1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare faruri Halogen cu Xenon sau Bixenon OEM la A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de turbocip, 18 Mai 2013.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Catalin tu ai dreptate, dar el nu stie ce faruri a cumparat. :) Nu stie ca sunt 2 (doua) feluri de far cu becuri xenon la A4 B6. :)
     
  2. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Nu este nevoie de prelungirea cablajului(cel putin la mine nu a fost nevoie ,trebuie forțat putin si isi mai da drumu exact cat sa le conectezi) iar cu minime modificări(si aici nu ma refer la improvizații "țigănești") merge si reglajul de la buton.
    La farul din stânga(in cazul meu) a fost nevoie sa anulez masca(nu stiu exact cum ii zice) din stânga recipientului cu lichid pt. servo.
    Daca faci referire la mufele farurilor:
    -cele halogen nu sunt identice cu cele de xenon,cele xenon sunt identice cu cele de bi-xenon.
    Mufa farului halogen are 9 pini,xenon/bi-xenon 10 pini.

    Bafta
     
  3. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Mufa fizic difera?Ca are 9 fire in ea este alta poveste.
     
  4. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Acuma depinde fiecare cum înțelege,eu cand am făcut referire la mufa m-am gândit la tot ce tine de mufa,nu doar la carcasa.
    Carcasa adevărat este identică pt. toate tipurile de far(halogen,xenon,bi).Diferenta este in interior,are cablajul diferit(9 vs10 pini->fire) dar asta sunt convins ca deja știai.Pinul 10 este pt. senzorii de auto-leveling...poate cineva se întreaba de ce este unul in plus :)

    Bafta
     
  5. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Ok!Eu am spus mai sus ca farul cu xenon merge plug&play pe masinile cu halogen, dar nu merge reglajul.Asta pentru ca sunt cativa colegi mai sus ce au cumparat farurile si nu stiau daca merg.
    La masinile cu bi-xenon din fabrica difera suportul de mufe din stanga(cel pe care tu spuneai ca l-ai scos).
     
  6. Stefan87 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2016
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI 2004
    Salut
    Care ar fi acele minime modificări de facut ca sa rezolvi cu reglajul de la buton? Poti sa fi un pic mai detaliat te rog. Mersi
     
  7. lucky69boy

    lucky69boy 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2014
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 avant 2.5v6 quattro
    Salutare,
    Am citit tot de la inceput si concluzia este ca sunt raspunsuri diferite. Cert: se pot monta faruri cu xenon fara modificari si sa functioneze fara erori ? Nu ma intereseaza autoleveling. Le reglez manual mai jos sa nu deranjez pe nimeni si gata. Merge sau nu ? Concret. Multumesc.
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca montezi faruri cu xenon si/sau bixenon nu ai cum sa le reglezi de la nici un buton existent in masina. Farurile se regleaza singure prin senzorii de autoleveling. Cred ca am explicat asta de ne-am plictisit.
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Merge. Se aprind. Asta te interesa pe tine.
    Noi am tot insistat ca nu ai reglaj automat, cel la buton nu va mai functiona, + bara fara spalatoare, esti intr-o situatie mai putin legala.
    Reglatul manual... asta nu cred ca o sa o faci de fiecare data cand incarci sau descarci portbagajul, respectiv nu o sa le reglezi mai jos pentru ca e deranjant pentru tine sa bata prea jos... motive pentru care nu incurajam montarea acestui sistem fara aditionale. O sa fi inca unul pe drumuri cu farurile prea sus reglate!
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Si cu frigiderul plin tot timpul :)
     
    nick68de și alanb1 apreciază asta.
  11. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Desi am spus de minim 2 ori ca se pot monta, inca se intreaba acelasi lucru.Este greu sa incercam?Spor la montaj!
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta