1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate la Audi A4 B5 - demontare /inlocuire - montare incalzire

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de Stefan, 7 Mar 2009.

  1. vladnuna

    vladnuna 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4(B5) Avant 1.8T 2001 & A6(C5) Avant 1.9TDI 2002
    Stie cineva cate fire trebuie sa aibe scaunele de a4 b5 care au incalzire? Vreau sa iau 2 de la dezmembrari si nu stiu cate fire ar trebui sa aibe. Multumesc.
     
  2. Radu75_ro

    Radu75_ro 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    AUDI A4 Avant 1.8 1996
    In primul rand....Craciun Fericit !
    Uite aici incarc cateva poze facute azi in masina, afara vremea e un dezastru deci interiorul nu e foarte curat si nici nu merita acum sa-l spal...asa ca scuze ptr mizeria din masina :Flush:
    Ovidiu, scaunele si bancheta spate, cotiera si frana de mina chiar sunt de pe un S4...cu acte in regula :p ... l-am gasit in targul auto cu ea la vanzare...si i-am propus un schimb...ii dau interiorul meu textil si 250 euroi....sa-mi dea mie interiorul lui...din pacate la bancheta spate spatarul nu s-a potrivit....avea o alta prindere...asa ca....am ramas in masina cu spatarul banchetei spate din material textil...arata ca pixu', stiu...dar asta e ! :banghead:
    Astept impresii ... :o:
     
  3. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Alea sunt scaune sport tip recaro,nicidecum de S4;scaunele mele au fost luate de pe un b5 1,8t din 95 si imbracate de Luca si au si reglaj lombar,ceea ce tu nu ai.De altfel si Ovidiu are asa ceva pe un b5 1,9tdi din 95;in 95 nici nu exista S4,deci nu au cum sa fie de o masina care nici nu exista la acea vreme :).Alt coleg,pe alt topic,sustinea ca acest gen de scaune sunt s-line,din nou nu exista asa ceva la acea vreme :)
     
    Ultima editare: 14 Mai 2011
  4. musicdok

    musicdok 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 tdi
    are reglaj lombar electric

    cornel baiatul are reglaj lombar electric
    se vede in poza nr 3
    are 2 butoane in lateral pentru reglaj
    eu tind sa cred ca scaunele sunt de pe un facelift cu scaune sport si reglaj lombar electric care ma gindesc ca nu functioneaza
     
  5. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Acum am observat butonul pt reglaj in partea de jos a scaunului;ceea ce vroiam eu sa spun,ca acest tip de scaun este simplu sport,nu S4 sau S-line,ele gasindu-se pe mai multe motorizari din diferiti ani.
     
  6. Radu75_ro

    Radu75_ro 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    AUDI A4 Avant 1.8 1996
    Deci....butonul de reglaj este ptr reglaj lombar electric....un electrician mi l-a legat si acum functioneaza foarte bine...pastrasem mufele de pe masina originala...si doar a facut legatura (le-a alimentat)...
    Masina de pe care sunt banchetele era un S4 din 2001, repet nu A4, ci S4 Avant...sunt convins de ceea ce zic acum deoarece am discutat cu tipul respectiv si despre un schimb de masini...a mea plus o diferenta la care nu ne-am inteles ca si suma (mai vroia sa-i dau 2000 euro...pe care nu-i aveam, din pacate)....imi pare rau ca nu am poze cu acea masina, s-o fi vazut si voi...de exemplu ceasurile aveau cadranele albe...un amanunt care imi placuse...jentile erau originale pe 17'...grila fata diferea de a mea...si in cartea de identitate era trecut tot S4...va spun sincer: nu ma pricep foarte bine...nu cunosc bine istoria marcii incat sa ma contrazic aiurea...dar stiu ce am vazut....in cazul in care masina aceea a fost "aranjata" va dati seama ca nu am de unde sa stiu...am vazut in pozele lui Ashihara ca scaunele acelea sunt identice cu astea ale mele, nu au reglaj lombar electric, atat...in rest sunt identice...
    Nu stiu daca scaunele sunt S-line sau nu...stiu de pe ce masina le-am facut eu rost...si mie imi plac ;)... asta e ce conteaza cred, nu? :)
    Va salut pe toti si va doresc Sarbatori Fericite in continuare !!!
    Radu.
     
  7. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Ceea ce vreau sa se inteleaga este ca acest tip de scaune sunt doar sport, nefiind tipice de S4 sau S-line.
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Scaunele de pe S4 au alcantara si sunt aceleasi scaune cu cele de pe A4 doar ca ele nu au alcantara. Toate S4/RS4 au scaune recaro alcantara, personal nu am vazut fara.
    Scaunele sunt de tip recaro, asa ar fi denumirea normala. Dealtfel mie imi vin scaune identice ca si ale tale, Radu, usor diferenta de modelul tapiteriei dar tot far alcantara (cu lombar electric) pe care le iau de pe un A4 2.5 TDI.
    Oricum, sa le pastrezi sanatos, eu sunt convins de cat de practice sunt.
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu inteleg de ce nu se potriveste bancheta de spate de avant la sedan!
    Singurul impediment este daca faceliftul are spatarul banchetei rabatabil iar nonfaceliftul lui Sergiu nu este rabatabil, aici e singura adaptare de care este nevoie.

    Scaunele de facelift sunt identice cu cele de nonfacelift la prindere, lombarul electric poate fi facut functional. Iar cotiera, nu e diferita, doar plasticul central difera.
     
  10. Sergiu.Romanessi

    Sergiu.Romanessi Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2010
    Locație:
    Bistrita, Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 120 hp 2009, Audi A3 8p, Ford Fiesta 1.6tdci 2010
    plus panourile usilor din spate nu cred k se potrivesc :-?..nu stiu, oricum sunt cumparate de mult, pot sa-mi iau gandul..era un vis frumos :p
     
  11. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    @Radu, probabil ca acel S4 avea scaune din alta parte, pe S4 Avant 2001 s-au montat decat 2 tipuri de scaune, RECARO (scrie pe ele RECARO si au o forma speciala) si scaunele sport Audi pentru S care in mare parte sunt din piele si sunt impartite pe mai multe segmente decat cele din poze. (au 5 pe sezut si 5 pe spatar). Scaunele de S4 au controll total electric, atat incalzire cat si reglajele scaunelor sunt electrice. Nici macar de pe S4 C4 nu sunt pentru ca si alea erau FULL piele si full electrice cu memorie de pozitie.
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Despre panourile usilor de spate am aflat recent ca sunt IDENTICE cele de pe avant cu cele de pe sedan. Diferentele la usi sunt mai sus la rama.
    Chiar daca s-au vandut alea, am zis ca ar fi bine sa stii.
     
  13. bh99mes

    bh99mes 5th Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2010
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A4 avant 1.9 AFN 1997
    Adaptari scaune de la alte tipuri de masini la A4 B5 - ce se potriveste - probleme si rezolvari

    i-mi cer scuze daca cumva exista deja trhead de genul asta, dar eu nu am gasit..
    deci ma intereseaza daca pot adapta (fara modificari) scaune si bancheta de A6 intr-un A4 b5 ?

    sau dca nu, ce i-mi recomandati?

    de fapt as vrea sa pun piele in loc de textil dar nu gasesc interior de b5 niciunde (la pret normal)

    multumesc anticipat
     
  14. bh99mes

    bh99mes 5th Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2010
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A4 avant 1.9 AFN 1997
    am mai auzit ca ar merge si din Passat...chiar nu stiu...
     
  15. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Pe forum nu cred ca a facut cineva modificarea,nu am vazut pana acum.
     
  16. bh99mes

    bh99mes 5th Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2010
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A4 avant 1.9 AFN 1997
    multumesc frumos Cristian S.
    oricum mai sper... :) poae e cineva sa-mi raspunda.
    "problema" e ca stiu un set de scaune si bancheta de A6 in stare super ok la un pret excelent...
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Feb 2011
  17. Ferydeva

    Ferydeva Silver Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    deva
    Masina:
    Audi A4 1.6 ADP 1996
    Bancheta spate A4 B5 - montare/demontare- probleme si rezolvari

    ma gandesc ca asta ar fi cel mai apropiat topic despre problema mea si asa ca postez aici
    vreau sa demontez cele 2 laterale la bancheta spate la a4-b5
    am tras asa cu simt da nu vrea sa miste deloc
    daca ma poate ajuta cineva cu o idee cum se scot care-i sistemu
    multumes
     
  18. Zoltan.2009

    Zoltan.2009 3rd Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2009
    Locație:
    Odorheiu Secuiesc
    Masina:
    A4 B5 1.6/ADP
    Ideea cu bancheta rabatabila am avut si eu dar trebuia sa tai tabla de dupa bancheta si pana la urma am renuntat. Cred ca cu un pic de munca poti sa schimbi bancheta nerabatabila in rabatabila si atunci nu mai schimbi banchetele. La mine le am din piele si nu vroiam sa le arunc
     
  19. audi11wst

    audi11wst Silver Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A3 8V/ CRLB / QMM / 2015 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
    cum se verifică dacă e circuitul întrerupt?
    la B5 cu scaune încălzite OEM trebuie să se încălzească și spătarul?
     
  20. 91DON

    91DON Silver Member

    Înscris:
    14 Oct 2009
    Locație:
    Paris
    Masina:
    N-am
    asta vroiam sa stiu si eu.la b5'uri trebuie sa se incalzeasca si spataru?
    si eu am problema asta,dar la mine e scaunul de la sofer,ma gandesc sa il schimb,ca ii si rupt,lateral,langa usa.Miam verificat mecanicu si a zis ca primesc curent in mufa de sub scaun,deci banuiesc ca ii dusa siguranta...
     

Distribuie pagina asta