1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare faruri Halogen cu Xenon sau Bixenon OEM la A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de turbocip, 18 Mai 2013.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. turbocip

    turbocip Gold Member

    Înscris:
    2 Feb 2009
    Locație:
    București / Voluntari
    Masina:
    Audi A4/8E 1.9TDI 185 CP
    Deci pentru A4 B6 stie cineva exact codurile de piese ce ne trebuiesc pentru a modifica instalatia halogen la xenon OE ?
     
  2. bodyny2001

    bodyny2001 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Iun 2010
    Locație:
    fagaras
    Masina:
    A4 B7, 2.0 tfsi, cod motor BWE, 2006
    upgrade

    Salut!

    Am schimbat si eu pe a4 b6, farurile halogen cu cele bi-xenon de la s4! Stie careva daca se poate face ceva in privinta ridicarii si coborarii lupelor de la butonul din masina? Asta fara a fi nevoie de kitul autoleveling!
    Din ce am citit pe forumuri, nu se poate face nimic! Totusi, poate apare cineva cu vreo idee...Mersi!
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu se pot regla faruri cu bixenon de la nici un buton din masina. Ele se regleaza singure pe baza informatiilor primite de la calculatorul pentru senzorii de autoleveling.

    Le reglezi mecanic din sistemele de reglaj al farului la un aparat sau la un zid si le lasi asa. Alte reglaje nu ai cum sa faci pana nu cumperi senzorii si calculator pentru senzorii de autoleveling.

    O zi buna
     
  4. turbocip

    turbocip Gold Member

    Înscris:
    2 Feb 2009
    Locație:
    București / Voluntari
    Masina:
    Audi A4/8E 1.9TDI 185 CP
    Fa treaba cum trebuie , ia-ti senzorii de nivel si calculatorul de xenon de aub torpedo
     
  5. bodyny2001

    bodyny2001 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Iun 2010
    Locație:
    fagaras
    Masina:
    A4 B7, 2.0 tfsi, cod motor BWE, 2006
    bi-xenon

    Mersi pentru raspunsuri. Asta era urmatorul pas pe care vroiam sa-l urmez dar, am zis sa intreb si pe forum...
    Stie careva vreun tutorial despre cum se monteaza kitul de autoleveling? Am cautat sa iau niste instructiuni de pe saitul kufatec de la kitul lor de autoleveling dar, nu se poate!
    Apar informatii prin elsawin despre autoleveling? (nu-s prea bun in elsawin)
    Mersi!
     
  6. claudyu80

    claudyu80 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2011
    Locație:
    Petroșani
    Masina:
    AUDI A4 B9 3.0 quattro
    Buna
    Vreau sa-mi montez faruri bixenon si am nevoie de adaptor. Daca ma puteti ajuta de unde as putea face rost de el va multumesc.
     
  7. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Ce faruri ai acum pe masina? Cu xenon sau fara ?
     
  8. claudyu80

    claudyu80 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2011
    Locație:
    Petroșani
    Masina:
    AUDI A4 B9 3.0 quattro
    Buna .fara xenon
    Am cumparat faruri oem cu bi xenon
     
  9. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Este o operatiune mai dificila. Trebuie senzori de autoleveling, cablaj..etc. E ceva de munca. Trebuie alte mufe, alt cablaj si trebuie sa prelungesti cablajul de la farul din dreapta (partea pasagerului).

    Mai trebuie sa cumperi un suport care sa 'tina' clipsate mai multe cablaje din spatele farului din stanga (partea soferului).
     
  10. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Nu este chiar așa simplu,mufa farului halogen are 9 pini iar cea de xenon/bi are 10.
    Practic mufele le poți cupla dar asta nu înseamnă ca o sa îți meargă farurile.Este o operațiune puțin mai complexa.
    Oricum dacă vrei sa fac treaba "ca din fabrica"necesita mult timp si costuri mari.Vezi topicul colegului ovidiutm ce presupune acest lucru.

    Bafta
     
  11. claudyu80

    claudyu80 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2011
    Locație:
    Petroșani
    Masina:
    AUDI A4 B9 3.0 quattro
    Va multumesc. Ma mai gandesc atunci.
     
  12. Stefan87 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2016
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI 2004
    Buna
    O întrebare; pot sa montez faruri xenon originale audi pe un audi A4 B6 din 2004 eu am alea originale din fabrica cu halogen, astea xenon sunt de pe același model complete cu tot?
    Nustiu daca am postat bine întrebarea ca sunt nou pe forum, daca am postat greșit imi cer scuze
    Va multumesc
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Citeste integral acest topic. Poti sa inlocuiesti farurile care le ai acum pe masina cu noile faruri in conditia in care schimbi cablaj, mufe, instalezi niste calculatoare in masina si niste senzori de autoleveling sub masina. Citeste topicul asta integral, ai toate informatiile in topic si pentru consultari suplimentare citeste si acest topic integral: http://www.clubaudi.ro/threads/faru...-demontare-far-reglare-far-schimbare-b.29680/.
     
  14. Stefan87 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2016
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI 2004
    Am citit acest topic dar nu prea am inteles bine. Practic daca eu montez aceste faruri bi-xenon mi se pare ca asa sunt pt ca lupa de pe far e mai mare decât aia normala de xenon nu imi funcționează deloc, sau imi trebuie obligat acei senzori de autoleveling si calculatorul de sub torpedou???
    Are cineva vreo fotografie cum arata acești senzori si acest calculator???
    Eu am cumpărat farurile de pe o masina care le avea montate din fabrica, si as putea sa cumpăr tot ce imi trebuie in plus la faruri ca sa le montez pe masina mea!!! Daca cineva a mai facut chestia asta il rog sa imi dea mai multe Detali si daca se merita făcut asa ceva, ca asa ma opresc doar aici si nu mai cumpăr si alte chesti .
    Daca ma costa prea mult???
    Multumesc
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Stefan, daca se merita sau nu asta tu decizi in functie de:
    - pret achizitie cele necesare
    - volum munca / manopera platita.
    Eu am facut asa ceva pe masina mea, de la halogen la xenon. De la xenon simplu la bixenon difera doar farul. Restul instalatiei e aceeasi. E ceva de munca si ai nevoie de scule pe care in mod normal nu le folosesti. Aici ma refer la depinatori (cu multumiri lui Cristi), banda de matisat (sa nu confunzi cu banda de izolat) si trusa serioasa de scule pentru demontat bara fata, toate rotile cu exceptia spate dreapta, aripile interioare, vas lichid parbriz, rezervor (da, ai citit bine), apoi interiorul cu scos de scaune afara, praguri, torpedou, tunel central, partea de sub volan, mocheta ridicata ca sa tragi cablajul pe patul existent, stalpi... si tras cablaje din cele 3 extremitati (fata dreapta, fata stanga si spate stanga) catre calculatorul din spatele torpedoului. Nu in ultimul rand am montat alta bara fata (cu spalatoare) + vopsit, apoi furtune, cuple, pompa suplimentara spalatoare faruri, vas (altul evident) instalatia electrica pentru aceasta, si m-am asigurat ca calculatorul de electrica existent pe masina mea suporta adaugarea optiunii de xenon. Si, sa nu uitam ca poti intampina dificultati de functionare cu balastii sau becurile din farurile de xenon (care sunt consumabile la urma urmei insa sunt si astea cheltuieli) si am verificat daca nu e lupa arsa (ceea ce iti recomand si tie sa verifici la farurile de bixenon daca le-ai cumparat deja (e boala la farurile bixenon).
    E mult de munca, sa nu iti inchipui ca termini intr-o zi sau doua. Si asta prepunand ca ai cablajele intregi la lungimile necesare, ceea ce ma indoiesc serios ca vei avea...
    Eu am avut masina donoare cu totul la dispozitie si tot a trebuie sa tai unele fire. A durut 3 luni pana am montat xenonul si alte 3 dotari (am profitat ca era desfacuta masina), insa intradevar multe zile au fost necesare demontarii de pe masina donoare, etichetarii fiecarui surub, fir, mufa si nu in ultimul rand confruntarii cu schemele pentru instalatie. Ca sa fiu sincer, nu am mai scris atat de mult cat am scris cand am desfacut masina, de cand am terminat liceul (si am trecut si prin 2 facultati). :)
    Rezultatul final a fost satisfacator pentru ca:
    - am adaugat 4 dotari pe masina mea (ce au meritat deranjul din punctul meu de vedere)
    - am avut satisfactia sa le fac eu cu manuta mea, asa cum mi-a placut mie
    - totul e functional, ca si cum ar fi fost montate de fabrica.
    Asa arata sensorii de autoleveling si calculatorul din spatele torpedoului:
     
    nick68de și shobopms apreciază asta.
  16. Stefan87 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2016
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI 2004
    Buna ovidiu eu am cumpărat doar farurile cu o suta de euro dar dupa cum spui e cam mult de munca si eu nu prea am atâta timp liber pentru ca lucrez de luni pana sambata si nici masina nu pot sa o țin asa mult oprită acum o sa ma mai gândesc.
    Mersi mult pentru Detali si sfat
     
  17. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Pentru cei ce vor sa puna doar farurile cu xenon pe masina cu halogen, totul este plug&play.Se monteaza farurile si vor merge, insa nu vor putea fi reglate din buton.
     
  18. Stefan87 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2016
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI 2004
    Catalin_1987 Adică daca eu montez farurile Bi xenon in loc la alea halogen si pun mufa ele funcționează adică luminează, doar ca nu pot sa le reglez de la buton???
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca o sa montezi mufele care trebuie nu alea care le ai acum si refaci cablajul (creezi alt cablaj cu mai multe fire), da o sa lumineze. Iti trebuie alte mufe cu mai multi pini. parerea mea si solutia corecta, nu cea de compromis, este cea mentionata de Ovidiu si de mine. Ori faci ceva ca lumea si complet ori mai bine le lasi pe astea care le ai acum. In loc sa pui atatea intrebari inutile de ce nu citesti acest topic integral si acesta: http://www.clubaudi.ro/threads/faru...-demontare-far-reglare-far-schimbare-b.29680/ unde s-au tot explicat procedurile. Bafta.
     
  20. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu am scris mai sus destul de clar ca un far cu xenon "mere" pe o masina fara xenon plug&play.Nu functioneaza reglajul, insa farul beculeste fara modificari de cablaj sau mufe(la B6 mufele sunt identice la halogen si xenon).
    Pentru bi-xenon trebuie prelungit cablajul din dreapta.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta