1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Revizii intretinere si Schimburi filtre - Resetare Service la Audi A4 B9

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de Flo1980, 20 Mai 2017.

  1. pronet

    pronet Bronze Member

    Înscris:
    7 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Tiguan 5N 2.0 TDI, 2014
    Ca observatie-motoarele CR nu se amorseaza prin punerea contactului, ci din vcds. Astfel eviti inclusiv formarea span-ului in instalatie-produs ca urmare a deteriorarii pompei CP. In plus, ca sfat, inlocuieste la fiecare schimb de ulei surubul si saiba aferenta. Nu il refolosi pe cel vechi. Ptr resetare interval service/inspectie, foloseste aplicatie SRI reset din vcds-e mult mai repede/ usor avand in vedere ca folosesti protocol UDS.
    In rest, felicitari ptr initiativa si ajutorul acordat si celorlalti colegi. Cheers.
     
  2. porto91

    porto91 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2015
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 B9 2016 2.0 TDI DEUA
    Salutare! Mulțumesc pentru observații. Da, trebuia amorsat din VCDS, nu m-am documentat suficient. Data viitoare știu :) . Legat de șurub, data viitoare. Tot după am mai auzit de la cineva că e bine să-l schimbi. Am schimbat intervalul de service pentru că atunci când l-am resetat, îmi apărea că următoarea verificare este după 6000km..Probabil și-a mai băgat cineva nasul înainte.
     
  3. geors7

    geors7 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    2017 A4 B9 sedan 2.0 TDI 190 cp (DETA)
    Salutare,
    Intrebare pentru cine are acces la ELSA, sau un coleg care a schimbat filtrul de ulei la A4 B9 diesel cod motor DETA (190 cp). Pentru schimbarea filtrului de ulei trebuie demontat vasul de expansiune al antigelului, precum in urmatorul video ?
    Ma intereseaza daca exista o alta varianta, fara demontarea vasului, desi nu prea cred. Mersi.

     
    ELVIS apreciază asta.
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se demonteaza vasul adica se scoate de pe pozitie. Este o operatiune care dureaza fix 2 minute daca nu ai 2 maini stangi si ai sculele potrivite. Se recupereaza antigelul intr-un vas curat.
     
    geors7 apreciază asta.
  5. geors7

    geors7 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    2017 A4 B9 sedan 2.0 TDI 190 cp (DETA)
    Mersi mult pentru răspuns.
     
  6. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Trebuie mutat vasul, daca ai putina indemanare nici nu trebuie sa scoti atigelul.
     
  7. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Cand schimbați filtrul de aer la motor sa aveți grijă când îl montați înapoi are o limba de ghidaj jos care trebuie sa între in canal. Tot îmi ieșea strâmb la montaj până am observat drăcia aia.

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk
     
    Văidean, geors7 și bobalex18 apreciază asta.
  8. lsc05

    lsc05 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2017
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4 B9, 3.0 TDI (CSWB) quattro 218 hp, 2017
    Stie cineva sigur daca sunt obligat sa imi schimb placute/discuri la reprezentanta ca sa nu imi pierd garantia? :uhm:
     
  9. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @lsc05 discurile si placutele sunt consumabile, nu fac parte din garantia generala. Doar daca ai probleme pe toata perioada garantiei, la discuri ( vibratii, ovalizare, etc.) ti le pot inlocuii in caz de nevoie.
     
    lsc05 apreciază asta.
  10. alexneo 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Noi 2019
    Locație:
    Podu Turcului
    Masina:
    A4, TDI, 2019
    Salut,
    Imi arata in bord ca se apropie intervalul de revizie la masina, cam in 40 de zile. Revizia anterioara a fost facuta in Polonia, inainte sa cumpar masina.
    Este necesar sa fac revizie la reprezentanta pentru a-mi reseta intervalul de service si pentru ca schimbul de filtre, ulei, etc sa ramana in istoricul masinii, sau se descurca si la un service ?

    Multumesc
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Reprezentanta sau service partener daca vrei istoric.

    In caz contrar, orice service autorizat iti poate face schimbul si reseta intervalul service.
     
  12. Cristianul 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2022
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 Avant 2017 motor 2.0l
    Va salut,
    Am o treaba cu cartea service electronica (ESB) multe ateliere service nu au auzit de asa ceva (sau se fac ca nu stiu). Am si vasut ca se poate cumpara carte service.
    O recomandare va rog sau un sfat ce sa fac in legatura cu asta ?
    Mersi si spor la Audi
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Service-urile independente, cele din afara retelei grupului VAG, NU au acces la fisierul electronic = cartea service in format electonic, existent pe serverele Audi privind intretinerea si mentenanta unui Audi. De ce nu iti faci tu un fisier pe calculator in care sa tii evidenta ?
    Carti service pentru tipul tau de masina NU exista de cumparat. NU mai exista carti service in format fizic de ani de zile in grupul VAG.
    Asa ca, nu iti ramane decat sa faci ce ti-am spus eu sau sa iti creezi propria carte service daca tii neaparat sau ai una fizic in masina.
    Sunt zeci de modele pe internet despre cum trebuie sa arata o carte service si daca nu ma insel (si nu prea cred) avem modele pentru carti service si aici pe forum dar tu trebuie sa cauti prin aceleasi topicuri (service si intetinere) dar din arii diferite.
     
  14. Cristianul 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2022
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 Avant 2017 motor 2.0l
    Da, mersi frumos. Ceva de felul ma gandeam si eu, sa tin evidenta singur sau sa merg într-un service autorizat grupul VAG cum ai zis. Mersi fain pentru răspuns.
     

Distribuie pagina asta