1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare/Inlocuire cutie automata cu manuala la A4 B6 - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de mammuth, 20 Sep 2011.

  1. mammuth 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B6, 2.0 ALT, 2001
    As vrea sa schimb cutia multitronic ( a4 b6 2001) cu o cutie manuala de viteze ,are cineva habar de vreun loc in romania unde se efectuaza asemenea operatie ? orice info mi-ar fii de real ajutor.
     
  2. audi4my 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2011
    Locație:
    dr tr severin
    Masina:
    audi a4,19 tdi ,2004
    Salutare tuturor,
    Am un a4 b6 2004 cod motor AVF cu cutie multitronic si as vrea sa imi pun manuala, deoare cutia automata + volanta sunt pe duca iar costurile de reparatie sunt mari. As vrea sa imi strang piesele din timp.
    Mi-am facut rost de o cutie manuala de pe un audi A6 cod motor tot avf si as vrea sa imi iau si restul de piese. Imi spune si mie cineva la suportii de cutie imi trebuie suportul acela mare in forma de omega, plus inca un suport care se prinde de cutie?
    Care este acel suport care trebuie sa il iau care se prinde de cutie si de suportul cel mare ? Vad mai multe variante pe net. Cutia de viteze are 3 gauri in partea de jos si niste gauri pe lateral. Din ce am vazut la B6 cutia se prinde in partea de jos. Cand se schimba pedalierul trebuie date ceva gauri pentru ambreaj sau acelea sunt date din fabrica ? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Mai 2013
  3. alexaltdar40 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2012
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    AUDI A 4 , 1.8 Turbo, Benzina, 2002 ; Ford Sierra , 2.0 benzina 1986 ; Ford Cortina 1.6 Benzina 1973
    Inainte sa te apuci de aceste schimbari calculeaza intai ce costuri ai. Nu ai vrea sa iti recomand pe cineva la Bucuresti unde sa te duci si sa te ajute cu cutia automata? E foarte ok la pret. Eu am fost luni si mi-a schimbat uleiul, care era destul de invechit si micile probleme care le aveam cu ea s-au rezolvat. Pentru alte detalii trimite-mi PM.
     
  4. lord1

    lord1 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2010
    Locație:
    Fetești
    Masina:
    A4 avant 1.9 TDI AVF
    de curand am avut problrme cu multitronicul sivreau sa o schimb cu una manuala.
    As doriisi eu sa stiu daca se potriveste cutia de pe 2.5 la 1.9 (masina semnatura)?
     
  5. lord1

    lord1 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2010
    Locație:
    Fetești
    Masina:
    A4 avant 1.9 TDI AVF
    am inlocuit cutia multitronic cu una manuala si operatia a fost un succes ,singura problema este ca au ramas aprins ABS si ESP.
    masina merge si trage foartebine
     
  6. lord1

    lord1 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2010
    Locație:
    Fetești
    Masina:
    A4 avant 1.9 TDI AVF
    revin cu informatii suplimentare pentru cei ce vor sa faca aceasta operatiune

    piese ce trebuiesc schimbate:

    - cutie
    - planetare
    - kit ambreiaj + volanta
    - traversa cutie + suportul intermediar ( in forma de gheara)
    - pod pedalier (eu am pastrat acceleratia de la automata)
    - timonerie
    - conducte pentru ambreiaj
    cost total
    800 euro

    dupa schimbare au ramas aprinse ABS si ESP dar dupa anumit timp se aprinde BRAKE (!) urmeaza sa recodez calculatorul pt cutie manuala
     
    Gregoriorizo apreciază asta.
  7. audi4my 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2011
    Locație:
    dr tr severin
    Masina:
    audi a4,19 tdi ,2004
    salut

    traversa cea mare trebuie inlocuita obligatoriu???am inteles ca se potriveste....eu am multitronic si vreau sa pun o cutie in 6 trepte!!
     
  8. lord1

    lord1 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2010
    Locație:
    Fetești
    Masina:
    A4 avant 1.9 TDI AVF
    utie ce am gasit in ETKA
    traversa pare identica in imagine doar codul e difert, maine ajung la mecanic iau traversa veche si fac o comparatie.
    prima poza e pt manual

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    Ultima editare: 31 Iul 2013
  9. audi4my 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2011
    Locație:
    dr tr severin
    Masina:
    audi a4,19 tdi ,2004
    cutie de audi a6 c5 avf pe audi a4 avf

    Salutare tuturor,
    Am achizionat o cutie manuala de pe un audi A6 C5 2003, cod motor AVF. Cutia este in 6 trepte, cod cutie AEK-Z si as vrea sa o pun pe un audi A4 B62004 cod motor AVF. Problema este ca planetarele de audi A4 nu se potrivesc la imbinare cu cutia de pe audi A6, sunt mai mici si nu pica la gaurile de prindere. Ce as putea sa fac ?
    As putea sa pun planetare de audi A6 si sa ma continui cu ax si cap de planetara de audi A4 sau sa schimb la cutie de viteze capetele acelea unde vin prinse planetarele sa pun de pe o cutie de audi A4 ? sau nu merge deloc ?
    Planetarele sa le pun cu totul de pe A6 nu merg pe A4 ca sunt mai lungi in ax si mai groase. Asta stiu sigur. Precizez ca vorbesc de motoarele de 1.9 tdi. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Aug 2013
  10. smailly_razvan

    smailly_razvan 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    AUDI A4 B6 2.0i 131 CP
    Vreau sa-mi spuna cineva de pe ce motorizare de B6 este compatibila cutia manuala pe un B6 2.0i ALT multitronic? Si daca se poate sa-mi insire toate piesele care sunt necesare pentru trecere la cea manuala.
     
  11. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ti-a venit mintea la cap ? :)
    Iti spun maine ce coduri de cutii manuale s-au montat pe 2.0, nu am Elsa acum. Am vazut ca sunt si cu 5 si cu 6 viteze. Poate ne spune un coleg cu 2.0 manuala ce cutie are si care sunt mai fiabile pe acest motor, cele in 5 sau in 6 viteze.
    Cred ca sunt aceleasi piese/subansamble care trebuie si pentru diesel. Daca e asa, pot sa ti le spun toate. Dar in topicul dedicat de schimbare cutie...la B6 ca aici ne luam bobarnace:angrymod:
     
  12. smailly_razvan

    smailly_razvan 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    AUDI A4 B6 2.0i 131 CP
    As dori sa stiu asa in mare sa vad daca se poate si la ce costuri ajunge. Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Iun 2015
  13. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai mai jos un pdf cu codurile cutiilor manuale montate pe B6 2.0 i si specificatiile acestora, ca sa stii ce sa cauti.
     
    smailly_razvan apreciază asta.
  14. smailly_razvan

    smailly_razvan 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    AUDI A4 B6 2.0i 131 CP
    Cine stie sa-mi spuna daca mai trebuie ceva inafara de cele din lista de mai jos pentru trecerea de la automata la manuala la un B6 2.0i

    -pedalier (cu cilindru si furtunele de ambreiaj)
    -cutie de viteze
    -timonerie
    -electromotor(posibil da, posibil nu)
    -planetare
    -volant, chit complet ambreiaj
    -alt soft in ECU (daca nu ai acum si pentru manuala) sau alt ECU
    -VCDS pentru codari/adaptari

    Mai trebuie ceva in plus sau acestea sunt toate cele de care am nevoie?
     
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Am uitat sa iti spun in lista de mai sus ca mai ai nevoie de cateva cablaje pentru lumini marsariere, senzor turatie si switch ambreiaj.
     
    smailly_razvan apreciază asta.
  16. smailly_razvan

    smailly_razvan 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    AUDI A4 B6 2.0i 131 CP
    Dar daca am si senzori de parcare mai trebuie ceva?
     
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Se poate sa trebuiasca schimbata alimentarea de la instalatia din noul cablaj pentru luminile de mers inapoi.
     
    smailly_razvan apreciază asta.
  18. smailly_razvan

    smailly_razvan 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    AUDI A4 B6 2.0i 131 CP
    Daca am interiorul de piele crem cu imitatia de lemn si daca o voi face manauala, ce culoare trebuie sa aibe mansonul, trebuie sa fie crem sa bata cu interiorul sau poate fi si negru? Trebuie schimbata si scrumiera?
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Poate sa aiba orice culoare, gusturile nu se discuta. :)
     
  20. smailly_razvan

    smailly_razvan 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    AUDI A4 B6 2.0i 131 CP
    Vroiam sa stiu cum a venit din fabrica unul cu interiorul ca si al meu si cu cutie manuala, sa para cat mai "real" sa nu se dea seama ca a fost automat, ce culoare trebuie sa fie mansonul? Scrumiera trebuie schimbata sau se potriveste si aceasta care o am?
     
    Ultima editare: 11 Iul 2015

Distribuie pagina asta