1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si bancheta spate la A6 C7 - montare incalzire si / sau inlocuire scaune/bancheta

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de Sergiu Catrici, 17 Apr 2016.

  1. Sergiu Catrici 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2016
    Locație:
    Neufahrn bei Freising, Germania
    Masina:
    A6 C7 2.0TDI 2012 177cp
    Mersi pentru apreciere, ai dreptate bordul,volanul si fetele ușilor sunt maro.
    După centuri trebuie sa ma uit când vin la vara in România , pentru ca aici nu se vând second,scaunele erau cu centurile tăiate.
    Sub bord vreau tot negru, dar încă nu am găsit tot de la o masina ca sa comand si vreau sa schimb si partea din spate unde sunt boxele tot neagră, acum este bej.
     
    Sem75 apreciază asta.
  2. cristea

    cristea 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2013
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 c7 2.0 TDI 177HP COD CGLC COD CUTIE NSL
    Postez si aici trecerea de la scaune non-electrice la cele electrice, din fericire sa observat ca desi proveneau de pe un avant sa potrivit perfect atat bancheta spate cat si fetele de usi.
    Nu am putut sa stau la masina din cauza serviciului ca sa va detaliez mai mult ce sa facut la ea,cum am mai spus,retrofitul la memorii il vad cam inutil asa ca nu mi-am mai batut capul cu el.
    In principal a trebuit facut tot cablajul nou ce face legatura de la butoanele scaunului si motorasul acestuia lagate la o schema electrica integrala apoi dusa direct la baterie
     
    Sergiu Catrici apreciază asta.
  3. cristea

    cristea 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2013
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 c7 2.0 TDI 177HP COD CGLC COD CUTIE NSL
    :)
     
    Sergiu Catrici apreciază asta.
  4. Sergiu Catrici 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2016
    Locație:
    Neufahrn bei Freising, Germania
    Masina:
    A6 C7 2.0TDI 2012 177cp
    Vreau sa va spun ca dacă va gândiți sa schimbați fete de portiere,scaune si așa mai departe va consiliez la persoane care au mai făcut nu ca si mine la un "profi" . Pot apărea multe neplăceri după, care acum caut o persoana sa le remedieze.
    Bineînțeles ce se mai poate remedia.
     
  5. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Din pacate fara inlocuire e mai greu daca nu imposibil...
     
  6. Alexzig

    Alexzig 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A6 C7 2014 2.0 TDI 140KW S-TRONIC
    Salutare tuturor!

    Sunt si eu in cautare de scaune sport sau confort pentru masina mea. Momentan am scaune stock din textil negru, incalzite si fata si spate si cu memorii pe fata.

    Ma gandesc sa schimb doar scaunele fata cu unele sport de textil. Le am si gasit deja, ce i drept nu au memorii, dar as anula optiunea. Dar mai apare un inconvenient si aici apare si prima intrebare. Scaunele gasite au pe mijloc o textura diferita fata de ce am eu pe masina acum si implicit ar fi nevoie sa schimb si bancheta spate, lucru pe care nu il pot face pentru ca nu as mai avea incalzire si as ramane cu 2 butoane inactive.

    Intrebarea: se poate da jos husa de pe bancheta spate pe care o am eu acum.pe masina si sa o inlocuiesc cu husa de pe noul set de scaune care sa se potriveasca cu cele sport?

    Uff, sper ca m am facut inteles.

    P.S.:

    Am optat pentru scaune sport textil astfel incat sa nu fiu nevoit sa schimb si fetele de usi. Sigur nu ar iesi bine :(

    Poze cu scaunele pe care le am si scaunele gasite:
     
  7. Sergiu Catrici 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2016
    Locație:
    Neufahrn bei Freising, Germania
    Masina:
    A6 C7 2.0TDI 2012 177cp
    Părerea mea este sa nu renunți la opțiuni pt aspect, si dacă găsești pe cineva care își face treaba bine poți schimba si fetele, avem aici si băieți multumiți de treaba care o ieșit cristea si 80LEU.
    Spor la munca.
     
  8. alyn08 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mai 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7, 2.0 TDI (CGLC) , 2012
    Salut! Daca vreau sa montez scaune si bancheta complet electric eu avand, acum, scaune cu reglare manuala, doar reglajul lombar fiind electric se nimeresc la mufe ? Este totul plug&play ? Daca nu, ce modificari trebuiesc ? Multumesc mult.
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    alyn ce tebuie sa faci scrie in foarte multe topicuri de pe acest forum. Uita-te si citeste in topicul asta unde ti-a fost mutat mesajul si unde trebuia sa citesti si uita-te in topicul dedicat scaunelor si banchetei spate, din aria A6 C6 sau A4 B8.
     
  10. sel

    sel Silver Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    Salut,
    De ceva timp, mai precis vreo 2 luni de zile ma confrunt cu o problema destul de ciudata si bizara dealtfel, respectiv scaunul meu al sorefului a inceput efectiv sa "scârție" atat partea de sezut cat si partea de spatar, de fapt intre sezut si spatar se aude. Scaunele de pe masina sunt cele de confort pentru A8 (piele perforata si ventilata). Acest zgomot este sesizabil doar la schimbare de directie sau pe drum cu denivelari, nu si pe drum drept si lin. Problema asta a inceput sa ma exaspereze pot spune pt. ca nu stiu ce pot face sa rezolv fara sa demontez tot scaunul (horror :scared2:). Din cauza greutatii mele nu cred ca poate fi vorba, eu avand 83 kg, si masina a fost condusa doar de mine inca de la 70000 km de cand am luat-o si in prezent am 115000. Daca stie cineva sau s-a confruntat cu o astfel de problema asemenatoare, please help!!
     
  11. sel

    sel Silver Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    Nimeni, nimic?
     
  12. Valentin Savescu 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2017
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 C7 4G LCGLDF1, 2.0 TDI, 2012, 120kW
    Spune-mi si mie, te rog, daca pot instala sistemul de memorie a scaunului doar. Am scaunul dreapta cu reglaj electric, dar fara memorie. Multumesc
     
  13. 80LEU

    80LEU 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mai 2008
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    AUDI A6 2013 2.0 TDI CGLC
    salut
    da poti daca iti permite calculatorul de pe usa sofer. mai trebuie trase si cateva fire.
     
  14. Ediro43 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6 C7
    Buna , m-am decis sa cumpar un audi a6 c7 din Germania , insa am aflat ca nu are scaune incalzite electric.
    Are interiorul basic , de stofa .
    Intrebarea mea este , ii pot monta eu incalzirea in scaune ? si cat m-ar costa ? Mai trebuie trase ceva cabluri din computer pentru asta ?
    Va rog daca puteti , explicati-mi si mie ce as putea face in cazul asta
    Multumesc
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sa citesti topicul asta integral si sa citesti toate topicurile existente pe forum ddespre scaune. Se poate monta incalzire in scaune si bancheta ulterior fara probleme. Pe viitor nu mai deschide topicuri noi aiurea si inutil pentru ca sunt sterse direct si fara explicatii. Acum am facut o concesie si ti-am mutat mesajul.
     
  16. AdiBro

    AdiBro 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2017
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 ultra 2.0 2014
    Salut! Recent am devenit proprietarul unui Audi A6 ultra 2014 insa spre surprinderea mea bancheta spate nu se poate rabata. Este fixa , prinsa cu surube. Nu mi-a venit sa cred! Am crezut ca rabatarea banchetei spate este o dotare standard. In aceste conditii, va intreb daca am alta varianta in afara de inlocuirea completa a banchetei spate cu una care s-ar putea rabata???
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai alta varianta decat sa tai si sa sudezi ca sa adaptezi bancheta rabatabila. Altfel nu se poate face.
     
  18. AdiBro

    AdiBro 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2017
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 ultra 2.0 2014
    @Cristi Asa m-am gandit si eu.... Asta e. Mersi!
     
  19. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Salutare,
    Are cineva vreo schemă cu cablajele ce merg la scaunul șoferului ? Mai exact, prin fața scaunul trece vreun fir pe sub mochetă ? Mersi de ajutor.
     
  20. axand 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2013
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant, CGLC, 2014
    Salutare,
    Am si eu o intrebare, poate suna stupid dar din ce am vazut pe masina pe care o detin, un Audi Avant A6 C7 din 2014 bancheta spate e rabatabila, dar ma asteptam eu cumva sa se poata si inclina in diverse pozitii (asa cum stiu de ex ca se poate la Q5). Stie cineva daca pe A6 exista optiunea asta si care ar fi diferenta legata de montaj intre cele 2 variante cu optiune de inclinare a spatarului banchetei si cu pozitie fixa? La mine pe masina e o "gaica" metalica in partea din spate a banchetei, in care vine prinsa, deci nu prea vad cum as putea sa o adaptez ca sa o fac reglabila :). Mersi.
     

Distribuie pagina asta