1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate la Audi A4 B5 - demontare /inlocuire - montare incalzire

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de Stefan, 7 Mar 2009.

  1. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    am ocazia sa iau un climatronic pentru masina mea care are si butoanele pentru scaune incalzite.
    stie cineva cumva daca firele la scaune sunt trase si daca rezistentele sunt inauntru?
    intreb fiindca m-a inspirat ideea ca la oglinzile incalzite trebuie sa schimbi doar sticla( inca nu am schimbat dar a dat rezultate la mai multi colegi), firele fiind trase
     
  2. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    nu e nici un fir tras sau vreo rezistenta in scaune.
     
  3. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Confirm si eu in legatura cu rezistentele din scaune. Daca masina nu a avut incalzire in scaune de fabrica, nu sunt rezistentele montate.
    Chiar azi de dimineata am fost prin targul de masini si am vazut un B5 cu tapiteria distrusa la scaunul soferului si se vedea buretele gol.
    De fire nu stiu nimic.
     
  4. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    ok
    ar fi bine daca as putea afla daca macar firele sunt trase fiindca la sofer trebuie sa schimb scaunul( are o arsura pe mijloc) si daca as gasi ceva cu incalzire le-as schimba pe amandoua.
    b7-le de care ziceai in celalt topic in ce stare are interiorul?
     
  5. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Sezutul de la bancheta spate nu mai este, iar spatarul parea cam agatat deoarece erau imprastiate tot felul de piese pe acolo.
    Scaunele fata pareau ok dpdv al uzurii (am gasit un biletel de la revizie pe care era trecut ceva de genul 6x000 km), doar ca masina a stat fara unele usi/geamuri o perioada de timp (iarna asta sigur) si a cam adunat ceva zapada/gheata/umezeala pe acolo. De asemena lipseau si plasticele de pe laterale, cele din zona reglajului lombar, si probabil si comutatoare/motorase sau ce mai are pe acolo ca doar nu au fost date jos degeaba.
    Dupa o curatare temeinica + uscare cred ca sunt utilizabile, dar pe mine nu m-au interesat prea mult pentru ca ale mele sunt sport iar astea sunt clasice.
    Daca erau si incalzite nu stiu, pentru ca nu m-am uitat la firele de sub ele (n-am avut interes) iar bordul (clima) nu mai era...
     
  6. Cy_Russ

    Cy_Russ 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI
    Salutare tuturor!
    Asa cum prevede si regulamentul inainte de a deschide acest thread am dat un search dar din pacate nu am reusit sa gasesc exact ceea ce ma intereseazai pe mine si poate ma puteti ajuta voi. Problema asa cum o spune si titlul se refera la faptul ca la drum lung (peste 2-300 km) mi se par foarte incomode scaunele mele de la masina (a4 b5 '97 scaune stock cu tapiserie din material textil si fara incalzire). Eu am putin peste 1,90 si dupa ce conduc vreo ora doua simt ca nu mai pot sta nicicum si caut sa "inventez" tot felul de pozitii sa mai rezist. As fi foarte interesat daca pe modelul meu se pot monta scaune mai comode, poate de la alte modele, cu reglaj electric de preferat dar daca nu bine e si fara, insa care sa fie mai comode si care sa aiba reglaj lombar. Si alte solutii sunt bine venite de genul retapitare cu burete in plus, sau alte modificari menite sa le faca mai confortabile.

    Multumesc anticipat!
     
  7. Cy_Russ

    Cy_Russ 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI
    hmm

    Deci sa inteleg ca nimeni nu s-a mai confruntat cu problema asta? macar daca se poate, cei care aveti alte scaune decat cele stock (cum am eu) sa imi spuneti cat de multumiti sunteti de ele si ce tip de scaune sunt
    Mersi!
     
  8. razvan_xxx 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2008
    Locație:
    Constanța, Buzău, Iași
    Masina:
    Audi A6, 2500 TDI, 110 kw, 1998, ex Audi A4 , 1.8 ADR, 92 kw, 1995
    si la mine aceeasi poveste, aceleasi dureri probabil
     
  9. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    @cy_russ ... ai rabdare.
    Crezi ca toti cei mai bine de 2000 membrii activi intra dimineata pe forum ? :tocktock:
     
  10. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Eu am scaune sport (A4 B6) cu textil, vreo 4 reglaje dintre care lombar electric, si nu prea sunt incantat de ele. Dupa vreo 2 ore de mers, ma doare spatele, ba chiar incep sa imi amorteasca picioarele, inclusiv pe locul pasagerului. Dupa parerea mea, sunt un mare fass, cel putin astea de pe B6.
    Ma simt mult mai relaxat, fara nicio durere, dupa 3-4 ore de mers pe scaunele unui VW Caddy, scaune simple, fara pretentii.
    Precizez ca am 1.90 si vreo 100 de kile, nu e nici asta de neglijat. Oricum, problema nu e de la mine, pe alte scaune (de interior, nu de masina) stau fara probleme muulte ore. Dar ma asteptam la mai mult de la scaunele sport de Audi...
    Ma consolez cu faptul ca dau bine in masina, schimba aspectul interiorului. Daca ar fi sa comand scaune sport ca optiune pe o masina noua, cred ca m-as abtine.

    Ca sfat, cred ca ai putea incerca niste scaune de A6, de alea stock. Alea de A8 tre' sa fie de vis...dar nu cred ca incap
     
  11. Cy_Russ

    Cy_Russ 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI
    Gaby, adevarul este ca arata bestial scaunele de B6 de care zici tu, dar sincer am fost convins ca stai "boiereste" in ele. Si eu am aproape 1,93 si 90 kg si confortul e foarte important si greu de gasit . M-am gandit la varianta de scaune de a6 insa eram curios daca stie cineva in ce masura s-ar putea potrivi pe b5. Cele de a8 nici nu are rost sa ma gandesc pentru ca sunt convins ca nu incap :(.
    Ma gandeam la un moment dat inclusiv sa completez cu burete in anumite zone in special la spate si sa retapitez, insa daca tu cu reglaj lombar nu reusesti sa faci sa stai ca in fotoliu, nu stiu in ce masura as reusi eu cu burete in plus :(
     
  12. neghirlarares 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2009
    Locație:
    medias
    Masina:
    audi A4 1.9 TDI 2002
    Cred ca cea mai rapida si mai ieftina solutie e sa -ti cumpeti de la farmacie sau de la magazinele de specialitate o perna lombara. Ajuta mult !!
     
  13. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    incercati din reglaje. Poate nu v-ati gasit pozitia corecta. Pana sa imi gasesc pozitia a durat 1 an de zile.
    Incercati sa aprpiati scaunul de bord si sa lasati spataul mai pe spate, sau invers sa departati scaunul de bord(astfel incat sa stati cu picioarele mai intinse) dar sa indreptati spatarul.
    Incercati ambele pozitii, mergeti 200- 300 de km intr-un fel si apoi alte 200-300 in celalalt fel si vedeti diferentele.
    Apoi cred ca aveti si reglaj la volan .vedeti si acolo. Daca da-ti scaunul mai in spate trebuie s trageti si volanul mai in exterior ...

    Bafta,
     
  14. Cy_Russ

    Cy_Russ 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI
    Am incercat diferite pozitii si intr-adevar pentru un mers prin oras sau la servici sau la parinti (60km) e ok si chiar nu simti oboseala. Insa la drumuri de Ungaria sau prin tara sau oricum la distante mai lungi de 2-300km mi se par obositoare.Mai e si faptul ca o mai conduce din cand in cand si sotia mea si evident ca ea isi schimba total setarile si dupa destul de mult timp dupa ce ma urc la volan reusesc cumva sa regasesc setarile anterioare, dar parca tot nu e chiar perfect.
    As fi foarte curios daca stie cineva ce alte tipuri de scaune mai confortabile se potrivesc pe modelul meu.

    Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
     
  15. lucas70 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mai 2009
    Locație:
    Tirgu Mures
    Masina:
    Audi A4, 1,6 benzina, 1995
    :hi:De obicei scaunele de Audi sunt foarte bine adaptate corpului uman din fabricatie. Si eu am aprox 1,90, dar pot sa-ti spun ca la masiana mea, A4 din 95, nu am asemenea probleme. Si am condus neintrerupt (cu mici pauze) din Italia. Problema s-ar putea sa fie fostul proprietar( obez) care a deformat cu timpul scaunul. Un tapiter bun ar putea rezolva problema ta
     
  16. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Hai ca asta a fost tare. Si unde apar acele deformari? In structura moleculara a stratului invizibil de protectie anti dureri de spate?
    Un scaun deformat astfel incat doar din aceasta cauza sa te rupa la spate la drum lung cred ca se vede cu ochiul liber, de la 2-3 metri de masina.
    Scaunele sport pe care le am eu pe masina sunt super pe curbe luate mai tare, au o sustinere foarte buna; arata foarte bine ca aspect, se integreaza perfect in raport cu bordul, volanul; au reglaje suficiente cat sa impresioneze la prima vedere. Pentru cineva care priveste de "afara" au toate calitatile pentru a fi scaunele ideale. Insa cand le testezi pe o distanta mai mare, iti dai seama ca nu sunt chiar rupte din rai.
    E adevarat ca de la un scaun sport nu te astepti la confort, pentru ca nu a fost gandit pentru asa ceva, dar asta e valabil doar la scaunele care chiar sunt sport, pentru curse. In cazul scaunelor profilate puse pe masinile de serie si denumite "sport", cred ca e normal sa ai asteptari in ambele sensuri, si sportivitate (aspect+sustinere laterala buna) si confort si mai mult, aceste asteptari sa se materializeze.
    Nu-mi pare rau ca am scaune sport, dar stau si ma gandesc daca acestea chiar merita (pretul - nu se aplica la masinile cumparate SH decat in mica proportie) daca privim doar dpdv al utilizatorului masinii, lasand aspectul pe planul doi.
    Chiar sunt curios cum m-as simti intr-un B6/B7 cu scaune standard dupa un drum lung, ca poate nu sunt scaunele de vina...ci spatiul interior, mai bine zis distribuirea acestuia.
     
  17. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    A4B5 a avut optional reglarea scaunului electric.
    Practic poti adapta ce scaune doresti nu cred ca nu exista posibilitatea.

    Scaunele imi par comode daca am putut sta in ele de la Cenad ora 9 pana in Munchen ora 19 cu o mica pauza eu spun ca sunt ok.
    Ce e drept nu am dimensiunile tale corporale :)
     
  18. Cy_Russ

    Cy_Russ 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI
    Mai, nu pot sa zic ca sunt gras, la 1,93 (aprox) am 90 kg sa zicem sa dimensiunile mele corporale nu sunt o problema. Am fost cu c5 (a6) si cu seria 5 aproape 4 ore de mers si sincer n-am simtit deloc oboseala de stat in scaunul ala de masina. E adevarat ca ambele sunt alta clasa ( o clasa superioara) dar am fost cu 320d al unui vecin( ce e drept din 2004) si dupa un drum relativ lung pot spune ca mi s-au parut super comode, cel putin mai comode decat ale mele.
    Poate sunt si eu influentat de faptul ca nevasta mea mai schimba setarile cand conduce si destul de greu reusesc sa revin la setarile mele, poate si asta sa fie vina, insa zic eu ca as fi mult mai multumit de niste scaune de pe
    c5 sau a4 b6 insa nu stiu in ce masura as putea sa montez scaune de genul asta pe b5-ul meu.
     
  19. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Trecand peste chestiile de siguranta,poti adapta orice scaun la masina ta.Eu am B6 cu scaune sport ca ale lui Gaby si sunt super multumit de ele.Au sustinere laterala buna,au reglaj lombar(chiar nu-mi trebuie,pentru ca nu pot sta pe scaun cu cocoasa aia in spate),reglaj pe inaltime,dar si reglaj al sejutului pe directia sus-jos.Scaunul il tin coborat la maxim(atat pe inaltime,cat si sezutul),spatarul lasat pe spate atat cat sa nu fiu nevoit sa ma aplec dupa schimbator,iar volanul il trag mai in exterior(pe autostrada il trag la maxim in exterior) si asa am condus ore intregi fara sa simt oboseala,sau dureri de spate.Aceste scaune au dezavantajul ca sunt facute sa stai bine doar intr-o singura pozitie(cea normala),daca stai mai intr-o rana,nu sunt confortabile.Dar masina ta are airbag-uri laterale?nu de alta,dar eu am in spatar airbag la scaunele fata
    Am uitat sa precizez ca am 1,82 m si 73 kg
     
  20. Cy_Russ

    Cy_Russ 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI
    Nu am decat 2 airbaguri pe bord (pasager) si in volan (sofer) atat. In ipoteza in care as vrea sa montez saune de genul cum ai tu cu airbaguri laterale, cu siguranta trebuie umblat la instalatia electrica pentru a obtine acea mufa de sub fiecare scaun(din podeaua masinii) de care este legata mufa ce vine din scaun. Ori nu sunt sigur daca se poate face chestia asta, daca sunt persoane pe forum care au reusit ar fi interesant sa aflam cum au procedat.
     
    nic apreciază asta.

Distribuie pagina asta