1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Resoftare motor 3.0 TDI - discutii diverse

Discuție în 'Motor' creată de balaurul, 29 Iul 2009.

  1. MacMac

    MacMac Bronze Member

    Înscris:
    5 Ian 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    RS3 5xxHp, Q5 3.0 CCWA
    Atat cei de la ABT cat si de la MTM sunt niste amatori in ceea ce privesc softurile pe tdi si nici la benzina nu stau mai bine. I-as evita. Avem in tara avem softisti net superiori.
     
    P.Bogdan82 apreciază asta.
  2. Sorin baciu

    Sorin baciu 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2017
    Locație:
    Germania / Râmnicu Sărat
    Masina:
    Audi A6 C6 3.0 TDI BMK. AN 2006
    Salutare.
    Am citit toate paginile pe acest subiect, și vorbind despre motoarele 3.0 TDI BMK, CUTIE MANUALĂ QUATTRO nu prea sa discutat (probabil că sunt prea puține cu acest tip de cutie). Iar eu dețin una dintre acele modele mașina fiind Audi A6 C6 An 2005 Motor 3.0 BMK 225 CP cutie manuală QUATTRO,
    Mă aflu în Germania, mai exact zona Köln si vreau să fac STAGE 1.
    Am făcut un anunț pe un site de socializare pe care cu toții îl folosim zi cu zi si s-a găsit cineva din apropiere care s-a oferit să mă ajut. Urmează o programare după care să merg la dânsul. După o discuție telefonică cu omul, mi-a spus că poate să-mi scoată undeva la 275/280 cp sau 290/300 cp cu DPF Off cu condiția că motorul să meargă în parametri sau să nu aibă probleme mecanice legate de motor că altfel omul nu se apucă de treabă si că nu vrea să-mi ia bani degeaba și după resoftare să existe șansa că mașina să nu meargă potrivit așteptărilor.
    Din prima discuție, omul mi-sa părut destul de ok și serios. Bla.....Bla.....Bla....

    Acum întrebarea mea este: care este limita maximă de cp vorbind doar de (stage 1) și într-o condiție cât de cât Safe ?

    Vă mulțumesc.
     
  3. audirs

    audirs Bronze Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a4 b8 avant 2.0 tdi 2009 full led wheels 18" 2.7 turbo and remap,stage 3
    Salut,

    Ce parere aveti de soft facut la motorul de 3.0 TDI, 272 cp la A4 B9, tine motorul la modificari ? Ce parti sensibile au aceste 3.0 tdi la motor sau cutie ?
    Din ce stiu cutia tine 800 Nm fara pb, iar motorul trebuie service-at la distributie eventual axe si tacheti.
    Momentam am un prieten care are 350 cp si 720 Nm doar soft cu toate pe masina si totul e ok, pe un Q7. Urmeaza turbina hybrid, intercooler, dpf off etc si probabil 400+
     
  4. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Salut! Am o curiozitate - daca o masina a primit softul dupa dieselgate, se mai poate face ceva pentru a reveni la cel anterior?
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da. Se poate face la cei care resofteaza/parametrizeaza ECU (tuning motor).
    In Bucuresti sunt firme care te pot ajuta pentru a face revenirea la softul anterior Dieselgate prin rescrierea/parametrizarea ECU.
     
    bx3m apreciază asta.
  6. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Se poate face, inclusiv cu ODIS. Am facut si eu la cateva cu ODIS, dar erau 2.0.
     
    bx3m apreciază asta.

Distribuie pagina asta