1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Retinere certificat de imatriculare !

Discuție în 'Contraventii' creată de sergiul1990, 3 Mai 2011.

  1. sergiul1990 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4, B6, 2003
    Buna ziua, as vrea sa stiu cum trebuie sa fac pentru a contesta un proces verbal prin care mi s-a retinut talonul pentru folie pe geamurile laterale pe fata.
    Revenind, inca nu am talonul ridicat dar stiu sigur ca zilele urmatoare cineva o sa ma opreasca si o sa mi-l retina din cauza foliei pe fata. Pe lateralele fata, am folie de transparenta 36% , nu e inchisa foarte, si chiar o am pe fatza fiindca ma deranjeaza soarele nu din alte motive :). Omologare pentru folia pe fata am (chit ca nu e).
    Acum, am inteles ca daca contest procesul verbal si ii dau in judecata, pe parcursul procesului ar trebui sa pot merge cu masina pana se decide instanta (ori imi da certificatul inapoi, ori merg cu dovada din 30 in 30 de zile) e adevarat ? Care este procedura si ce ar trebui sa fac daca ma opreste un agent rutier si-mi intocmeste proces verbal pentru retinerea certificatului, sa-l semnez si apoi sa merg la tribunal sa l contest sau sa nu l semnez deloc?
     
  2. alex4ever

    alex4ever Silver Member

    Înscris:
    15 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 530xD (231cp) 2006 AUDI A4 2.0tdi quattro (170cp) S-line 2010 Bmw 330xD (245cp 520Nm) 2011.
    Pai te pot ajuta eu in cateva privinte.
    1. Daca nu semnezi procesul verbal, acesta nu ti se va inmana. Politistul il va ruga pe colegul lui sau pe altcineva aflat in trecere sa semneze in calitate de martor si iti da ziua buna, urmand a primi procesul verbal prin posta. Nu stiu daca la retinerea certificatului de inmatriculare mai ai voie sa circuli! Cred ca te va trage pe dreapta si iti va spune sa suni pe cineva sa vina sa te ia, mergand pana la a-ti confisca si numerele de inmatriculare.
    2. In mod normal, politistii nu au cum sa vada daca e fix 73% transparenta sau 60%... insa la tine care le ai la 36%... este evidenta treaba si nici un politist nu va ezita sa te "arda" (se poate lasa doar cu o spaga). Daca ii mai arati ca le ai si omologate, il bagi in probleme si pe individul care ti-a dat omologarea (daca se dovedeste a fi zelos si nu are ce face la sectie).
    3. Iti sugerez (daca vrei sa faci pe nebunu) sa semnezi procesul verbal CU MENTIUNI (poti sa scrii doar Am mentiuni, si atat; sau poti sa scrii Prezentand omologare pentru folia de pe geamurile fata, organul a refuzat sa ia la cunostinta de acesta, retnandu-mi cert de inmatriculare, o masura ce eu o consider abuziva). Daca il semnezi fara mentiuni, o vei putea totusi contesta, dar judecatorul in cauza va avea alta "prima impresie". SEMNEAZA CU MENTIUNI SI contesteaza-l. Nu trebuie sa te duci personal sa-l contesti, poti trimite prin posta. Gasesti pe Google un tutorial. Certificatul iti va fi innapoiat pe perioada procesului sau ti se va elibera o dovada (cred... daca nu sigur iti va fi innapoiat);)
     
  3. Manuel Cristea

    Manuel Cristea 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Sep 2010
    Locație:
    Bucuresti/iasi
    Masina:
    A8,D3-2004 S420,w140
    Sfanta vorba buna si poate o atentie..atata timp cat nu esti in regula..consecintele,dar nu e de speriat..cand vezi ceva in fata,da si tu un geam jos.
     
  4. alex4ever

    alex4ever Silver Member

    Înscris:
    15 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 530xD (231cp) 2006 AUDI A4 2.0tdi quattro (170cp) S-line 2010 Bmw 330xD (245cp 520Nm) 2011.
    Da-le pe amandoua daca il vezi pe nenea ca sta la drumu mare..... Am mai auzit de practici din astea mai sanatoase. Chit este ca daca pleci pe afara... trebuie sa ti le dai jos....
     
  5. sergiul1990 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4, B6, 2003
    Mersi de raspunsuri. Am vorbit cu un avocat care mi-a spus in caz ca mi-l retine ( certificatul ), la mentiuni spun ca nu sunt de acord cu cele mentionate in procesul verbal, contest procesul verbal, actionez in instanta si prin urmare atata timp cat eu am o foaie la mana prin care pot demonstra ca transparenta geamului este de 73%,voi castiga in instanta cu siguranta. Politia nu are cu ce demonstra ca geamurile mele nu sunt de 73% chiar daca se vede ca nu sunt. Exista aparate de masurat transparenta dar nu sunt omologate si nu sunt luate ca proba in instanta.

    P.s. : pe perioada procesului, certificatul mi se inapoiaza in original :D

    Daca mai are si altcineva o idee sunt bucuros sa o aud :)
     
  6. vladut_andrei2003 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mai 2011
    Locație:
    iasi
    Masina:
    opel vectra, 2000, 1994
    Acum o luna mi sa retinut si mie certificatul pt folie si am depus contestatie. Certificatul nu se inapoiaza dar iti prelungeste dovada cu 30 de zile dar trebuie sa scoti un certificat de grefa de la judecatorie si sa te prezinti cu el la seful politiei rutiere in audienta(doar marti si vineri intre orele 10-12) deoarece doar el poate prelungi dovada. Tot el mi-a spus ca a doua oara nu se mai prelungeste decat cu ordonanta prezidentiala de la judecator. Acum astept si eu sa-mi expire dovada sa vad cum o mai prelungesc:D deoarece am ternmen la proces pe 03.06.2011.
     
  7. Skywalker

    Skywalker Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Renault Grand Scenic 1.9dCi
    Am ramas fara talon ca uitasem sa-mi fac ITP-ul. Unde trebuie sa fac ITP? La RAR sau la orice centru autorizat?
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Doar la R.A.R se face I.T.P. pentru retinere Certificat de Inmatriculare. Bafta.
     
  9. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Daca a fost retinut certificatul doar la RAR
     
  10. DSF

    DSF Silver Member

    Înscris:
    10 Aug 2018
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi Q5 2.0TDI 190CP CNHA 2015
    am si eu o intrebare, nu stiu daca este locul potrivit dar am vazut ca aici se vorbeste despre certificatul de inmatriculare.
    am observat ca pe certifict CI este trecut la puterea motorului 120kw in loc de 140kw cat am conform codului de motor CNHA si serie sasiu WAUZZZ8RXFA014833.
    intapin vreo problema daca este trecut gresit?
     
  11. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Nu cred, dar daca ai talonul proaspat primit (tocmai ai inscris/transcris masina), ia legatura cu cei de la RAR si atrage-le atentia. Din ce stiu, sunt obligati sa faca altul, corect. Dar nu sunt sigur, nu m-am lovit de astfel de problema.
     
  12. DSF

    DSF Silver Member

    Înscris:
    10 Aug 2018
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi Q5 2.0TDI 190CP CNHA 2015
    e de 2 ani inmatriculata, deci nu are rost sa-mi bat capul cu el.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Mie mi-au gresit VIN-ul pe talon si a trebuit sa platesc eu altul, deci ... Romania.
     

Distribuie pagina asta