1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Revizii intretinere si Schimburi - Resetare Service la Audi A4 B8 - filtre si alte consumabile

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de bogdan_TM, 5 Mar 2011.

  1. Iulian06

    Iulian06 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2017
    Locație:
    Osnabrück, Germania
    Masina:
    Audi A4 B8.5 2.0TDI (105kw-CJCA) CVT
    Toate reviziile se vor efectua in Germania de aceea intreb de intervalul de service. Ma gandesc ca e umpic diferit calitativ fata de Romania.
     
  2. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC - 2016 - sedan)
    Acum nu vreau sa fiu rau, dar europenii iau masinile de noi, cand nu au uzura, si atunci merge schimbat la peste 20.000 km, noi le luam (ca si cum ar fi noi) la peste 180.000 km, cand au uzura, ceea ce face ca uleiul folosit cat mai scurt timp sa aiba proprietati mai bune, atata timp cat se foloseste sub 10.000 km.
    Daca gresesc, va rog sa ma corectati.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    De ce la o masina noua merge schimbat la peste 20.000 km ? Ca sa creezi uzura prematur, deaia.

    La orice masina merge schimbat si la 30.000 km, depinde doar cat te intereseaza de masina respectiva.
     
  4. iPaulR 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2020
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 Avant, 2.0 TDI quattro(125KW) CAHA, 2010
    Salut,
    Doresc sa fac revizia masinii din profil (Audi A4 B8 Avant, 2.0 TDI quattro 125 kw cod motor CAHA an 2010). Am citit tot topicul si am aflat ca trebuie sa amorsez instalatia de alimentare cu motorina (aici voi folosi ODB Eleven).
    Problema mea este ca pe toate site-urile de piese auto vin o gramada de versiuni de filtre, iar in toate post-urile n-am gasit pe nimeni cu un model de masina asemanator masinii mele. Ma poate ajuta cineva cu codurile corecte pentru filtre ? Las aici VIN-ul: WAUZZZ8K5AA024567.

    De multe ori s-a intamplat sa merg la magazinul fizic, iar pretul pentru piese sa fie mai mare. Am intrebat de ce, iar raspunsul a fost simplu: "comandati on-line".
    Multumesc.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este asa de greu sa mergi la un bun vanzator de piese auto si sa comanzi tot ce iti trebuie pentru motorul si masina ta ? Te-ai inscris astazi pe forum si ai inceput cu intrebarile. Vezi ca forumurile nu sunt facut sa cerem coduri ci sa aratam cum am facut un retrofit si / sau cum am rezolvat o problema fara sa intrebam nimic.

    Invata sa te ajuti singur pentru ca ai toate raspunsurile pe forum. Cauta singur codurile de care ai nevoie aici pe forum unde exista programe pentru aflat codurile de piese pentru marca Audi si nu numai.

    Adica sa citesti aici: http://www.clubaudi.ro/threads/elsa-etka-tecdoc-si-alte-programe-de-piese-on-line.31407/ mai precis sa cauti in acest program: https://audi.7zap.com/en/rdw/ si/sau aici: http://www.oemepc.com/audi asta ca sa afli singur codul.
     
    Ultima editare: 29 Sep 2020
  6. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    iPaulR vezi ca trebuia sa scrii unde ti-am raspuns eu AICI.
     
  7. NGyuri 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2015
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    A4 B5, 1.9 TDI, 2001
    Salut,
    Am creat un videoclip cu procedurile de revizie pentru Audi A4 B8 2.0 TDI. Daca sunteti interesati, va invit sa-l vizualizati.

    Videoclipul acopera printre altele: intervalele schimbarii ale consumabilelor (ulei, filtre), procedurile de lucru, verificari generale, scule necesare.

     
    Horatius apreciază asta.
  8. agabi58 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2021
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Botosani
    Am comandat ulei, filtre, totul pe original si cu tot cu manopera total 580 lei. La reprezentanta mi-au cerut 1.500.
    Eu inteleg, hai dublu, dar triplu frate?
    E japca pe fata! Si daca nu ma insel imi puneau pe Mann filtrele!
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Te inseli.
    Reprezentanta pune filtre OE facute de Mahle, Ufi, Mann, etc.
    Nu iti pune toate filtrele acelasi brand.
     
  10. agabi58 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2021
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Botosani
  11. ryoraul

    ryoraul Bronze Member

    Înscris:
    8 Feb 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B5 2001 AVANT 1.9 TDI AJM
    Asta e hotia de la reprezentante.
     
  12. neacsu sorin 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2017
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B9 2.0 2016
    Am un audi A4 B8 2008 1.8 benzina 120 Cp si nu știu dacă are sau nu filtru de benzina deoarece nu îl găsesc.
     
  13. daniel17

    daniel17 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4,1.8 TFSI Quattro CDHB, 160CP, 2010
    Are filtru de benzina in rezervor , prins pe pompa de benzina, cod 8K0 201 511 A
     

Distribuie pagina asta