1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare domiciliu - unde vine amenda

Discuție în 'Contraventii' creată de adrian25, 15 Noi 2009.

  1. adrian25

    adrian25 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    bucuresti / piatra neamt
    Masina:
    80
    salutare, in urma schimbarii domiciliului in alt oras pt o perioada determinata, fara a instiinta politia despre acest lucru, fara viza de flotant, etc, aventuale amenzi de viteza, puncte penalizare, contraventii, vor veni pe adresa din buletin, asta dupa o logica simpla. intrebarea e daca eu nu mai locuiesc acolo si nu iau la conostinta eventualele amenzi si puncte, ce se poate intampla? adica daca ma apreste organu, si-mi spune ca am o "gramada" de puncte, ca ar fi trebui sa am (doamne fereste) permisul suspendat, doar ca eu nu am semnat nimic de luare la conostinta, nu am ridicat nici un plic, etc, care ar fi consecintele? va multumesc
     
  2. tonny 4 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2009
    Locație:
    botosani
    Masina:
    audi a6
    salutare

    in mod cert vor veni pe adresa unde ai domiciliul. mutarea temporara intr-un alt judet implica viza de flotant. daca nu iti iei viza de flotant risti sa primesti amenda in cazul in care te descopera "sectoristul"
     
  3. adrian25

    adrian25 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    bucuresti / piatra neamt
    Masina:
    80
    nu sectoristul ma ingrijoreaza, ci eventualele scapari prea apasate pe acceleratie.
     
  4. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Amenda vine unde ai domiciliul (sau mutatia) pe bletin.
    Daca locuiesti la alta adresa decat cea din buletin o faci pe riscul tau.
    Toate amenzile iti vor fi comunicate la adresa cunoscuta urmand sa te intereseze pe tine daca le faci contestatie sau nu si cate puncte de amenda strangi.
    Daca ai strans suficiente cat sa-ti suspende permisul si te prinde in trafic, te supui consecintelor firesti ale savarsirii infractiunii de sofat cu dreptul de a conduce suspendat.
    Referitor la modul de comunicare a proceselor verbale de sanctionare, pot fi trimise atat simple cat si insotite de confirmare de primire.
    La cele simple, organul emitent poate face dovada de comunicare cu recipisa de predare la posta.
    La cele cu confirmare de primire, nu se poate considera comunicat decat daca ai semnat de primire pe formularul de confirmare. Daca nu semnezi, se intoarce la expeditor. Asta nu-i impiedica sa trimita din nou procesul verbal in forma simpla, caz in care ei sunt acoperiti.
     
  5. bcsaby79

    bcsaby79 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    hunedoara
    Masina:
    audi a4 diesel 2002
    mda,in alte situatii poti sa specifici adresa de corespondenta la politie in cazul asta nu ,intrebarea e daca ai mai multe proprietati ce faci?schimbi lunar actele?daca le ai pe o adresa la care umblii mai rar n-ai cum sa vezi amenzile trimise de ei!ar trebui sa mai lucre la legiile astea ca in cazul in care ai asemenea probleme sa-ti poti anunta adresa de corespondenta.....dar precum traim in romania asta e...din pacate...
     
  6. mario79

    mario79 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a 4 ,1.9 tdi ,1997
    amenzile de la primarie raman acolo,sunt titluri executorii,e nasol cu cele de la fisc.Astia te gasesc cand ti_e lumea mai draga ca au baza de date comuna in toata tara.Acu vor face regiuni ...............mai nasol.
     
  7. daniell

    daniell Bronze Member

    Înscris:
    14 Sep 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 b7 1,9tdi, AUDI A2 1.4tdi
    Sint si cazuri de oameni care nu au nimic pe numele lor,lucreaza afara,legal,acestia nu isi fac griji, mai e pina in schengen. Oricum, de cand cu globalizarea asta sint mai multe aspecte la care trebuie lucrat, la noi e cam mare dezordine in mai toate domeniile.
     

Distribuie pagina asta