1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare/Inlocuire/Modificare faruri Halogen cu faruri Xenon sau Led la A6 C7

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de Shalau, 12 Mar 2015.

  1. Cristian Tincu 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2016
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6, moror 2000cmc, 2013
    Buna seara!
    Va rog mult sa ma ajutati:
    Am montat farurile bixenon, cu mufele de la kufatec, cu bordnetz ce suporta xenon si am ramad cu cateva probleme , luminile ambientale si luminile ceasurilor din bord nu mai functioneaza.
    Am fost la reprezentanta si mi-au dezactivat component protection dupa care luminile din bord au inceput sa functioneze.
    Singura problema este ca lukinile din plafoniere nu functioneaza cand deschid usa , doar cand le actionez de la buton. Stie cineva ce as putea sa fac ?
     
  2. Kevinct

    Kevinct 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    Parma
    Masina:
    Audi a6 4g,2000tdi 177cv, 2011
    Salut,
    Am achizitionat faruri bi-xenon SH si cablurile de la kufatec (acum masina are halogen) care le-am montat pe masina. Am facut o proba pe masina si se aprin, functioneaza dar nu corect. Becul pe faza scurta functioneaza iar cand actionez faza lunga se aprinde becul de langa. Ledul se aprinde doar cand fac trecerea din butonul din bord opoi se stingè. Semnalizarea functioneaza corect.

    Cred am nevoie de un cod bordnetz compatibil cu bixenon. Multumesc.
     
  3. CatalinCG 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI quattro, 2016
    Salut,

    La masina cre vreau sa o cumpar ii lipsesc farurile Matrix LED, dar are farurile bi-xenon. Am avut la drivetest timp de o saptamana si aproape 3,000 km un A7 cu farurile Matrix LED si sunt ... wow.

    Am gasit ce contine un far si pare ca are inauntru o parte din unitatile de control si computere. Plansa oficiala de la Audi arata ca un far are urmatoarele elemente: [​IMG]
    Totusi nu imi dau seama daca mai sunt si elemente in afara farului care sunt specifice doar celui Matrix LED.

    Si acum, ca sa trec la subiect, am urmatoarele intrebari:

    1) A facut-o cineva vreodata pana acum? (schimbul de la bi-xenon la full LED)?
    2) Daca da, care a fost setul complet de piese de care a fost nevoie? Cat au costat toate piesele?
    Am cautat deja la parcuri de dezmembrari mari din Germania si o pereche de faruri costa intre 550 si 900 de euro, in functie de starea in care sunt.
    3)Am mai citit pe cateva alte thread-uri ca la diferite schimbari de tipuri de faruri, functionalitatea normala a luminilor (interioare si exterioare) a avut de suferit. Decat sa ajung la asa ceva, cred ca mai bine raman la bi-xenon.
    4) Orice alte detalii daca mai aveti si cineva a facut-o deja m-ar ajuta si va multumesc.

    Multumesc si scuze daca e cam lung thread-ul,
    Catalin.
     
  4. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Simplu:
    1. faruri
    2. cabluri adaptoare(sau daca esti masochist ca mine iti faci cablurile din ce ai pe masina si schimbi doar mufele), bineinteles tragi firele in plus in BCM1 sau modulul LWR
    3. BCM1 compatibil LED
    4. Modul LWR pentru LED
    Montaj si codare(cu CP removal pentru BCM1).
    Spor la treaba.
     
  5. CatalinCG 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI quattro, 2016
    Ok, multumesc!
     
  6. P.Florin 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2020
    Locație:
    Deva
    Masina:
    A6 2.0 TDI CSU 2016
    Salutare,

    Am cumparat recent un A6 2.0Tdi 2016 150CP din Germania usor avariat frontal. Masina era dotata cu faruri Xenon si vreau sa montez faruri LED (fara Matrix) daca tot trebuie cumparate alte faruri. Am o nelamurire: eu am cumparat farurile complete cu calculatoare am tras la fiecare mufa cate 3 cabluri (CAN LOW, HIGH si firul de la tabloul de sigurante) problema este ca din ce am citit eu pe mai multe forumuri trebuie schimbat si calculatorul de bord. Al meu este 4H0907064GN. Poate cineva sa imi comfirme ca trebuie inlocuit ? A mai facut cineva modificarea asta si poate sa imi dea lista completa cu piese ce trebuie schimbate ? Multumesc
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai lista mai sus. Aici in acest topic trebuia sa citesti si sa te documentezi nu acolo unde ai scris tu initial. Acum am facut o exceptie si ti-am mutat mesajul dar data viitoare mesajele scrise aiurea in topicuri, care nu privesc strict problema ta, vor fi sterse direct si fara explicatii asa cum se procedeaza de obicei.
     
  8. P.Florin 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2020
    Locație:
    Deva
    Masina:
    A6 2.0 TDI CSU 2016
    Am inteles. Dar as avea nevoie de numarul de piesa BCM1 compatibil cu LED. Modulul LWR eu nu il am pe masina montat sau nu este sub volan montat ?
     
  9. George_TGC

    George_TGC 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iun 2018
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0 TDI 177CP 2013
    Va salut,
    A schimbat cineva becul xenon D3S cu o varianta LED ? Recomandati schimbarea sau sa merg tot pe bec xenon ?
     
  10. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Eu zilele acestea la masina din profil un A6 C7 an 2016 cu faruri bi-xenon am pus/montat LED in loc de D5S ale mele, intr-adevar acum vad bine. Le-am luat de pe aliexpres cu 36 Euro perechea. Nu imi pare rau niciun minut. Am mai pus/montat led pe proiectoareele de ceata ce aveau H7 si pentru semnalizari.
     
  11. lucaflo26

    lucaflo26 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 C7 2016 ultra 190 HP
    Da sunt ce trebuie ledurile . Eu le am de 2 ani imediat și nu îmi pare rău deloc . Vroiam să fac retrofit la matrix dar ce lumină da ledurile deoacamdata e OK.
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Puneti si poze cu ce ati montat si ati fost multumiti, ca sunt si multe “petarde” pe piata.
     
  13. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.

Distribuie pagina asta