1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare - buzzer senzori - camera marche-arriere la A6 C6 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de bogdan.garleanu, 2 Apr 2008.

  1. robbert 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2008
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A6 sedan 2002 FL, 1,9TDI AVF M6+1
    mi'au "reparat" si mie cei de la Nurvil Rm. Valcea senzorii in urma unui impact relativ mic , cica i'au recalibrat, reparatia a tinut doar o zi ca apoi au inceput din nou sa piuie 5 secunde si sa se reseteze...
    reparatia a fost facuta pe asigurare dar nu m'am mai intors la ei
     
  2. laur59 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2008
    Locație:
    Rm. Valcea
    Masina:
    A4 2005 2.0 TDI
    am schimbat senzorul si deocamdata e ok
     
  3. IS55PRO

    IS55PRO 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 175CP
    Eu am senzori de parcare pe spate iar controlerul e 4F0 910 283 fara nici o litera.... probabli e prima versiune. Cel cu F in coada ma costa vreo 8 mil, si mi se pare cam mult momentan... Poate sa-mi aduca cineva din germania cu 131 ? :friends:
     
  4. SlayeRC 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A6 3.0 224CP S-Line
    As fi si eu curios de centrala de parcari cu codul F, eventual cu senzori fata si spate.

    Aduce cereva ?
     
  5. MasterCyp

    MasterCyp 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A6 2.0 Tdi, 170 cp, 2009, multitronic
    salutare. am si eu o nelamurire. am fost la reprezentanta la audi la suceava si i-am rugat sa-mi puna si mie afisaj la parktronic (am codul cu litera E la urma la cutiuta din portbagaj) si mi-au zis k nici makr nu-mi recunoaste softul masinii afisajul :blink: masina este un A6 2.0 TDI din 12.2004. Si inca ceva...geamurile de pe fata urca destul de greu.....mi-au zis k asa trebuie sa urce ele..posibil asa ceva ? Multumesc
     
  6. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Intr-adevar, pentru afisajul grafic la parcare nu e suficient modulul respectiv, ci si updatarea softului MMI la versiunea 5150 sau 5570 (cea actuala).
    Pentru asta, vezi topicul referitor la update: http://www.clubaudi.ro/i-c-e-car-entertainment/2159-mmi-update.html
    Recomand sa citesti toate posturile din topicul respctiv!

    In ceea ce priveste geamurile, intr-adevar si la mine se ridica un pic mai incet decat la alte masini din grupul VAG pe care le am sau le-am mai avut, desi presupun ca exista aceleasi componente la macaraua geamului electric la toate marcile grupului.
    Am pus intrebarea daca se poate seta din vag com viteza de ridicare, asa cum am auzit, dar nu am primit raspuns.
     
  7. MasterCyp

    MasterCyp 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A6 2.0 Tdi, 170 cp, 2009, multitronic
    multumesc pt lamuriri teg. am sa citesc la MMi update sa vad dak pot lua de undeva sa updatez la ultima versiune...si apoi sper sa gasesc pe cineva cu VAG prin iasi sa pun afisajul la parktronic. Bafta!
     
  8. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Ai cumparat sau ai cutiuta cu E in portbagaj ?
    E posibil sa faci ceva confuzie.
     
  9. MasterCyp

    MasterCyp 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A6 2.0 Tdi, 170 cp, 2009, multitronic
    cutiuta era in portbagaj cand am adus masina. uite si o poza....sper sa nu fac nici o confuzie.
     
  10. MasterCyp

    MasterCyp 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A6 2.0 Tdi, 170 cp, 2009, multitronic
    Am facut un cd cu update-ul si acum sper sa gasesc pe cineva cu vag-com sa pot sa pun afisajul la parktronic si sa-mi puna meniurile care dispar dupa update inapoi. Bafta!
     
  11. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Cred ca nu ati inteles fratilor. Aveti nevoie de alt control unit cu soft mai nou care sa poata fi capabil de afisa grafic display via MMI. Acel unit de pe masina nu stie acest lucru. Va pacaleste codul. Oricum e cel mai easy retrofit.
    Un unit de parktronic pt A6 arata asemanator cu cel din poza. Sa nu cumva sa crezi ca neamtul a pus un unit mai bun pe masina ta si a uitat sa il codeze. Asa ca un update nu iti va rezolva problema decat 30%. Mai ai nevoie de alt control unit si adevarat o codare cu VagCom.:busted_cop::busted_cop:
     
  12. MasterCyp

    MasterCyp 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A6 2.0 Tdi, 170 cp, 2009, multitronic
    Eu am facut update-ul la 51.50 fara nici o problema..si maine dimineata trebuie sa ma vad cu cineva sa-mi puna meniurile alea care au disparut inapoi. daca o sa poate sa-mi puna si afisajul la parktronic bine...daca nu asta e. Oricum....multumesc mult pentru lamuriri. Bafta!
     
  13. MasterCyp

    MasterCyp 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A6 2.0 Tdi, 170 cp, 2009, multitronic
    Am gasiut meniul ascuns....am pus inapoi Battery level si instrument cluster....dar de afisaj pt parktronic.....nimic. Are vreo codare vag-com speciala?? ( dak are va rog sa ma ajutati )....pe unde trebuie sa umblu...macar sa vad daca poate fi activata optiunea. multumesc
     
  14. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    MasterCyp, scrie chiar in topicul asta, cateva posturi mai sus ...

    Daca ai instalat modulul care trebuie si ai updatat softul MMI, mai trebuie facuta si recodarea cu Vag Com (module 76 Park Assist - se schimba din 0001006 in 0201006)
     
  15. MasterCyp

    MasterCyp 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A6 2.0 Tdi, 170 cp, 2009, multitronic
    multumeasc mult...am sa vad maine ce poate face baiatul cu vag-com
     
  16. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Teg inainte sa se chinuie omul cu tot felul de codari, trebuie sa schimbe centrala stii ca si tu ai patit la fel.
     
  17. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Da, intr-adevar, i-am raspuns doar punctual la intrebarea cu codarea...

    I-am precizat si "daca ai instalat modulul care trebuie"

    De aici, depinde de el.
     
  18. MasterCyp

    MasterCyp 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A6 2.0 Tdi, 170 cp, 2009, multitronic
    am fost si azi la omul cu vag-com...si nimic :D mi-a zis el k o sa dea cutiuta de la parktronic jos si o sa o codeze el ( sau ceva de genul asta) si k o scoate el la capat cu afisajul ala :)) .... in fine. Ideea era de a multumi lui teg pt ajutor.
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Iul 2012
  19. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Codarea centralei parktronic este imposibila cel putin la noi. In primul rand insasi producatorul este altul adica la tine este parktronic de Valeo, iar centralina cu afisaj digital e produsa de Temic.
     
  20. drid

    drid Silver Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A8 3.0 Tdi 2012**Audi A3 Sportback 2.0 Tdi 2011**Vw Touareg 2.5 Tdi 2006
    salut

    o intrebare. Daca nu schimb cutia din porbagaj nu pot face recodarea cu vag-comul am incercat fara sa schimb cebtralina si nu merge, am zis ca cine stie poate o aparea de dyspley senzori:)
     

Distribuie pagina asta