1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Remediere - Reconditionare - zgarieturi fine caroserie si/sau Vopsire elemente caroserie

Discuție în 'Detailing' creată de shobo01, 22 Mar 2008.

  1. b-13-way

    b-13-way 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2007
    Locație:
    bucharest
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 131cp
    acelasi lucru ma intreb si eu...si eu trebuie sa fac acelasi lucru. Daca este cineva care a facut treaba asta sa ne anunte si pe noi..
     
  2. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    eu mi-am vopsit masina in afara de plafon care a fost polishat..mentionez ca nu exista nici cea mai mica diferenta..bafta cu mare incredere
     
  3. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Vopsitorie iti recomand la baietii din Cleja sau la Cybernet;toata lumea pe care o cunosc vorbeste numai de bine de baietii de la Cleja. Polishare profesionala poti sa faci la spalatoria din Gheraiesti(dupa pod pe partea stanga cum te duci spre Piatra Neamt) unde folosesc polish 3M si pot sa-ti spun ca sunt meseriasi. Cerculetele vor disparea dar din pacate intr-o luna,doua vor fi din nou prezente. Masina fiind din 2002 o sa se vada o mica diferenta sesizabila doar de un ochi superavizat,vopseaua noua avand un luciu putin mai mare.
     
    Ultima editare: 6 Aug 2008
  4. upgrade

    upgrade 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2008
    Locație:
    bacau
    Masina:
    audi a4 2002 1.9 101cp
    si un pret la vopsit capota stii cumva?si la polish deasemena pt toata masina?
     
  5. audia6tdi Guest

    Înscris:
    21 Mar 2008
    Locație:
    bd
    Masina:
    momentan in cautare,fara graba
    upgrade culoarea masinii fiind negru metalizat este posibil sa nu se vada diferenta chiar asa tare.si la mine e sarita vopseaua dar daca o vopsesc tot la fel o sa se intample asa ca o mai las asa.un polish profesional costa in jur de 350 ron.cel putin asa am dat eu la masina anterioara.a iesit foarte bine si nu se cunosteau cerculete dar dupa cateva spalari cerculetele nu au intarziat sa apara.succes
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Aug 2011
  6. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    La un Passat din 2002,negru metalizat(dar f intretinut si spalat chiar exagerat dupa parerea mea) nu se observa aproape deloc diferenta. Un polish costa ~250ron.
     
  7. b-13-way

    b-13-way 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2007
    Locație:
    bucharest
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 131cp
    deci am stat si m-am gandit bine.........daca tot lucrez in asigurari mi-am luat treptat de la politie dovezi de reparatii pentru capota, bari.....dupa care am zis sa fac toata masina. Nu de alta dar vopseaua este din 2002...si deja negrul nu mai este negru e mult spre gri.......pentru anul asta vopseaua arata ff bine...dar oricat polis i-as da nu mai scot luciul ala nou. Deci urati-mi bafta...vreau sa o duc la Porche Bucuresti Nord...si cred ca imi iau concediu sa stau pe capul alora:meeting:.......doamne ajuta sa iasa bine
     
  8. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Cod vopsea

    Am pe masina niste zgarieturi datorate unor "binevoitori", cred ca cu ceva cheie :motz: si as dori sa le remediez cumva. As vrea sa stiu care e codul vopselei mele, e cel subliniat de mine cu rosu in poza? Si unde as gasi astfel de vopsea, la comanda? Si un pret aproximativ (in cantitate relativ mica). Am cautat creion corector dar e o culoare rara (un verde foarte inchis) si nu gasesc.
     
  9. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Si eu am aceeasi culoare ca tine si aceleasi probleme;eu am facut o carpeala cu un corector de vopsea(grund,vopsea,lac) si se vede f urat,dar macar nu rugineste(la mine era vopseaua dusa de tot,se vedea tabla).In octombrie vin acasa in vacanta si vreau sa ma duc la un atelier de vopsitorie tinechigerie sa vad ce pot rezolva;pana atunci sunt curios sa vad ce faci tu.Bafta.
     
  10. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    ms de info. :thumbs-up: Si nu stiti unde as putea comanda vopsea sau corector?
    Deocamdata incerc sa o carpesc si eu, pana ma redresez cu finantele, mai mult nu pot. Eventual daca ti-au ramas cateva grame de vopsea, ti-as ramane profund indatorat :)

    O sa pun maine o poza sa vedeti exact cum sta treaba...
     
  11. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    Ultima editare: 22 Sep 2008
  12. beatmort 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 2006, 2.0 TDI
    Zgarieturi relativ mici

    Vorbesc de zgarieturi care n-au afectat vopseaua, practic doar "textura" care se vedea in urma spalarii masinii si uscarii cu o carpa, alea "circulare". Am zis bine ? :)
    In fine, intrebarea este urmatoarea. A lasat cineva un pachet de tigari si aparent l-a frecat putin de portbagaj cand l-a luat. Se pot scoate cumva urmele alea ? Exista ceva solutii s-o pot face singur sau trebuie dus la cineva de meserie ?
     
  13. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Si eu am asha ceva.Din cate stiu eu se pot scoate cu Polish,un fel de pasta care se omogenizeaza cu vopseaua,apoi se intareste si astupa asha zisele "zgarieturi".Problema e ca se cam duce luciul vopselei,dar arata OK.NU stiu exact cat costa toata treaba asta,ma gandesc ca in jur de 2-3 mil,depinde de service,sau unde o duci.Succes
     
  14. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    am achizitionat de curind o masina si avea mici zgirieturi de suprafata precum si putin mai adinci,mi-am cumparat un fel de creme polish de nuanta masinii am uns-o cu un burete apoi dupa aprox.5 minute am dat-o jos cu cirpa de bumbac;sincer am ramas uimit zgirieturile mici au disparut iar cele mai adinci le observi doar daca te uiti atent.Miine ma uit cum ii zice si postez,a costat vreo 12 euro
     
  15. beatmort 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 2006, 2.0 TDI
    Ar fi excelent! :friends: Articole la modul "Cea mai buna solutie pentru zgarieturi!" am tot gasit pe net, dar experiente ale soferilor mai rar.
     
  16. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Am mai discutat pe forum despre aceste lucruri. Clar nu exista produsul minune...
    Eu am incercat multe de la Sonax la diferite marci cunoscute sau mau putin.
    Am facut rost pana si de masina profi de polishat,de paste etc si nu am facut decat sa stric si sa ard lacul. In calitate de patit va spun sincer sa apelati la o firma ce se ocupa cu astfel de treburi si una cu renume,laudata etc.
    Eu am dus celalta masina la polishat si a iesit ca noua;)
     
  17. BOMBARDIERU

    BOMBARDIERU 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    audi 80 1,9 diesel
    pana la urma ce facem cu zgarieturile?>datine un sfat
     
  18. beatmort 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 2006, 2.0 TDI
    Stiam pe cineva care si-a polish-at mai multe masini si-a iesit totul perfect. Omul incantat, etc. Problema este ca nu dau de el, fiind plecat din tara. De aceea am intrebat aici, pentru ca alte posturi in legatura cu zgarieturile nu m-au lamurit de nici un fel :blink:
    Cand o sa dau de om promit sa scriu pe forum ce si cum, pana atunci astept in continuare "intamplarile" voastre cu scapatul de zgarieturi :salute:
     
  19. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    dupa cum spune si cata produsul minune nu exista,totusi decit varianta vopsirii eu deocamdata am ales ce era mai simplu si ieftin,sint multumit de produs miine voi atasa o poza cu tubuletul
     
  20. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Daca erai din Brasov te trimiteam la cineva care nu te dezamagea ;)
     

Distribuie pagina asta