1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Rovinieta - Taxa pentru circulatia auto pe diferite categorii de drumuri

Discuție în 'Contraventii' creată de alex.petrariu, 29 Dec 2007.

  1. shumy

    shumy Silver Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    Audi 80 b4 ,1.6 CC, 74 kw, tip motor ADA (1994)
    Pai pe mine ma intereseaza sa o am valabila pe 5 iulie la ora 0:00 ca plec pe la 4 dimineata inspre mare. Am vazut ca scrie ca intra in 30 de zile de cand o cumpar sau am inteles eu gresit ?
     
  2. OvyBj

    OvyBj Silver Member

    Înscris:
    6 Feb 2009
    Locație:
    Blaj/Sibiu
    Masina:
    Audi 80 b3 '91 1.6 cod PP 51kw
    Imposibil! cum a zis si Stefan: ii poti zice vanzatorului de cand vrei sa fie valabila! daca pleci in 5 iulie ii spui asa: ca vrei sa fie valabila din 5 iulie:p
     
  3. shumy

    shumy Silver Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    Audi 80 b4 ,1.6 CC, 74 kw, tip motor ADA (1994)
    OK baieti sa traiti! Tare nu as lua-o ca pana acum nu ma intrebat nici un politai de ea vreodata....dar parca nici sa le dau lor banutul pe care mai bine-l sparg eu cu familia mea la mare nu-mi arde. Chiar cat este amenda daca te prind astia?

    aaaaaaa trebuie lipita in parbriz neaparat???? cica...
     
  4. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Poti sa iei rovigneta si pe 1 zi.Amenda ii de 360 lei plus 6 puncte:)Eu zic sa o cumperi pe un an,ii 100 de lei si stai linistit tot anul,crede-ma ii mai bine asa;)
     
  5. OvyBj

    OvyBj Silver Member

    Înscris:
    6 Feb 2009
    Locație:
    Blaj/Sibiu
    Masina:
    Audi 80 b3 '91 1.6 cod PP 51kw
    Din cate am inteles e destul de mare amenda!
    Da,trebe lipita pe parbriz o parte din ea. da is specificatiile pe verso. Sa pastrezi si bonul fiscal care til da odata cu rovinieta ca nu este valabila fara accel bon. Daca iti faci pe perioada mai mare, ex un an, dute si fai o copie xerox deoarece in timp cerneala de pe bonul fiscal se duce!
    Numai bine!:respekt:
     
  6. shumy

    shumy Silver Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    Audi 80 b4 ,1.6 CC, 74 kw, tip motor ADA (1994)
    La mine in judet o rezolv la o adica...in rest nu prea circul decat asa, iata inconcediu...
     
  7. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    scrie pe ea ca trebuie lipita dar eu nu`mi mai murdaresc parbrizu ca prostiile lor . pana cand nu fac ce se laudau ca fac .. camere video peste tot .. si ca iti face poze la parbriz sa vada daca e valabila rovignieta .. numai lipesc nimic .. o tin cu actele la un loc si atat . e avalabila de cand vrei tu .. specifici data si de atunci e valabila . si eu am luat numai de pe la benzinari pana acum .
     
  8. rogoz

    rogoz Bronze Member

    Înscris:
    3 Iun 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B9 2.0 TDI 190 CP DETA S-TRONIC QUATTRO 2017
    Acuma depinde cat stai la mare..dar mai bine o cumperi pe o luna,ca sa fi sigur ca nu ai probleme..pe o luna ii 30 de lei,si cu cat o cumperi pe o perioada mai lunga ii mai ieftin..poti sa o iei pe 1zi,7zile,30 de zile,6 luni sau 12 luni..eu chiar de pasti am cumparat pe un an ca nu am mai avut de mult si am zis ca hai sa imi cumpar si eu ca cine stie,si exact in ziua respectiva la iesire din oras m-au oprit doar pt controlul ei,ca norocu:)
     
  9. OvyBj

    OvyBj Silver Member

    Înscris:
    6 Feb 2009
    Locație:
    Blaj/Sibiu
    Masina:
    Audi 80 b3 '91 1.6 cod PP 51kw
    Acum am vazut pe site-ul Comapaniei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania(CNADR) ca amenda pentru autoturisme este de la 500-1000 lei:P
    Pentru mai multe info:http://www.cnadnr.ro/pagina.php?idg=52
     
  10. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Ti-am explicat cat este amenda:) Eu chiar am luat ca nu aveam.Daca te opreste si te intreaba de ea spui ca nu o ai la tine si iti da 6 puncte de penalizare si amenda contraventioanala deoarece nu ai actele la tine.Asta inseamna 6 puncte*60lei/punct=360 lei amenda.Inteles?:)
     
  11. OvyBj

    OvyBj Silver Member

    Înscris:
    6 Feb 2009
    Locație:
    Blaj/Sibiu
    Masina:
    Audi 80 b3 '91 1.6 cod PP 51kw
    Inteles! Sa traiti bine:faint:!
     
  12. MariusSS

    MariusSS Gold Member

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi 80 B3 1,8S PM 1989 ; Audi A4 B5 1.6 ADP 1996 ; Kawasaki VN800 Clasic
    dar acum gata cu vrajeala asta. te verifica intr-o baza de date daca ai rovinieta valabila....sa introdus rovinieta electronica, deci...grija mare:)
     
  13. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    aveti grija ca unele camere sunt instalate de inainte de 1 octombrie.
    cele care le-am vazut in timp ce le instalau erau pe la Ramnicu Sarat, cate una pe sens, insa cu siguranta mai sunt pe drumurile astea si vor mai aparea.
    asa ca vrem nu vrem trebuie sa ne cumparam rovinieta de acum. oricum merita la ce drumuri avem ;)
     
  14. bogdans75

    bogdans75 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Ian 2010
    Locație:
    suceava
    Masina:
    a6,2500,2002
    Salutare.Am o intrebare si vreau sa stiu daca s-a mai lovit cineva de chestia asta...mi-am cumparat anul trecut rovigneta,dar intre timp am trecut masina de pe firma pe persoana fizica si astazi mi-a venit hartie cu amenda de la compania nationala de autostrazi si drumuri nationale in valoare de 250 ron.Stie cineva cum se face,s-a mai lovit cineva de idiotenia asta?Multumesc pt eventualele raspunsuri.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da trebuie sa te duci la orice sediu CNADR ,cel mai apropiat de casa ta, cu copie Certificat de Inmatriculare, copie CI / buletin, copie C.I.V. (Carte de Identitate a Vehiculului). Te costa aproximativ 20 lei modificarea numarului de masina in baza lor de date.

    Dai o declaratie pe propria raspundere acolo la sediul CNADR (au ei un formular special tipizat) precum ca masina care are rovinieta valabila la data primirii amenzi cu numarul vechi de inmatriculare este aceeasi cu masina ta si are aceasi serie de sasiu (numar de identificare) dar numai ca are alt numar de inmatriculare.

    Este un program de verificare facut de niste programatori idioti deoarece verifica pe baza numarului de inmatriculare si nu coreleaza numarul de inmatriculare cu seria sasiului si cum in cazul tau ai schimbat numarul de inmatriculare ai cazut in abatere. Bafta


    O noapte buna
     
    Ultima editare: 21 Mar 2011
  16. bogdans75

    bogdans75 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Ian 2010
    Locație:
    suceava
    Masina:
    a6,2500,2002
    Multumesc mult pt raspuns...normal,ca peste tot in tara asta si aici,cu rovignetele,trebuie sa fie un sistem gandit de niste idioti,care trebuie sa te puna pe drumuri...halal baza de date cu care se lauda...merci inca o data si numai de bine.
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cere si anularea amenzii si sa-ti dea si o hartie scrisa ca amenda este anulata. Asa de control si pentru linistea ta.

    O noapte buna
     
  18. cipdavid 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2011
    Locație:
    Tg-Mures
    Masina:
    VW Passat CC 2.0 tdi, 170 cp, 2009
    o intrebare am : am cumparat o masina dintr-o localitate a tarii iar in drum spre casa m-au filmat cu camerele lor mobile - l-am sunat pe fostul proprietar si mi-a spus ca nu avea rovinieta, asadar dupa ce am fost filmat am oprit in prima localitate si mi-am luat rovinieta. Oare voi fi amendat (eu sau fostul proprietar)?
     
  19. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    Daca ai facut deja contractul de vanzare-cumparare drepturile si obligatiile se transmit noului proprietar deci esti bun de plata poate nu ai sa primesti nimic acasa:)
     
  20. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Cat timp masina era pe numele fostului proprietal,amenda o va primi el,rovineta se face pe nr de inm,si dupa nr este depistat proprietarul.Dupa ce va fii transcrisa ,in baza lor de date,pe care biroul de inmatriculari mereu o documenteaza cu schimbarile de proprietari,va apare adresa ta.Daca era atent vanzatorul ,trebuia sa-ti spuna sa iei rovineta pe 3 s-au 7 zile,s-au sa-ti dea nr rosu.
     

Distribuie pagina asta