea..sau trebuie neaparat vopsea autentica?

    Mersi..
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Ian 2016
  16. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Daca vrei sa iasa ceva ca lumea te sfatuiesc sa te duci la o vopsitorie buna. Ai grija sa le lipesti bine.
     
  17. Tha JiM

    Tha JiM 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 2013, 2.0 TDI 177cp CGLC, multitronic
    ma gandeam ca aflu alta metoda inafara de vopsire pentru a astupa "grpoitele" din capota. n-am aflat

    am citit tot topicul.. si vreau sa zic ca unele service-uri, reprezentante vw-audi (nu dau nume) vopsesc doar zona afectata, insa platesti toata piesa (usa, capota) vopsita. nu mi se pare ok. iti dai seama doar daca masori grosimea vopselei.
     
  18. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Pt zgarieturi "decente" am inteles ca polish-ul 3M este f bun,insa la noi nu stiu unde se gaseste asa ceva.
     
  19. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Tha JiM pai asa se face peste tot de fapt :p
    vopseste zona reparata pana la prima linie sa nu se vada diferenta de culoare si se da cu lac. de exemplu dacai ai in partea de jos a portierei vopsea sarita sa zicem vopseste jumatea de jos, si eventual da cu lac toata usa, dupa care la service iti recomanda un calduros polish de 150 ron. din fericire nu stiu de pe pielea mea, am lucrat intr-un service anul trecut.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Aug 2011
  20. upgrade

    upgrade 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2008
    Locație:
    bacau
    Masina:
    audi a4 2002 1.9 101cp
    Revopsire parti componente zgariate sau deteriorate

    salut.vreau sa imi vopsesc capota deoarece e sarita vopseaua de la pietricele.intrebarea mea este:va fi diferenta mare intre capota proaspat vopsita si restul masinii culoarea ei fiind negru metalizat?si in urma polisharii vopseaua va fi la aceeasi culoare cu capota si daca vor ramane cerculete?pt ca asa am auzit sau trebuie sa caut intr.un loc unde se face profesional.mentionez ca sunt din bacau si mi.ar fi de folos sa stiu un astfel de loc.ms
     

Distribuie pagina asta