1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare Manșon / Nuca shimbător de viteze Audi 80 - 90 - 100 ( B3 - B4)

Discuție în 'Modele clasice' creată de BV94CAS, 16 Iul 2014.

  1. BV94CAS

    BV94CAS 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Feb 2012
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 B6, 2.0 ALT
    Salutare. M-am hotărât să îmi schimb manșonul de la schimbător pentru că s-a ros și arată ca dracu, dar nu știu cum să îl scot. Îmi e să nu rup ceva pe acolo. E vreun coleg care a făcut această operație și mă poate ajuta și pe mine?
     
  2. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Ii prins intr o rama cu cleme , eu am tras usor de manson in partea frontala dinspre bord si a clickait usor , dupa care am tras de partea din spate ( tot de manson ) , dinspre scaune si l am scos ; apoi trebuie cu grija sa " despielitezi " lipitura dintre manson si rama de plastic , desurubezi nuca si il arunci .
     
  3. BV94CAS

    BV94CAS 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Feb 2012
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 B6, 2.0 ALT
    Ok. Mulțumesc!
     
  4. CristiCosti

    CristiCosti Silver Member

    Înscris:
    12 Noi 2012
    Locație:
    Urziceni
    Masina:
    Audi 80 B4 2.0E (ABK) 116CP - 1994 / Audi A4 B6 1.8T (BFB) 163CP - 2003
    Am schimbat și eu manșonul acum câteva zile . Nu știu cum l-ați scos voi doar prin tragere, n-am putut, dar am desfacut partea de consolă unde e frâna de mână, am dat-o mai în spate ca să ajung la un șurubel care ținea rama cu manșonul. După deșurubare a ieșit imediat din locaș . Oricum nu avea nicio clemă , probabil unele or fi cu cleme altele cu șurub.
     
  5. Andrei tanasis 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2020
    Locație:
    Suedia
    Masina:
    Audi coupe 2,3 E 1990
    Buna ziua tuturor,
    Am demontat schimbătorul de viteze de la masina din profil un Audi 90 si vreau sa îl pun înapoi dar piesa mică din imagine nu stiu unde ii este locul. Multumesc.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sunt distantierele pentru cele 2 piulite, trebuie sa ai 2.
    Partea curbata vine in jos (inferioara) si partea plana e cea superioara, vine piulita peste ea.

    Distantierele sunt sub acele cleme, nu e nici o problema daca nu le mai ai, poti folosi saibe normale.

    upload_2021-1-12_21-31-58.jpeg
     
    Ultima editare: 12 Ian 2021
    Andrei tanasis apreciază asta.
  7. Andrei tanasis 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2020
    Locație:
    Suedia
    Masina:
    Audi coupe 2,3 E 1990
    Mulțumesc frumos
     

Distribuie pagina asta