1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Rezervor - Litrometrul / Sonda si Conducte combustibil - Pompa din rezervor - la Audi A6 C8

Discuție în 'Audi A6 C8 (2018 - prezent)' creată de bskmiki, 15 Ian 2023.

  1. bskmiki 4th Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A6, 50TDI, 2019
    Salut,
    Am un A6 C8 50 TDI si la mine se aude pompa de combustibil destul de tare, mai ales cand masina sta pe loc la ralanti sau chiar dupa ce motorul se opreste la semafor (start\stop functional) se aude bazaitul ala asa vreo 2 secunde. Sigur e pompa pentru ca se aude de sub bancheta din spate de pe partea dreapta.
    Mai are cineva problema asta ? Mersi
     
  2. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Mi-a aparut si mie in bord necesitatea unei actiuni de service, cu codul 20 DN.

    Face referire la faptul ca sonda din rezervor citeste ca ai avea cu mult mai mult combustibil decat in realitate si evident ca poti ramane fara combustibil.
    Am vazut ca multi in afara se plang de chestia asta.

    La mine mi se pare ca e un pic invers, adica citeste ca as avea cu minim 5 litri in minus decat am.
    In principiu, eu fac o chestie nasola si nerecomandata deloc. Golesc rezervorul pana computerul imi arata ca mai am autonomie 10-20 km iar cand umplu, fortez foarte, foarte, foarte tare, in sensul ca dupa ce sare pompa la benzinarie precum ca rezervorul ar fi plin, mai fortez sa bag minim 5 litri, umpland aproape pana in buson.
    Rezervorul are 73 de litri si rar reusesc sa ajung la 72 pusi asta desi umpland pana in buson, ar trebui sa bag lejer peste 75.

    Situatie curioasa:
    Am lasat computerul o data sa arate range zero si am pus apoi 75 de litri fortand pana in buson.
    La mai bine de un an distanta, am mers vreo 20 km cu range zero si la aceeasi benzinarie am reusit cu greu sa bag 71 de litri, fortand la fel. Ma asteptam sa reusesc 76-77 de litri.
    Este drept ca e normal sa mai ai vreo 5 litri atunci cand masina indica range zero, ca sa nu te lase sa fii prost cu totul, insa estimarea mea este ca volumul rezervorului pana in buson se cam apropie de 80 de litri, de asta nu reusesc sa pricep cum de am bagat abia 71 de litri cand am mers pe range zero timp de 20 km.
    Cand am ajuns la range zero si am pus benzina a aparut imediat 75 de litri, pare super realist cu cei 5 litri care mai erau de fapt.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La orice brand auto capacitatea declarata a rezervorului este mai mica decat capacitatea reala.

    Ca pui tu motorina pana in buza busonului, cred ca sunt 2 litri care raman pe “gatul” dintre buson si rezervor.
     
  4. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Eu cred intra mai putin mai putin. De exemplu la mine dupa ce sare pistolul, fortand pana da afara mai intra cel mult 600 ml. Probe facute la diferiti distribuitori.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    E cam cu dus-intors, deoarece chestia asta e influentata si de presiunea cu care baga pistolul.
    Implicit, de spuma rezultata, deoarece pistolul sare si de la spuma.
     
  6. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Asta stiu, dar cum fac plinul intodeauna la 5:30 dimineata cand nu-i nimeni, am cand ma juca, deci plin ochi nu cu spuma dar cu motorina "limpede". Iti spun ca de cand sare pana la plin bag cantitatea aia de 600 ml.
     
  7. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Eu pun benzina. Dar si cand aveam diesel puneam 5 litri extra. O las sa se linisteasca, stau si 5 min la pompa dupa ce sare pistolul prima data.
    Pun petrom si Omv pt ca am card la ei...poate e eltfel la alte benzinarii
     
  8. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Azi am făcut plinul și zic, sa fac o proba, au întrat pana a sărit 51,44 litri. Am așteptat unpic și am început a baga încet. Pana l-am făcut ochi limpede a ajuns la 52,01. Deci teoria mea ca la mașină mea întra pana în 600 ml, in plus, s- a adeverit.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La diesel e ok sa faci plinul pana “in buza”, la benzina nu e ok deloc din cauza sistemului EVAP.
     
    Aurel G apreciază asta.
  10. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2019 2.0 204 cp
    Ai rezolvat cu zgomotul de la pompa din portbagaj ? si a mea face la fel si ma dispera.
     

Distribuie pagina asta