1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Revizii intretinere si Schimburi filtre - Resetare Service la Audi A4 B9

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de Flo1980, 20 Mai 2017.

  1. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Salut,
    Referitor la intretinere, pe CB imi scrie de revizie in 28.600 km si schimb ulei 28.800 km (704 zile pentru ambele), sunt pe interval schimb LongLife. Astia in Germania la revizia de 30.000 km nu mi-au schimbat decat uleiul si filtrul ulei. Cel de polen l-am comandat eu si-l schimb personal ca era destul de negru. M-am uitat si la cel de aer si nu pare murdar, dar ce stiu eu.
    Ce sa fac cu cel de aer si carburant ? Stau pana la 60.000 km ca sa le schimb ? In planul de revizie se schimba intradevar la 60.000 km (polen si carburant), la 90.000 km (filtru aer). Mie mi se par foarte lungi intervalele astea. La masinile precedente schimbam mult mai des. Sunt facute din materiale nobile la audi ? :)
     
    bobalex18 apreciază asta.
  2. MARRIUS24 Silver Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi
    Ca o părere strict personala, la ce ai scris mai sus, ar fi sa înjumătățești cifrele date de "nemti".
     
    Cristianul și Bogdan123 apreciază asta.
  3. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    Hello,
    La B6 eu le fac la 25.000 iar la B8 au fost facute la 30.000-32.000 si nu am avut probleme. La B9 e setat tot la 30.000.
    Conteaza cum e folosita masina.
    B8-ul din 185.000 cat avea cand l-am dat 145.000-150.000 au fost pe autostrada, fara prea mult praf.
    Daca insa esti intr-o zona cu mult praf filtrul de aer si cel de polen trebuie schimbat mai des... cel putin asa mi-a fost recomandar de cei de la service atat di RO cat si din AT.
     
  4. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    la b6 fac schimburile la 15.000-17.000. Mecanicul mi-a recomandat sa nu schimb de fiecare data filtrul de motorina dar eu l-am schimbat.
    la b9 vineri fac revizia, ulei si filtru de ulei plus adblue. Filtrul de polen tine de confortul intern. Daca e plin înseamnă ca baga mai greu aer in masina nu neapărat ca baga praf (chiar daca e plin praful nu poate sa treacă - exact ca la filtrele de apa, când se umplu scade debitul la baterie nu vine apa nefiltrata). funcționarea masinii nu depinde de asta care oricum se schimba foarte usor. Dar acelasi principiu se aplica si la filtrul de aer si de motorina si daca se infunda masina nu primeste motorina sau aer cat are nevoie. Cel de motorina il protejez prin a alimenta de la statii peco cat mai noi. le voi tine ca sa le schimb la 60.000 dar daca voi simti ca ceva nu e in regula (consum, putere, demaraj) le voi schimba imediat. Cred ca au mărit intervalul de service ca sa le facă mai eficiente (economic) pe perioada exploatarii.
     
  5. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Poate prin Romania e mai simplu, prin tarile astea asa zise "civilizate" le trebuie 2 -3 saptamani sa ti dea un raspuns, tin masina jumate de zi ca sa schimbe 2 filtre si te mai si te taxeaza cateva sute de euro.
    Sincer ma aranjeaza intervalul asta de 2 ani, plus ca fac si ochii mari cand vad ca am tot testat passat/superb/audi dar n am cumparat de la ei ...hi hi
     
    cristimate și bobalex18 apreciază asta.
  6. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    si ce e rau ca n-ai cumparat de la ei?
    tu parca nu ti-ai luta noua nu?
     
  7. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Sunt mai scumpe in Franta ca la nemti. Masina are 1 an .
     
  8. lsc05

    lsc05 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2017
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4 B9, 3.0 TDI (CSWB) quattro 218 hp, 2017
    Unde as putea gasi si eu un plan de service pentru B9? As vrea sa ii fac schimbul de ulei si nu stiu daca ar trebui sa schimb si alte filtre. Masina are 17600 km si e in garantie. M-am hotarat sa nu ii fac regim long-life dupa ce am citit parerile multor utilizatori de pe aici. Fiind in garantie va merge la reprezentata. Am vazut ca la B8 scrie ca filtrul de aer de exemplu s-ar schimba la 90.000 si daca ar fi valabil si pentru B9 mi s-ar parea exagerat sa il schimb la 15k...
    Voi ce parere aveti?
     
  9. pronet

    pronet Bronze Member

    Înscris:
    7 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Tiguan 5N 2.0 TDI, 2014
    Nici un filtru de aer nu se schimba la 90.000. Asta daca tii la motor. Nu mai traiti in dimensiuni paralele unde sunt conditii de laborator .
     
  10. lsc05

    lsc05 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2017
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4 B9, 3.0 TDI (CSWB) quattro 218 hp, 2017
    @pronet nu aveam de gand sub nicio forma sa il schimb la 90.000. Mai citeste o data ce am scris
     
  11. pronet

    pronet Bronze Member

    Înscris:
    7 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Tiguan 5N 2.0 TDI, 2014
    Am citit. Una ai scris si alta ai vrut sa exprimi insa. Cand zici ca "e exagerat sa-l schimbi la 15k" tu ce intelegi? ☺ Eu unul, tot la o masina din grupul VAG, schimb filtrul de aer de 2 ori pe an. Intotdeauna in iarna intru cu filtre si ulei nou. Mai ales ca madina ruleaza predominant urban. Acum, nu cred ca e o avere un filtru de aer.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  12. lsc05

    lsc05 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2017
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4 B9, 3.0 TDI (CSWB) quattro 218 hp, 2017
    @pronet eu zic ca mi se pare exagerat sa-l schimb la 15k in conditiile in care cei de la Audi spun 90k. Nu ca e exagerat in general sa il schimb la 15k. La un polo spre exemplu il schimb mereu la 15k, mai ales ca circula mereu in oras. De asta am zis ca as vrea sa vad un plan de service, eventual nemtesc, ca sa pot sa imi dau seama cand sa le schimb si eu. N-am zis ca o sa fac la fel ca acolo, ca ei au alte conditii.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Filtrul de aer si polen in Romania se schimba minim 1 data daca nu de 2 ori pe an daca ti la masina ta si nu vrei sa-ti bati joc de ea. Restul sunt alte povesti (spuse de niste prosti) si te rog nu incerca sa mai aduci alte argumente cu privire la asta.
     
  14. alexnet

    alexnet 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    A4
    Stie cineva cum se poate face cu VCDS reset la Service Inspection? Nu la cel de schimb de ulei. Pt ulei am gasit, ori din MMI ori din [17 - Instruments]
    [Adaptation - 10] - ESI: Resetting ESI.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cred ca este aceeasi procedura ca si la A4 B8. Cauta topicul din aria A4 B8 (are acelasi nume).
     
  16. alexnet

    alexnet 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    A4
    E diferit la B9.
     
  17. porto91

    porto91 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2015
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 B9 2016 2.0 TDI DEUA
    Am făcut revizia la mașină și cum nu am găsit un video similar în română, cu explicații pentru A4 B9, m-am gândit să fac eu unul pentru cei ce vor să-și schimbe singuri filtrele. Poate vă este de ajutor Enjoy!

     
    Adrian Azuga, MRRAUDI, ELVIS și alți 10 apreciază asta.
  18. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Wow... esti awesome
     
    porto91 apreciază asta.
  19. SV 23 FBI

    SV 23 FBI 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Oct 2011
    Locație:
    Torino
    Masina:
    A4 B9 2.0 TDI quattro 190 CP DETA 2016
    porto91 apreciază asta.
  20. lsc05

    lsc05 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2017
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4 B9, 3.0 TDI (CSWB) quattro 218 hp, 2017
    Super faina initiativa. Si eu planuiesc sa imi fac singur schimbul de filtre+ulei dupa ce iese din garantie si chiar ma ajuta video-ul asta.
    O singura observatie as avea: filtrul de motorina se amorseaza corect cu diagnoza.

    Multumim fain!
     
    porto91 și pronet apreciază asta.

Distribuie pagina asta