1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare - buzzer senzori - camera marche-arriere la A6 C6 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de bogdan.garleanu, 2 Apr 2008.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca tu nu stii, noi nici atat. Inlocuieste omule modulul PDC daca vrei sa ai senzorii functionali.
     
    Cucu1 apreciază asta.
  2. Nefuziroza 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2013
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 2006, BPW
    Salut, mi s-a ars un senzor din dreapta față și am găsit la dezmembrari unul din bara spate. Este ok dacă îl pun?
    Audi A6 C6 non facelift.
    Mulțumesc!
     
  3. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    O sa fie mai dificil de montat, datorita orientarii mufei, dar in functionare nu sunt probleme
     
    Nefuziroza apreciază asta.
  4. Dariusik 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2017
    Locație:
    Ianca
    Masina:
    Audi a6c6,motor 2.0tfsi,2007
    Buna seara.Am un audi a6c6 2006,m-i s-a ars buzzer-ul si vreau sa-l schimb.Am inteles ca se afla in partea stanga in spate.Mentionez ca bancheta nu se rabateaza.Ma poate ajuta cineva cu pozitia lui si cum ajung la el?Si inca o intrebare,modulul senzorilor de parcare cu seria 4F0 919 283B se poate afisa pe MMI?Va multumesc!
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai citit acest topic integral si nu ai gasit raspunsul ?
     
    Danny nicula danny apreciază asta.
  6. Dariusik 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2017
    Locație:
    Ianca
    Masina:
    Audi a6c6,motor 2.0tfsi,2007
    Sincer,nu am citit dintr-un singur motiv,serviciul si copilul imi ocupa foarte mult timp,iar oboseala isi spune cuvantul.Daca ma puteti ajuta,este ok,daca nu,ma apuc de citit!Va multumesc si imi cer scuze daca am deranjat!
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Citeste topicul. Nu te grabeste nimeni ca nu de aia nu iti merge tie masina. Poti conduce si parca si fara senzori.
     
  8. radu.

    radu. 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2016
    Locație:
    Augsburg
    Masina:
    A6 C7 3.0tdi/204cp
    Poti daca te rog sa sa ma ajuti si pe mine cu locatia buzzerului pentru un c7. Mersi
     
  9. Thomass27

    Thomass27 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6
    Salut tuturor ,

    Vreau sa imi activez functia de vizualizare pe display la senzorii de parcare , avand doar senzori spate , am inteles ca am nevoie de modulul 4F0919283D sau F la sfarsit fin ce am citit pe forum , nu am reusit inca sa gasesc exact acel cod , sau cand am gadit pe net nu mai erau disponibile :((, acum am gasit la cineva ceva asemanator doar acel cod este : 8E 0919 283 D . Am rugamintea daca stie cineva daca este compatibil cu 4F 0919 283 D ?? difera doar litera din fata , si nu as vrea sa cumpar ceva ce nu m ar ajuta . Va multumesc frumos , anticipat !
     
    Danny nicula danny apreciază asta.
  10. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Danny nicula danny apreciază asta.
  11. Dariusik 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2017
    Locație:
    Ianca
    Masina:
    Audi a6c6,motor 2.0tfsi,2007
    Salutare tuturor!
    Ma poate ajuta cineva cu sfaturi cum ajung pentru a schimba buzzer-ul pe spate la un audi a6c6 2006?Mentionez ca am citit comentariile de pe forum.Am urmat pasii care s-au spus aici,dar pana la un moment dat cand m-am impotmolit,nu se rabateaza perna si nu pot da plasticul jos de la centura de siguranta.Va multumesc!
     
  12. patrykedy 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2011
    Locație:
    iasi
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 140Hp
    Salutare tuturor!
    As dori daca se poate sa imi explice cineva cum se conecteaza camera de mansarier. Am un audi a6c6 din 2005 ce are modulul cu seria 4F0 910 283 F iar intrebarea este cum se conecteaza camera de mansarier, mai exact se leaga la modul sau direct in bord la MMI. Mentionez ca afisaj grafic pt senzori am.
    Va multumesc!
    Cu respect!
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu trebuie sa ai doar modul cu afisaj, trebuie sa suporte si camera. Ce cod are ?
    Modulul MMI are intrare FBAS ?
     
  14. Luchian Cosmin 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2018
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    AUDI A6, 3.0tdi quattro, BMK, sedan, 2005!
    Salutare, pe vag imi arata ca buzzerul este întrerupt, mâine este sedan, imi puteti spune unde se află?

    Trimis de pe al meu SM-J730F folosind Tapatalk
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este scris in topic.
     
  16. ady25speed

    ady25speed 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2015
    Locație:
    Amsterdam
    Masina:
    Audi A6 4F Sedan , 2.7 tdi BPP, M6 JMC , 2007 - Audi A6 C6 Allroad , 2.7Tdi , CANC , 2011
    Salut colegi
    PDC unit cu codul: 4F0 910 283 F este pentru 8 senzori, in nici un caz pentru 4. Il am eu instalat pe masina mea si are 4 senzori fata + 4 senzori spate + camera.
    Informatiile date de colegul nostru sunt foarte bine venite dar dupa cum stiti este nevoie sa verificati ce si cum. Eu am facut retrofit pe masina mea si a trebuit sa imi pun si senzorii fata si camera care a venit la pachet. Urmaresc de ceva vreme subiectul si cu informatiile de aici am reusit sa fac singur retrofitul. Multumesc colegilor care au fost amabili sa posteze aici informatiile necesare operatiunii.
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Conform ETKA acel cod suporta doar senzori spate + camera marche-arriere.

    Cam asta o sa iti apara la o interogare cu VCDS a modului 76 - Park. Assist.

    System description: Parkhilfe 4-Kan H09
    Software number: 4F0910283F
    Software version: 0060
    Hardware number: 4F0919283F
    Serial number: 06220619605716
    Coding: 0201106

    4 Kan = senzori spate
    8 Kan = senzori fata/spate

    Eu am avut doar senzori spate fara afisaj, am pus unitatea cu F si am activat afisajul.
    Cand am facut upgrade la bara fata de S-Line cu senzori a trebuit sa pun modul cu litera P la sfarsit ca sa imi functioneze senzorii. Cu F nu clintea nimic.
     
    ady25speed apreciază asta.
  18. ady25speed

    ady25speed 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2015
    Locație:
    Amsterdam
    Masina:
    Audi A6 4F Sedan , 2.7 tdi BPP, M6 JMC , 2007 - Audi A6 C6 Allroad , 2.7Tdi , CANC , 2011
    Salut,
    Se pare ca imi functioneaza. Ma panicasem cand mi-a zis ala ca el a avut 8 senzori pe masina. Am si vazut masina si asa este cum zicea el, masina avea 8 senzori + camera (modulul cu terminatie F) doar ca acest F merge si in 8 si in 4 senzori. Atasez poza la mine unde este este vorba de MMI 2G Basic plus cu visual parking aid activ (masina din profil)

    20180707_204750.jpg
     
  19. andrei.ene

    andrei.ene 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2014
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6, 2.0 TDI, 103 kw, 2007, cod motor BRE, cutie Multitronic JZJ
    Salutare!
    Intampin o problema cu activarea senzorilor fata folosind butonul. Masina a fost dotata cu senzori spate, am facut retrofit la cei pe fata folosind cablaje Kufatec si am inlocuit calculatorul cu unul cu terminatia H. In momentul instalarii, am introdus cele 2 fire cu pini de la cablajul catre senzorii fata in mufa cu 16 pini la pozitia 4 si 13.
    Senzorii functioneaza perfect, se activeaza la comutarea in marche arriere, afiseaza pe MMI, grafica dispare dupa ce ma pun in miscare, in momentul activatii lor se aprinde ledul galben de pe buton dar butonul nu face activarea si dezactivarea senzorilor fata.
    Pe tester nu am nici o eroare iar la measuring blocks butonul apare ca fiind neinstalat.
    Aveti idee care este motivul pentru care nu se pot activa senzorii folosind butonul?
     
  20. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    andrei.ene, nu stiu cum este cablajut tau, insa in pinii 4 si 13 (mufa 16 pini) din modulul de control al sistemului de parcare, trebuie sa intre firele de la butonul din bord.
     

Distribuie pagina asta