1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare/Inlocuire Faruri normale/bixenon cu faruri LED la A5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de geo1987, 13 Feb 2014.

  1. geo1987 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2014
    Locație:
    constanta
    Masina:
    Audi a5 sportback 2010
    Am si eu o problema ,am un audi a5 fara leduri pe faruri si am gasit sa cumpar faruri cu led dar nu are calculatoarele pentru leduri,pot gasi undeva aceste calculatoare ca am cautat peste tot si nu am gasit nimic,sau se pot monta fara calculatoare?
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ce intelegi tu prin calculatoare pentru faruri LED cumva cele de sub far ?

    In al doilea rand cel putin unul din calculatoarele (bordnetz/centrala electrica sau comfort) din masina iti vor intra in CP (Component Protection) si va trebui sa mergi obligatoriu la reprezentanta pentru scoaterea CP-ului.

    In al treilea rand nu este o operatie foarte usoara aceasta schimbare si din cate stiu eu nu am auzit pe nimeni sa reuseasca acest lucru (sa inlocuiasca farurile normale adica cu halogen sau chiar bixenon cu unele LED). Mai cauta prin forumurile din US si vezi daca acest retrofit s-a facut. Bafta.
     
    Ultima editare: 13 Mai 2014
  3. geo1987 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2014
    Locație:
    constanta
    Masina:
    Audi a5 sportback 2010
    Da in afara s-a facut acest retrofit. Trebuiesc farurile echipate cu calculatoare, kit adaptor de la kufatec germania cost 50 euro cu 2 fire care intra in modulul J519 care vor face faza lunga sa mearga. Si adaptarea cu vag com:

    Go into 09 Central Electronics

    Click on Coding-07

    Select Long Coding Helper

    1) Change the first byte to 26 (Xenons will turn on properly after this)

    2) Check Byte 02 Bit 4 (LED strip as DRL)

    3) Change byte 14 and 15 to 5D (For the hi-beam to work)

    Byte 0: From 69 -> 26
    Byte 2: From 00 -> 10
    Byte 14: From 7F -> 1D
    Byte 15: From 5F -> 0D


    Am o problema farurie cu bixenon nu au becurile de semnalizare cu soclu (mufa) in ele si nu stiu exact modelul cum arata. Nu stiu ce sa caut si unde, ca sa mi le procur.
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Mar 2014
  4. nyk.alex 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Caracal
    Masina:
    A5 , 1968 , 2010
    Salut Geo. Si eu am acceasi "problema" am un A5 sportback din 2010 si am faruri normale (fara xenon si fara led) ai reusit sa rezolvi problema?
    Mentionez ca si eu as vrea sa imi iau faruri cu xenon si led dar nu vreau sa arunc cu banii aiurea si sa nu mearga...
     
  5. George ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2015
    Locație:
    Bicaz
    Masina:
    Audi a5 , 2.0 , 2011
    Bună . A mai făcut cineva acest lucru și sa știm ca merg corect ?
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    A facut foarte multa lume inlocuirea dar te sfatuiesc sa mergi la un electrician bun. In Bucuresti sunt numerosi colegi in aria de prestari servicii care te pot ajuta. Bafta.
     
  7. George ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2015
    Locație:
    Bicaz
    Masina:
    Audi a5 , 2.0 , 2011
    Eu nu sunt din bucurești . Mă poți ajuta cu un număr de telefon .
     
  8. Gabymasini2013 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi a5
    Salutare,
    Tin sa mentionez ca am avut un audi A5 cu faruri halogen la care i-am facut facelift 2012 adica am pus faruri xenon. E un pic de treaba la ele dar credeti-ma ca merita. Cel putin pentru mine a meritat.
     
    aap apreciază asta.
  9. George ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2015
    Locație:
    Bicaz
    Masina:
    Audi a5 , 2.0 , 2011
    buna . nu am reusit pana acum cu nici un electrician sa rezol problema . am avut faruri cu halogen si am montat faruri cu neon dar functioneaza doar luminile de zi si faza scurtta cand si cand . iar faza lunga nu se aprinde . ma poate ajute un coleg cu o solutie tehnica
     
  10. Gabymasini2013 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi a5
    tine cont ca trebuie schimbat si calculatoru de sub bord adica bcm1 care tine electronica la faruri.dar daca ai drum prin suceava te pot trm la cineva care iti fc sa iti mearga exact ca si original din fabrica
     
  11. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Deci un raspuns clar refitor la costul upgrade-ului de la A5a la A5b (vezi pozele atasate) care ar fi? Nu de alta insa sunt pe pragul de a-mi lua alta masina si vreau sa stiu daca merita din start sa iau cu led sau sa fac upgrade-ul ulterior, la ce pret ma duce.
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ambele masini au leduri in far, dar tu vrei un A5 2008-2011 cu fata de A5 2012.
    Nu avem de unde sa stim cat costa tot pachetul, cauta pe net, suna la dezmembrari. Toti au preturi diferite dar asteapta-te la cel putin 2000euro pentru faruri complete, bara completa, etc.
     
  13. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Salutare!
    Va rog, daca puteti sa ma ajutati cu un info: as avea nevoie de un cod pentru cel mai complet BCM1 compatibil A5 facelift. Ceva care sa suporte tot.
     
  14. Passione 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a5 coupe, Audi A8
    Salut
    Am si eu mare nevoie de ajutor in legătură cu un retrofit de faruri la un Audi A5 2009.
    I am facut facelift la modelul 2015 dar nu reușesc sa fac farurile sa funcționeze corect, mai precis nu merge curvenlicht, sau adaptive light, sau luminile adaptive.
    Am înlocuit și BCM ul și cei ce se ocupă îmi spun ca au nevoie de nu știu ce coduri.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mergi la un profesionist. Ii gasesti in aria de prestari servicii. Degeaba ai intrebat pe forum pentru ca din fata calculatorului nu rezolvi problema si tot trebuie sa ajungi la un profesionsit care stie bine sa umble cu ODIS, VCDS sau VAS-PC. Cred ca ai nimerit tu pe unde nu trebuie ca si meserias. Bafta
     

Distribuie pagina asta