1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune si / sau bancheta la A6 C6 - demontare - inlocuire - montare incalzire - etc.

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de cos_mog, 25 Apr 2010.

  1. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    De aia stiu.M-am contrazis cu cineva legat de problema asta si eram curios,pentru ca si eu stiam ca nu sunt sigurante in alta parte.Mersi.
     
  2. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Sunt, desigur. Pentru scaunul pasagerului, siguranta este jos, in stalpul A (pana in 2007, dupa aceea se foloseste cea a scaunului soferului), iar pentru scaunul soferului este pe Onboard supply control unit, sub volan.
     
  3. Matey2015

    Matey2015 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2015
    Locație:
    Galați / Almeria - Spania
    Masina:
    Audi A6 (20.9.2009)
    Atasez acest clipul asta, poate ii este de folos cuiva, despre cum sa repari panelul din spatele scaunelor din fata la un Audi A6 C6:

     
  4. Catalin29Audi 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2018
    Locație:
    Bayern -Germania
    Masina:
    Audi a6 4F . 2004 BLB /2.0 / TDI / 140 CP
    În legătură cu schimbarea scaunelor manuale cu unele electrice la masina din profil un Audi A6 C6 an 2005. De curand am achiziționat un interior complet + scaune electrice din piele cu incalzire. Am climatronicul aferent cu CP scos la reprezentanta, cabluri și mufele de conectare la scaune și la climatronic. Intrebarea mea era una cat se poate de simpla: este sau nu UN RELEU inainte de siguranta pentru incalzirea in scaune sau inainte de siguranta pentru actionarea scaunelor. Conform schema electrica, atât firele de la incalzire care trec prin climatronic, cat și firele de la acționarea electrica a scaunelor duc la cate o siguranță termica de 30 A. Mai departe nu stiu unde ar trebui legate. Direct la cablu de la baterie sau înainte de asta printr-un releu? Ce fel de releu ? Este valabil atât pentru încălzire cat și pentru acționare ? 2 relee ? Pentru partea de acționare a scaunelor trebuie o singură siguranță termica de 30 A sau fiecare scaun cu siguranta lui ? Mulțumesc anticipat
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Catalin29Audi Daca te interesa asa mult sa rezolvi dilema, citeai tot topicul.
    Daca o sa faci un efort si o sa te apuci de citit iti garantez ca vei gasi schema electrica pentru scaune electrice incalzite, fara memorie.
     
  6. Catalin29Audi 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2018
    Locație:
    Bayern -Germania
    Masina:
    Audi a6 4F . 2004 BLB /2.0 / TDI / 140 CP
    Audi 66 , schemele le am, dar nu am priceput capatul schemei. Nu sunt profesionist si daca ma trimiti la profesionisti si la reprezentanta nu vad rolul forumului pentru a ne ajuta unii pe altii. Daca eram profesionist in domeniu , cu siguranta nu intrebam nimic aici. A fost doar ceva neclar pentru mine , atata tot. Si de citit , stai linistit ca citesc si cred ca citesc topicurile integral inainte sa intreb. Dar mereu ma ciocnesc de aceleasi raspunsuri acre fara valoare ajutatoare .... imi pare rau ca in ziua de azi mai rar gasesti oameni de calitate.Ci cu multa rautate. Am reusit in cele din urma sa inteleg schema + continuarea schemei luata de pe alte forumuri straine. Am cumparat astazi pe langa Etka si Elsa pentru a nu mai deranja pe viitor. ....audi 66.... nici nu ma asteptam la un altfel de raspuns din partea ta,dar am zis sa incerc.
    bafta
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    1. Daca NU mentionezi si rezolvarea mesajele tale (din pagina asta) vor fi sterse pentru ca sunt scrise degeaba.
    2. ETKA si ELSA le ai/gasesti GRATIS la noi pe forum.
    3. Cu asemenea atitudine sa stii ca doar asemenea raspunsuri o sa primesti, ca si cel anterior. Nu te-a jignit nimeni, ci ti s-a spus doar sa citesti si atat.
    Daca tu te simti jignit cand esti indemnat sa citesti si sa respecti ceva inseamna ca tu ai problema, nu noi.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    1. Nu trebuie sa fii profesionist pentru a intelege o schema electrica (dovada faptului fiind ca pana la urma ai inteles-o).
    2. Nu o sa stea absolut nimeni sa iti explice o schema sau detaliat Pin1 din mufa X la Pin3 din mufa Y.
    3. Nici eu nu vad rostul unui forum daca tot adaugam aceleasi scheme odata la 3 pagini.

    Mai simplu, daca nu intelegeai schema, te duceai in topicul dedicat sigurantelor si releelor pentru A6 C6 si te uitai la sigurantele si releele ce te intereseaza (vazand ca nelamurirea ta initiala era legata de sigurante si relee).
     
  9. bazu_21 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 1.8t 2002
    Buna dimineata
    La masina mea Audi A6 C6 an 2008 2.0 Tfsi de curand am schimbat scaunele existente din piele cu incalzire cu o alta pereche de scaune S-line cu alcantara tot cu incalzire

    Am probleme cu incalzirea in scaune si anume:

    La scaunul pasagerului am impresia ca se incalzeste foarte putin dar nu sunt 100% sigur.

    Am luat aparatul de masura si pe mufa verde, firele groase, am masurat alimentarea si rezistenta iar in urma masuratorii am tensiune de 12 V cand este activata incalzirea si o rezistenta de 11 ohm. Apoi, am pus aparatul pe simbolul diodei pentru a masura continuitatea si pare ok.

    Uneori am observat, dupa un timp ce functioneaza incalzirea (aproximativ 10-15 min), ca se opreste singura.

    La scaunul soferului am tensiune tot de 12V si o rezistenta de 100 ohm, dar nu are continuitate rezistenta.

    Inainte sa montez scaunele "noi"(cu alcantara) au fost curatate /spalate dar dupa ce le-am montat, in ideea sa se usuce mai repede, am dat drumul la incalzire.

    Cu scaunele de piele cu care a fost echipata masina cel putin la scaunul soferului a functionat incalzirea.

    Are cineva vreo idee sau a mai avut careva aceleasi probleme ca si mine ?
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Incalzirea nu functioneaza continuu deoarece n-ar fi in stare sa pastreze o temperatura constanta, din cauza asta functioneaza pe impulsuri (adica merge un timp, se opreste, merge iar un timp pana ajunge la temperatura prestabilita, iar se opreste).
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    @bazu_21 Salut,

    In primul rand te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina ce o detii acum si despre care vorbesti in acest topic (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau.

    In al doilea rand daca mai deschizi topicuri noi aiurea si inutil ele oricum vor fi sterse direct si fara alte explicatii. Acum s-a facut o concesie si ti-a fost mutat mesajul unde trebuia sa citesti intai si pe urma sa scrii (daca nu exista raspuns la intrebarea ta).

    In al treilea rand de cate ori mai scrii mesaje pe forum si cand mai ceri ceva scrie obligatoriu modelul de Audi, seria de sasiu (VIN Number), cod motor (cilindree = capacitate cilindrica motor), an de fabricatie exact, pentru a putea fi ajutat cu un raspuns cat mai precis. Invatati sa cereti ajutor si nu asa cum ai scris mesajul anterior. Fara a identifica exact masina in programele pentru piese = plansele din ETKA si ELSA sau alte programe pentru piese sau reparatii, se poate face sau afla doar pe ghicite ceea ce doresti. Bafta.
     
  12. Matey2015

    Matey2015 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2015
    Locație:
    Galați / Almeria - Spania
    Masina:
    Audi A6 (20.9.2009)
    Salut,
    Am sa va las aici clipul (linkul de pe youtube) cu reparatia panoului din spatele scaunelor fata la Audi A6 C6. Poate e cineva interesat:

     
    DrLexic apreciază asta.
  13. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    Salutare,
    Nu ii dau de cap nicicum spatarului de scaun de la A6 meu, dar am si ceva neclaritati. Zicea Cristi prin mesajul 73 de aici https://www.clubaudi.ro/threads/sca...e-montare-incalzire-etc-la-a4-b7.26447/page-4 de o clema metalica ceva. Eu am jos 2 cleme de astea de plastic negre. Inteleg ca clemele vin lipite de spatar, si se agata in tija aia metalica (din prima poza m-am prins cum vin).
    Am 1 clema de jos rupta la celalalt scaun. Nu o gasesc separat? Sau trebe sa iau tot spatarul.
    Mersi
     
  14. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    M-am prins cu clemele de sus. Am schimbat spatarul singur. Am mai invatat ceva
     

Distribuie pagina asta