1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Revizii intretinere si Schimburi - Resetare Service la Audi A4 B8 - filtre si alte consumabile

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de bogdan_TM, 5 Mar 2011.

  1. alexpaul 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2012
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, B8 - 143 CP - 2008
    Salutare,
    Am si eu un A4, B8 din 2008 - 143 CP, 2.0L, diesel. Imi poate spune si mie cam cat m-ar costa revizie de schimb ulei (filtru ulei + ulei) ? Mersi frumos si drumuri bune!
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Sep 2012
  2. ajaccio 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 2.0 Tdi 2008
    5 litri ulei 5W-30 (norma 507.00 pentru DPF) + filtru ulei aproximativ 250 -300 lei.
    Pe mine o revizie completa (ulei+filtru ulei+filtru aer+filtru habitaclu carbo+filtru motorina) m-a costat 450 lei,manopera fiind egala cu zero (le-am schimbat singur)
     
    Ultima editare: 24 Sep 2012
  3. alex4ever

    alex4ever Silver Member

    Înscris:
    15 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 530xD (231cp) 2006 AUDI A4 2.0tdi quattro (170cp) S-line 2010 Bmw 330xD (245cp 520Nm) 2011.
    La reprezentanta e undeva pe la 720-750 de lei.
     
  4. M3K

    M3K 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B9 - 2016 - 2.0 TDI 190 CP - avant - S-Tronic, DETA
    Salut,
    Tocmai am intrat in posesia unui Audi A4 B8 si cum masina se apropie de 150.000 km, trebuie sa ma interesez de schimb filtre/ulei. Imi recomandati vreun service in acest sens? Sau cel mai simplu sa cumpar eu consumabilele si sa merg la service doar pt manopera? Ce ulei se recomanda pt motoarele diesel de 143 cp?
    Merci!
     
    Ultima editare: 30 Oct 2012
  5. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Salut, cel mai ieftin e sa le cumperi tu si sa schimbi tot tu, iti ia maxim o ora pe marginea unui canal :)

    Eu cel mai ieftin am cumparat in primavara de la Ciclop (cu 10% reducere) dar poti sa incerci si la tucudean aici pe forum.

    O sa iti scriu un PM cu experientele mele la cateva dintre service-uri aici prin TM, ca multi lucra bine pe masini tip vechi dar la astea noi nu merge doar cu un ciocan si o cheie :)
     
  6. M3K

    M3K 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B9 - 2016 - 2.0 TDI 190 CP - avant - S-Tronic, DETA
    Merci,
    Ce fel de ulei trebuie sa pun la motor? Si ce implica un schimb de consumabile de fapt? Eu la fosta masina (Mondeo diesel 2004) schimbam asa: ulei, filtru ulei, filtru combustibil, filtru polen, filtru aer. Oare tot astea se schimba si la B8-uri?
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  8. alinox

    alinox 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2012
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 Avant, 2.0 TDI, 2010
    Salut, Masina mea este cu cutie manuala si mi-a zis mecanicul ca aude ceva la ea...in fine..si m-a intrebat daca am schimbat uleiul din cutie. Se schimba uleiul din cutia manuala? Nu am vz nimic in cartea Service
     
  9. roaua 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A6 2001 V6 AKN 150CP
    Salut.

    Recomandarea este ca uleiui din cutia manuala de tip 0B1 6 trepte, cum ai tu, sa fie verificata la 30 mii km sau 24 luni.

    In principiu se verifica doar nivelul de ulei, ca sa ajunga pana la partea inferioara al alezajului de la buson.

    Desi nu este specificat un termen la care se schimba, la cutiile manuale cam dupa 120 mii de km simti diferenta daca schimbi uleiul. Incepe sa mearga mai usor si mai silentios.

    Capacitatea de umplere este de 4.3 litri si se foloseste G 052 911 A, cu vascozitate 75W-90 (sintetic).
     
    Ultima editare: 2 Noi 2012
  10. alinox

    alinox 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2012
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 Avant, 2.0 TDI, 2010
    Multumesc, masina mea are 210 mii de km, deci ar trebui sa-i verific nivelul si poate sa-l schimb. Unde ai gasit specificaiile uleiului pt cutia de viteze?
    P.S: imi place ca tu stii ca la carte despre masini si nu te dai cu parerea!
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Colegul roaua vinde uleiuri si este normal sa cunoasca specificatiile. :)
     
  12. Ovy

    Ovy 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2008
    Locație:
    cica "earth"
    Masina:
    A4-B8 2.0TDI multitronic
    Service la 4 ani - 700 euro ???

    Am 4 ani de cand am masina si am parcurs cu ea 43.000 km. Mi-a aparut pe bord ca e timpul sa-i fac revizia periodica. Toate bune si frumoase pana ce am ajuns la service (momentan sunt in Olanda asa ca am dus-o la o reprezentanta Audi de aici) si mi-au spus ca ma costa aceasta revizie - daca nu apar probleme suplimentare - in jurul la 800 euro (suplimentar le-am cerut sa-mi puna cauciucurile de iarna - pe care le am cumparate - pretul este in jur de 80 euro).
    Asa ca service-ul propriuziz ar fi in jur de 700 euro, spunandu-mi ca se schimba toate filtrele si mi-a mai spus ceva de distributia automata dar el nevorbind foarte bine engleza si eu fiind atehnic total in ce priveste termeni automobilistici l-am crezut pe cuvant.
    Intrebarile mele pentru voi, daca puteti sa ma ajutati, sunt: cam ce ar fi trebuit schimbat si ce ar justifica un asemenea pret (care depaseste cu mult asteptarile mele si preturile pe care le-am vazut vehiculate pe acest site)? Nu de alta dar daca tot voi fi prostit sa stiu sigur...
     
  13. M3K

    M3K 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B9 - 2016 - 2.0 TDI 190 CP - avant - S-Tronic, DETA
    Foarte probabil ca se refera la schimbarea uleiului din cutia automata, ala se schimba la 60.000 km. Altfel nu se justifica un asa pret. Pana si in Romania e o operatiune destul de costisitoare (aprox 1000 lei), nu ma mir ca acolo iesi la 800 per total (in aia probabil ca ai inclus si schimb ulei motor+restul de filtre).
    De distributie o sa fie cazul doar la 180.000 km, ma gandesc ca nu ai facut atat inca.
     
    George NGM apreciază asta.
  14. Ovy

    Ovy 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2008
    Locație:
    cica "earth"
    Masina:
    A4-B8 2.0TDI multitronic
    Am scos masina de la revizie. Pentru cei interesati va anunt ca pretul pentru o revizie de 4 ani la o reprezentanta Audi din Olanda este de 650 euro si, asa cum corect a presupus cristian3000, s-a realizat si schimbarea uleiului din cutia automata (chiar daca am doar 43.000km). Printre multe altele (16 operatiuni) pentru cutia de viteza mi-au pus 7 litri la pretul de 19,25euro/litru, fara a fi specificat tipul. Iar la motor mi-au pus 5 litri la pretul de 23euro/litru, ulei de tipul 5w30 LL3.
     
  15. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Am facut si eu o revizie, daca vrea cineva codurile la filtrele de aer, ulei si habitaclu cu carbon activ, firma MANN, le aveti atasate in poze.

    De asemenea, am incercat pt prima data ulei Audi original, norma 507.00, made in Germany, sa vad cum se comporta motorul si daca il mai bea la fel ca pe Castrol Edge Professional 5W-30 de pana acum. Pretul a fost de 50RON/litru, total 5 litri au intrat in 2.0 TDI-ul meu.

    Costul la toata revizia a fost de 530RON cu tot cu manopera, in acelasi loc unde am instalat Audi Drive Select (foarte multumit de servicii)
     
  16. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Filtrul de motorina de ce nu il schimbi ? Ai incredere in motorina din tara ca e conform cerintelor ? :)
     
  17. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Il schimb la fiecare doua revizii cum scrie si in carte si in rest nu pun motorina de pe camp, doar OMV si Petrom, cele aditivate :)
     
    Ultima editare: 23 Noi 2012
  18. sohei 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Oct 2012
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 ALLROAD 2016, 218cp
    am facut si eu o revizie
    schimb ulei , filtru motorina, filtru ulei, filtru carbo habitaclu,
    lichid frana
    curatat clapeta Acceleratie
    verf nivel ulei cutie

    filtru de ulei este doa 25 de lei?? asa am gasit de la man
    primul schimb de cand am masina.
    ce sa schimbat-

    1. motorul se aude mai frumos, pot sa zic ca este mai silentios
    2, cand accelerezi mai sportiv dupa 3000 rpm se aude un suierat nu stiu daca este turbina ( a aparut dupa cea am curatat clapeta, inainte nu se auzea)

    3. la frana , mai exact.. la prima apasare a pedalei este mai moale dupa care se intareste (asta nu imi place)


    castrol edge 5w30
    filtre man
    lichid frana dot 4


    300 manopera
    556 piese
     
    Ultima editare: 29 Noi 2012
  19. audiss

    audiss 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 Avant, 2.0 136CP, Multitronic, 2009, CACB
    Stat service A4 - B8

    Va salut ,
    As dori sa primesc niste informatii inainte de a o duce la service.

    Masina are 101.000 KM cred ca nu a fost facuta revizia la 90.000, trebuie sa intreb pe cei de la reprezentanta

    Rog sa-mi spuneti ce recomandati sa schimb pe langa:
    - inlocuire ulei + filtru
    - inlocuire filtru aer
    - inlocuire filtru praf + plolen
    - trebuie inlocuit si lichidul de frana?
    - distributia ?

    Pe langa asta doresc o diagnoza. Ce preturi au cei de la reprezentanta Audi ( Timisoara) pt. un astfel de test?
    Voi reveni cu poze cat de repede.

    Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Dec 2012
  20. strumfyspm Guest

    Cel mai indicat, parerea mea:
    - uleu + filtru ulei
    - filtru motorina
    - filtre aer/polen
    - distributie + pompa apa + lichid racire
    - lichid servo
    - lichid frana
    - placute frana discuri daca prezinta uzura
    - scanare vag completa + citire injectoare
     

Distribuie pagina asta