1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare senzor temperatura apa - G62 - la motor benzina 1.8i 20v

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de mikaela4, 23 Feb 2013.

  1. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    M-am gandit ca n-ar fi rau sa vin cu un pic de ajutor mai ales pentru cei ce nu stiu cum sa faca acest lucru. Este vorba de schimbarea senzorului G62 la un motor 1.8i 20v ADR 125cp din anul 1998. Nu este vorba de motorul meu, pozele sunt copiate de pe calalalt forum unde sunt membru.
    Consider ca un "HOW-TO" insotit de poze face cat o mie de cuvinte. Oricat de bine ai explica un proces, nu e acelasi lucru daca exemplifici cele spuse cu poze la obiect, lucru care pe aici multi no o fac, si spun asta fara intentia de a jigni pe cineva. E doar un adevar.Stiu ca e mai greu sa faci poze atunci cand lucrezi, dar daca vrei sa ajuti, o poti face, tu sau cineva de langa tine.
    Asadar, undeva in partea din spate a motorului, avem un tub care trebuie scos pentru a avea acces la senzor.Imaginea 1
    Cu un cleste ca cel din imaginea 2 (aici fiecare foloseste ce crede de cuviinta) se indeparteaza cele doua coliere.
    Odata scos tubul, vedem senzorul, in imaginea 3. Acesta este fixat cu o siguranta, cea din imaginea mica, pe care o scoatem introducand o surubelnita cu varf lat dinspre directia aratata de sageata galbena si fortand inspre afara. Iese cu usurinta.
    Apoi prindem de senzor cu mana si tragem in afara, si acesta iese destul de usor.
    Introducem apoi noul senzor, iar rezultatul va fi cel din imaginile 4 (in IC) si 5 (pe modulul clima)

    Sper sa fie de folos cuiva intr-o buna zi. Mi-ar fi placut sa pot pune pozele imediat dupa fiecare descriere, dar nu stiu cum.Poate un suflet caritabil imi spune.
    Intentionez sa postez aici mai multe tutoriale, pe care am sa le iau de pe acelasi forum strain, traduse, dupa ce cer permisiunea autorilor (desi unele sunt ale mele).
    :salute:
     
    pope apreciază asta.

Distribuie pagina asta