1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Remediere - Reconditionare - zgarieturi fine caroserie si/sau Vopsire elemente caroserie

Discuție în 'Detailing' creată de shobo01, 22 Mar 2008.

  1. roby_A6

    roby_A6 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2008
    Locație:
    Pe unde apuc
    Masina:
    A6/ O2 RS
    da merge reparata, da trebuie sa fie creionul aceeasi nuanta, si cu vreo 2,3 tipuri de polish un baiat indemanatic:), o scoate de nici nu se vede, ca daia care dau direct verdictul ca trebuie revopsita, sunt doar aia care vor sa-ti ia banii...
     
  2. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    La toate masinile pe care le-am avut zgariate nu mi-au iesit zgarieturile profunde indiferent cu ce le-am dat.....
    Poate tu stii pe cineva superbun care se pricepe la scos zgarieturi, asteptam sa postezi datele lui de contact :salute:
     
  3. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    vezi ca la reprezentanta iti poti comanda flacoane de 9 sau 18ml de vopsea si lac dupa codul de culoare. Iei o scobitoare si dai pe zgarietura....lasi sa se usuce si apoi dai si cu lac daca vrei.....dupa ce s-a uscat un pic te apuci si dai cu un polish abraziv...dar freci bine de tot. Si in felul asta o sa iasa sigur. Daca vrei da-mi codul de vopsea si iti trimit eu codul cu care sa comanzi la reprezentanta.
     
  4. roby_A6

    roby_A6 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2008
    Locație:
    Pe unde apuc
    Masina:
    A6/ O2 RS
    eu mi-am reparat toate zgarieturile, si au iesit perfect, conteaza ca vopseaua sa fie aceeasi nuanta,cum spunea ``sab197``mai sus si cele de la reprezentanta sunt bune, am folosit si din acelea numa ca vin pe comanda si dureaza mult, eu aplicandule cu betiosare de urechi:)
     
  5. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    dureaza cam o saptamana maxim comanda....depinde in ce zi te duci caci ei au o livrare pe saptamana.
     
  6. mircea-teodor

    mircea-teodor Silver Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Făgăraș
    Masina:
    A6, 2.0TDI, CAHA, 200CP , 2011 , 4FB , SLine int.

    Salut.Spune-mi si mie de unde ai luat vopseaua sau cum ai facut cu zgarieturiile?Am si eu vopseaua sarita in cateva locuri si vreau sa o repar.
    Cat costa oare vopseaua de la reprezentanta?
    Cu respect.
     
  7. mircea-teodor

    mircea-teodor Silver Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Făgăraș
    Masina:
    A6, 2.0TDI, CAHA, 200CP , 2011 , 4FB , SLine int.
    Am sunat la Tess Brasov sa-i intreb de vopsea sau markere etc. si mi-au spus ca nu comercializeaza asa ceva.Am fost in carffoure si nimic, cei cu magazine auto nu au nici o treaba cu vopselele.Chiar daca au, au vopsele pe culori simple.Orice ajutor este bine venit.Codul vopselei este :LY5K-brilliant blau.
    Cu respect.
     
  8. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    am atasat o poza din etka cu codul necesar.
     
  9. iacoban 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2009
    Locație:
    suceava
    zgaraieturi

    Ca sfat nu vopsiti daca nu este obligatoriu, mie mi-a vopsit la reprezentanta si acum imi incepe sa sara la aripa. O zgaraietura am si eu acoperita cu un creion de vopsea si nu a sarit. Daca aveti mai multe zgaraieturi, cautati aerograf , puneti vopsea la culoare apoi lac, polish si gata.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Feb 2013
  10. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu am o usa infundata destul de binisor,dar se poate repara sigur si o zgaraietura pe capota cam de 70 de cm de la cheia unui dobitoc.Plus usa dreapta fata cu 2-3 puncte unde este infundata de la contactul cu alte usi.Am cautat variante de service-uri unde sa pot revopsi aceste elemente si pot sa spun ca un element de vopsitorie pleaca de la 100 de euro si ajunge pana la 200.Doar ca nu iese perfect si asta o stie oricine.Diferenta de culoare va fi,mai ales la unele culori.Acum astept primavara sa repar usa si capota.Cred ca pana la urma vopsesc toata partea dreapta a masinii pentru ca: usa spate este infundata,aripa spate este si ea atinsa superficial(are o zona de 2 cm unde este infundata)plus un punct unde a sarit vopseaua,usa dreapta fata este lovita pe ici colo,aripa a fost revopsita si arata bine,dar daca tot vopsesc 2 usi si aripa spate ce rost are sa o las asa.Plus ca mai vopsesc si capota.Deci ajungem la un calcul simplu: 2 usi,2 aripi si o capota de la 500 la 1000 euro duce distractia.Am primit si preturi mai jos de atat,gen 14 mil toata laterala,dar asta doar telefonic.Primul pas este sa vopsesc niste plastice.Stie cineva de ce la bari spre exemplu partea de jos(care de vine nevopsita in cazul meu)are alta noanta fata de partea de sus?Ma refer aici si la masini care asa au venit din fabrica.Se vede clar diferenta de culoare?
     
  11. adi micle

    adi micle 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2008
    Locație:
    cluj napoca\satu mare
    Masina:
    Audi TTS 2.0tfsi 272cp quattro
    Catalin_1987 pentru zgarietura de pe capota si eu am patit la fel dar in alta zona ..... mi-am comandat de la audi corector in codul culorii masini care a costat 44 lei si mi l-au aplicat ei ....este clar o inbunatatire nu se mai vede numai daca e lumina multa si stii unde e
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Aug 2011
  12. mircea-teodor

    mircea-teodor Silver Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Făgăraș
    Masina:
    A6, 2.0TDI, CAHA, 200CP , 2011 , 4FB , SLine int.
    adi micle Spune-mi si mie de unde ai cumparat mai exact corectorul, ca in Brasov mi-au spus ca nu au asa ceva.
    Mersi
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Feb 2013
  13. adi micle

    adi micle 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2008
    Locație:
    cluj napoca\satu mare
    Masina:
    Audi TTS 2.0tfsi 272cp quattro
    De la autoworld cluj napoca reprezentanta audi ... In mod normal ar trebui sa se poata comanda de la orice reprezentanta pe baza talonului
     
  14. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Adi din pacate cei de la Bv iti dau primul raspuns nu va putem ajuta ;)
    Nu se complica mai ales ca daca codul nu il aduc exact ori il echivaleaza se trezesc cu o piesa in plus pe stoc care nu mai poate fi returnata. Asta inseamna paguba.
    Mircea singura varianta ar fi daca ai pe cineva in tara pe langa o astfel de reprezentanta ca si cea de la Cluj sa traga o fuga si poate va avea mai mult noroc decat tine. Altfel doar un laborator in prepararea de vopsele ar fi solutia. Sunt cateva si in Brasov. Eu am apelat la unul de genul cu o zgarietura pe masinuta unui amic si treaba a iesit bine dupa polish
     
  15. jony

    jony Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2007
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a4 2004, 1.9TDI, 131 cp, 6 trepte
    am si eu o intrebare...vreau sa imi vopsesc bara ca e plina de puncte albe...unde gasesc codul de la culoare sa ma duc sa imi cumpar???
     
  16. sserj 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2008
    Locație:
    Gura Humorului / Iasi
    Masina:
    Audi A4 B6 V6TDI
    In spate,la roata de rezerva ar trebui sa ai o eticheta...
     
  17. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    jony Daca ai carte de service, atunci pe partea interioara a copertii trebuie sa ai inca o lista cu toate codurile, la fel ca si la roata de rezerva!
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Aug 2011
  18. jony

    jony Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2007
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a4 2004, 1.9TDI, 131 cp, 6 trepte
    va multumesc la amandoi o sa ma uit si o sa imi comand vopseaua si ce mai trebuie
     
  19. mircea-teodor

    mircea-teodor Silver Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Făgăraș
    Masina:
    A6, 2.0TDI, CAHA, 200CP , 2011 , 4FB , SLine int.
    Multumesc pentru sfaturi.Am reusit, in cele din urma sa cumpar vopsea corectoare de la Tess Brasov.initial am sunat in Cluj si am vorbit cu cineva d eacolo si mi-a spus ca este imposibil sa nu vanda asa ceva.In fine, am sunat la Bv si in cele din urma am cumparat vopseau+ lac.
    Intrebarea mea este cum sa procedez cel mai bine pentru a da cu vopsea si dupa aceea cu lac.Am citit , in germana-mi-a tradus cineva, ca se curata bine si sse da cu vopsea si dupa 30 min. cu lac.Dar, in vardul tubului cu vopsea este o perie de sarma, in miniatura, care nu stiu ce rol are.Asta ma nedumereste pentru ca este destul de aspra.Ce rol va avea peria respectiva?

    Va multumesc.
     
  20. tid 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2008
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    AUDI A6
    mircea-teodor Ai vreun numar de telefon de la TESS BRASOV ca m-ar interesa si pe mine vopsea corectoare .Poti sa-mi spui cum ai procedat ? Multumesc .
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Aug 2011

Distribuie pagina asta