1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate la A4 B6 - demontare - inlocuire - montare incalzire scaune

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de oncete83, 17 Sep 2007.

  1. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Mi se pare mie sau scaunele standard sunt mai inalte decat cele S-line? adica e sezutul mai sus?
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ti se pare.
    Sunt mai putin confortabile.
     
  3. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Pana la urma scaunele mele au ajuns la alt coleg, dar tot pe b6. Toata lumea... Sudezi piulita pe caroserie si alte nebuneli. Solutia pentru spătar este urmatoarea: tija filetata de 10 si piulite de 13. Se da gaură in caroserie, pe interior se prinde o piulita si pe exterior cealaltă si se strâng. Sistemul de rabatare funcționează perfect fara trânteli sau alte prostii. Urmează sa treacă la interior negru (momentan il are gri).
     
    ovidiutm apreciază asta.
  4. audibv Bronze Member

    Înscris:
    31 Mai 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 B7 2.0 Tfsi Quattro BPG & A3 8V 1.6 Tdi CRKB
    Cred ca in afara de informatie, o poza cu tija si pozitia ei ar fi facut cat o mie de cuvinte.
     
  5. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Am facut trecerea la interior Recaro, full electric. Reglajele functioneaza perfect. Am trecut de la interior cu reglaj lombar la full electric.

    Am urmat pasii descrisi in postarea #341 si #344 din cadrul acestui topic.

    Poze gasiti aici: http://www.clubaudi.ro/threads/red-audi-a4-b6-2004-1-9-tdi-avf.50011/page-25#post-826535

    Optional mai puteti cumpara si doua-trei cleme noi pentru sezutul banchetei, au un pret mic. Cod OEM 4B0 886 373

    [​IMG]
     
  6. Schwarz

    Schwarz 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2019
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4, 1.8T, 2001
    Va salut. Am si eu o problema si nu îi dau de cap. Masina este un Audi A4 B6, 1.8T din 2001. Incalzirea la scaunele de pe fata functioneaza foarte bine, insa pe spate deloc. Unde gasesc siguranta pentru incalzirea banchetei?
    Pozitia 44 din panoul de sigurante este pentru incalzirea scaunelor de pe fata.
     
  7. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Salut, ma poate ajuta cineva să-mi spună dacă încălzirea în scaun poate sa meargă doar spătarul chiar dacă este întrerupta plasa in șezut?
    Sau unu fără alta nu se mai încălzește tot scaunul.
    Problema e ca merge doar spătarul iar șezutul nu prea îl simt.
    Mulțumesc.
     
  8. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    E separat șezutul de spătar și aripioarele latarale de la șezut sunt tot separate
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Functioneaza independent.
     
  10. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Va mulțumesc, înseamnă că o am rupta pe șezut
    Cu ce se poate izola dacă o găsesc rupta și o lipesc, pur și simplu cu banda izolier?
    În mufa de la șezut în poate spune cineva cum o pot măsură înainte sa o dau jos la ce pini, aparatul îl țin pe ohmi sau pe continuitate ca să vad dacă e întrerupt... Va mtumesc din suflet.
     
  11. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Pe continuitate si de lipit doar prin cositorit dar nu știu daca reușești sa aflii unde este întrerupt.
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    ba reusesti foarte simplu sa afli, daca desfaci tapiseria se vede - nu iti trebuie facultati.
    Pune o poza cu modelul de scaun si iti arat unde se intrerupe de obicei.
     
  13. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Asa e modelul doar ca e piele
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Astea sunt cele mai slabe puncte, unde rezistenta trece de pe o zona pe alta: audi-a4-1.8t-negru-quattro-scaun-fata-pasager.jpg
     
    AlexPTB apreciază asta.
  15. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Am găsit asta pe aripioara exterioara (spre usa) și dacă îmi aduc aminte bine iarna trecuta acel punct sa zic ca incalzea un pic mai tare. Când îl desfac, cum îmi dau seama unde e rupta, e arsa acea zona, trag de ea sa vad dacă se rupe ?
    Mulțumesc.
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu e rupta. Daca era rupta (intrerupta) nu se mai incalzea deloc.
    Din moment ce se incalzeste mai tare inseamna ca acolo e mai subtire. Adica o sa vezi ca s-a subtiat (s-a intins) cu posibile rupturi de lita. Exista sau nu posibilitatea ca in jurul problemei sa vezi urme maro sau chiar negre de arsuri, datorita temperaturii prea mari. Daca aveai textil, posibil sa fi avut gaura in material, deja.
    Desfa acolo. Nu e greu sa iti dai seama ce e acolo si unde e problema. Greu e sa desfaci scaunul pana acolo.
     
  17. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    @ovidiutm pai problema e ca acum nu se mai încălzește șezutul și văzând aia ma dus cu gândul ca să rupt acolo... Dar îmi amintesc ca iarna trecuta parca acel punct era mai fierbinte pana sa nu mai meargă... Acum șezutul e rece nu mai merge deloc.
    Mulțumesc.
     
  18. norby84

    norby84 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4 Sline
    Salut,
    Nu ai cumva poze cu modificarea efectuata?Lateralele de la bancheta din spate cum ai fixat?
     
  19. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Nu am, trebuie sa vezi cam unde trebuie sa vina gaura pentru bolț. Dai gaura, bagi saiba cu piulita si contrapiulita si gata. Daca vreti voi cu sudura sau altele, nu aveti decât, dar eu am ajuns la concluzia ca nu este nevoie. Bagati un surub de 8 in incuitoarea banchetei, vezi unde cum zgarie caroseria si iti dai seama unde trebuie pus bolțul.
     
  20. Axy

    Axy 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A6 2.0tdi 2012 CGLC. A6 3.0tdi 2006 BMK. A4 1.9tdi 2002 AWX.A4 1.9tdi 2004 AVF
    Stie cineva daca pe a4 b6 2002 merg scaunele fata de pe passat b6?doar scaunele fata
     

Distribuie pagina asta