1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scrumiera la A4 B7 - demontare - inlocuire capac - diverse probleme

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de pacolino, 26 Feb 2009.

  1. pacolino

    pacolino 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Avant 2.0 TDI
    Am si eu o problema la un Audi A4 Avant 2006 cu scrumiera. Puteti sa imi spuneti daca e normal sa o scoti din lacas foarte foarte greu sau sa o pun la loc apasand f tare. De fapt eu am scos-o din lacasul ei ca sa o curat tragand f f tare de ea insa acum nu mai reusesc sa o pun la loc. Atasez mai jos o imagine cu interiorul din masina, pentru a avea acces la scrumiera trebuie apasat capacul de deasupra(din cauza lui cand se duce in fata , mai ramane putin deasupra scrumierei si nu o poti trage cu usurinta in sus).
     
  2. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Tavita scrumierei este tinuta de 2 bile in lateral.In momentul cand tragi de ea nu se desprinde din suport usor?sau capacul(usita culisanta)nu te lasa sa o scoti.Daca este de la capac am patit-o si eu,intrase o moneda in spatele lui si nu se mai deschidea complet.Am miscat de el repetat pana ce s-a pozitionat moneda altfel acolo si am putut sa il deschid la maxim.Ulterior am scot tot ansamblul afara sa schimb led-ul care ilumineaza scrumiera(tragi de ormanentul de langa schimbator si desfaci 2 suruburi si tragi scrumiera cu totul afara).
     
  3. pacolino

    pacolino 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Avant 2.0 TDI
    Cred ca am ceva in spatele capacului, pentru ca nu se impinge la maxim si mai ramane deasupra scrumierei, am gasit si niste poze pe un alt forum strain, o sa fac operatiunea maine sa vad ce se intampla de fapt acolo.
     
    Ultima editare: 26 Feb 2009
  4. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Vad ca ai navigatie.este din fabrica sau pusa dupa?Parca trebuia modificat ceva la scrumiera din cate imi aduc eu aminte cand faceai modificarea de la 1 din la 2 din.Pozele sunt bune,astia sunt pasii,doar ca scrumiera o scoti mai greu de acolo(trebuie sa gasesti pozitia potrivita).
     
  5. pacolino

    pacolino 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Avant 2.0 TDI
    Navigatia este din fabrica, am lasat-o balta cu scrumiera pt ca daca vreau sa o scot trebuie dat jos si panoul de Clima si Navigatia, (m-am documentat pe forumurile straine). Oricum este un banut mic acolo care cand blocheaza cand nu depinde de pozitia in care e.
     
  6. sanchy24 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 2.7 TDI 2007
    Incearca sa misti capacul care acopera scrumiera de mai multe ori pana acel banut isi va gasi pozitia care iti permite sa manevrezi cu usurinta scrumiera
     
  7. dorin_ctin 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2010
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi a4 2.0 TDI 2006
    Salutari tuturor. Si eu trebuie sa dau scrumiera jos intrucit a curs lichid din sticluta cu parfum si a ars capacu complet. Eu am un A4, 2005 an de fabricatie. Cu nav mare, ecran escamotabil si bublu climatronic. Am incercat demontind cele 2 surubele dar... Cred ca tre sa demontez si nav, cu climatronicul!? Astept un sfat de la voi. Sanatate si sa nu aveti nevoie de,,meseriasi"
     
  8. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Pentru a scoate scrumiera nu trebuie sa demontezi clima si navi.Pentru a pune scrumiera la loc, cam trebuie.Scrumiera pe spate are 3 picioruse care intra in rama ce tine navi si clima.Daca nu dai navi afara nu pot scoate clima.Daca nu scoti clima nu poti baga scrumiera, decat foarte greu.
     
  9. Contador

    Contador 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2016
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 SLine 2.0, BLB, 2005
    Am înțeles ca daca vreau sa schimb scrumiera la un A4 B7 cu navigație nu trebuie sa scot consolele de navigație si clima! Însă am încercat si acum nici numai pot sa o scot nici sa o așez pe poziția inițială! Si nu vroiam decât sa schimb capacul cromat care avea ceva urme galbene. Ceva soluții? Menționez ca nu am nici cheitele speciale pt a scoate Navigația!
     
  10. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Cum spuneam mai sus....de scos se scot si fara sa dai jos navi si clima.De bagat la loc...nu merge fara sa dai navi si clima afara.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  11. Yo81 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Dec 2020
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi a4 b7, 2.0 ALT 131 HP , 2007
    Iese foarte usor navi si clima... Dureza 5 min... Nu este o operatie grea.. Chiar foarte usoara.. Sa ai cheitele pt navi... Si cand scoti clima sa protejezi partile laterale de la consola de bord cu o carpa microfibra sau oricare carpa pt ca exista riscul de a zgaria atunci cand scoti clima. Ornamentul care vine pe capacul de scrumiera iese daca tragi de el spre schimbator de viteze... Se culiseaza la montare.
     

Distribuie pagina asta