1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate - (demontare, inlocuire, montare incalzire, etc.) la A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de ionut86, 13 Noi 2008.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    lowlife, nici o diferenta la ambele intrebari.
    Gabi, clemele le asezi inapoi insa daca nu ai facut asta vreodata, o sa umpli un frigider de carne de miel. :)))
     
  2. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Mersi :) Gasisem un interior la 250eur, dar baietii de pe alt forum mi-au atras atentia ca e retapitat cu piele mai proasta. Se vede diferenta de material intre pielea de sub tetiera si cea de pe laterale. De vazut live nu prea am cum, fiind la 450km de mine. :(

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    Problema e ca am mai cautat si unele originale sunt de la 450-500eur in sus si arata destul de prost pielea. Merita oare astea 250?
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Apr 2014
  3. puiupiu 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 B7 2tdi break, 2008
    sal

    Atasate sunt poze cu unul din scaune....dupa cum am spus sunt identice nu se observa modificarea....
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Scaunul din postul #59 nu are piele.
    Scaunele din postul #58 sunt din piele. Ce nu imi place mie (si nu as da 250 euro din cauza asta) e ca ala care a umblat la piele a facut-o din cauza uzurii insa a schimbat doar ceea ce a crezut el ca se vede. Eu vad ca sub piele buretii sunt terminati, mai ales scuanul din dreapta (sofer) unde aceeasi problema o ai si la sezut si la spatar. Uita-te atent la aripioarele de la scaunul din postul #59... sunt impecabile.
    Daca te uiti la ce am incercuit acolo, vei vedea ca linia aia orizontala reprezinta scheletul metalic de sustinere -> zero burete in zona aia.
     
    Ultima editare: 18 Apr 2014
  5. puiupiu 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 B7 2tdi break, 2008
    sal

    chiar nu stie nimeni cum pot desface spatarul la bancheta spate rabatabila?
     
  6. turbocip

    turbocip Gold Member

    Înscris:
    2 Feb 2009
    Locație:
    București / Voluntari
    Masina:
    Audi A4/8E 1.9TDI 185 CP
    Ai dat de clemele culisante si ai tras de spatar?
     
  7. puiupiu 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 B7 2tdi break, 2008
    nu am scos sezutul si mai departe nu stiu.....nu vad nimic care se poate demonta sau cel putin nu ma uit unde trebuie.
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Intre cele doua parti ale spatarului gasesti balama metalica. Desfa surubul sau suruburile (nu mai stiu daca e unul sau doua) si apoi ridica de una din parti in sus si spre tine.
     
  9. turbocip

    turbocip Gold Member

    Înscris:
    2 Feb 2009
    Locație:
    București / Voluntari
    Masina:
    Audi A4/8E 1.9TDI 185 CP
    Vezi ca daca o desfaci ... Iti va fi foarte foarte greu sa o pui la loc
     
  10. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Se desface si nu e deloc greu sa o pui la loc. Asa cum zice ovidiu, ai o balama metalica intre cele 2 parti fractionabile ale spatarului. Ai acces prin portbagaj si este acoperita de un capac de plastic. Tragi de capac, si vei vedea dedesubt un surub cu cap torx de 25 sau 30. Il desfaci si apoi scoti si acea tija metalica care e fixata de surub. Dupa ce ai scos tija, tot ce trebuie sa faci e sa ridici in sus de partea 1/3 a spatarului (bineinteles cu spatarul in pozitia semi-rabatat) si apoi sa impingi inspre interior (are un fel de "teava" de pe care spatarul trebuie sa iasa). Incepi cu partea 1/3 deoarece e mai mica si o manevrezi mai usor. Dupa ce intelegi cum se fixeaza nu o sa ti se para atat de greu. Daca lucrezi in 2 e ceva mai usor, nu trebuie ca a doua persoana sa aiba mari cunostinte sau pricepere in surubarit.
     
  11. puiupiu 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 B7 2tdi break, 2008
    Mulțumesc mult pentru sfat o sa încerc.
     
  12. Soare Marius Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 2000 diesel 2007
    Salut imi spune si mie cineva unde gasesc sau cum sa schimb spatarul acela de plastic de la scaunul de la sofer e modelul acela cu reglaj electric. multumesc frumos.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tu ce vrei sa faci vrei sa scoti/demontezi spatarul de plastic din spatele scaunului ? Ala se scoate prin smulgere din niste cleme. Il departezi usor si o sa vezi niste cleme metalice. Ca sa le scoti (acele cleme) din locasul lor trebuie sa folosesti o scula care arata ca una din imaginile atasate si care se numeste extractor clipsuri caroserie. Daca nu o ai trage tare de spatar (dar cu simt si mare atentie) si ai grija sa nu-l rupi pentru ca plesneste plasticul foarte usor. Bafta.
     
    Ultima editare: 6 Mai 2014
  14. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    Salut, ma poate ajuta cineva cu o schema de montaj pentru a putea sa alimentez reglajul lombar al scaunelor fata sau macar de unde as putea trage firele. Masina nu a avut din fabrica reglaj lombar electric ci doar pachet lumini daca ajuta cu ceva informatia asta.
    Multumesc.
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Masa o iei de pe caroserie, ai punct de masa in stanga footrest-ului.
    Plusul eu ti-as sugera sa il legi pe patronul de sub fascia 3 (unde sunt releele din spatele blocului de sigurante), acolo vei vedea multe fire rosii si groase care se prind intr-un surub. Acesta e un plus contact.
    Nu uita sa interpui pe traseul de plus si o siguranta de 10A pe care poti sa o fixezi pe baza plasticului de la fascia 3 (unde e de fabrica locul ei) sau pe panoul de sigurante. Firele folosite sa fie de sectiune 1 sau daca stii ca o sa montezi ulterior scaune full electric, sa pui fire de 1.5 sectiune.
     
  16. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    Multumesc mult.
     
  17. gavrilaionut 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2014
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    b7,1.9,2006
    incalzire canapele/dezaburire spate

    salut de curand am achiZitionat un audi a4 b7 motor 1.9tdi! am urmatoare problema scaunele din fata sunt incalzite insa si la 0 si la 6 nu se incalzesc deloc! am observat ca atunci cand apas butonul de dezaburire a geamului din spate se incalzeste doar scaunul soferului! stie cineva care ar fi problema? multumesc!
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pe zero e normal sa nu se incalzeasca, pe 6 nu... scaneaza HVAC ca acolo gasesti si eventualele erori la incalzirea in scaune.
    Aia cu incalzirea scaunului soferului la activarea dezaburirii e cel putin ciudata.
     
  19. tosha0403

    tosha0403 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Noi 2008
    Locație:
    Severin
    Masina:
    Audi A4 2006
    Problema Airbaguri scaune

    Salut. Am schimbat saptamana trecuta interiorul de la masina personala, un audi a4 b7 cu unul de piele de la un a4 b6. am reusit sa cuplez cam tot (am mutat placa de presiune din scaunul pasagerului, am schimbat prinderile de la centuri, deoarece la mine erau cu senzor, la b6 nu, am cuplat incalzirea in scaune) mai am un singur lucru de care imi este oarecum teama CONECTAREA AIRBAG-URILOR. Pe b7 imi vine din airbag un un cablu cu 3 fire (maro, negru si albastru) ce au in capat o mufa galbena, cam asa ( http://www.wolfautoparts.com/8e0880...2-0-front-seat-air-bag-driver-side-67619.html ), iar la airbagul de la b6 imi iese un cablu tot cu 3 fire (maro, negru, albastru) dar care se despart in 2 mufe: o mufa galbena ce contine firele negru si albastru, si inca o mufa ce contine firul maro,tin sa mentionez ca firul maro este si putin mai gros. cam asa arata: ( http://www.wolfautoparts.com/8e0880...ront-seat-air-bag-driver-side-gray-21414.html ) eu am scos pinul maro din mufa neagra si l-am cuplat in mufa galbena. Exista vreun risc SA DETONEZ AIRBAGUL daca, cuplez mufa? sau cum ar trebui sa procedez?:slapped:
     
  20. turbocip

    turbocip Gold Member

    Înscris:
    2 Feb 2009
    Locație:
    București / Voluntari
    Masina:
    Audi A4/8E 1.9TDI 185 CP
    Pune-le pe culori .
    Scanezi si vezi si in blocurile de masura daca iti da Correct .
    Poti sa ai short to ground sau open or short to plus .
     

Distribuie pagina asta