1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori parcare - buzzer senzori - camera marche-arriere la Audi A6 C7

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de sel, 15 Dec 2015.

  1. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
  2. Denis Denis 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2020
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6 C7, 2013, 2.0 TDI
    Mulțumesc mult, m-ai salvat.
    Incă o intrebare: eu am bară normală cu 6 găuri, oare nu se potrivesc suportii de la aia ?
    Trebuie neaparat să comand alti suporti pentu modelul S-line ?
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Denis este greu cu cititul pe acest forum ? Daca ai fi citit si alte topicuri asa cum aveai obligatia pentru ca nu degeaba am scris pe forum ai fi aflat ce ai de facut.

    Citeste tot acel topic integral de unde ti-am citat eu. In plus mai exista o regula pe forumuri: este foarte probabil ca subiectul sa fi fost discutat anterior si s-ar putea sa gasiti raspunsul în alta discutie, cu subiect aparent diferit de ceea ce cautati si care nu apare la cautarea initiala.

    Acum am facut o concesie si ti-am mutat mesajul unde trebuia dar data viitoare daca mai deschizi topic nou, aiurea si inutil, sau mai scrii mesaje noi aiurea si inutil ele vor fi sterse direct si fara explicatii.
     
  4. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Suporții diferă între a6 C7 și A4 b9. Am incercat suporții de la @bet și erau diferiți.

    Sincer, nu cred că diferă suportii la bara S-line fata de cea normala. Dar trebuie verificat cu 2 mașini una langa alta.

    Poți comanda liniștit de pe aliexpress, 99,99% o sa fie ce trebuie
     
  5. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Suportii de pe bara normala sau S-line sunt aceeasi.
     
  6. Guest 9896 Guest

    Salutari,

    Voiam sa intreb daca a incercat cineva sau a gasit pe alte forumuri o modalitate de a monta o camera retractabila ca cea de la MB. Am cautat online dar fara succes.
    Multumesc
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    La Audi nu exista camera retractabila si nu s-a montat niciodata pe niciun model de Audi.
     
  8. PaulAlexandru 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2018
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 C7, 2.0 TDI, 2012
    Salutare,
    La masina mea Audi A6 C7 an 2012 nu imi mai functioneaza camera din fata. Cineva mi-a zis sa schimb cablajul. Poate cineva sa imi ofere o informatie ? Multumesc.
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai un scurt. De ce nu verificati complet cablajul ? Cine a facut diagnoza era cofetar ? De ce foloseste o diagnoza si nu stie sa remedieze ?

    La electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema. Nu mecanicul face diagnoza ci electricianul.
     
  10. Whiskey280

    Whiskey280 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2018
    Locație:
    Argeș
    Masina:
    Audi a6 c7, 2.0tdi CGLC 2013
    Va salut,
    Stie careva cum se scoate senzorul de parcare din centru fata ?
    Cel negru. Precizez ca stiu sa ajung la el dar nu stiu cum sa il scot de acolo am tot tras, impins dar fara rezultat.
     
  11. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Dupa ce demontezi protectia superioara de plastic de peste radiatoare, ai acces pana jos. Senzorul este prins in doua cleme nici. In timp ce desfaci prima clema, din fata impingi de senzor, apoi desfaci si a doua.
     
    Whiskey280 apreciază asta.
  12. Whiskey280

    Whiskey280 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2018
    Locație:
    Argeș
    Masina:
    Audi a6 c7, 2.0tdi CGLC 2013
    Care din acestea am incercat sa trag de partea de sus dar fara rezultat
     
  13. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Ambele sunt la fel. Incearca pe amandoua si vezi care cedeaza prima. Poti folosi daca ai un cleste de sigurante si le indepartezi pe amandoua impreuna.
     
  14. MariusG3

    MariusG3 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C7 2.0 TDI Ultra 2018 / DDDA
    Salut,
    Are cineva acces la ELSA cu poziția mufelor de îmbinare de la sensorii de parcare fata sau traseul cablurilor .A6 C7 Facelift. Mulțumesc
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    ELSA nu iti arata poze cu pozitia mufelor sau traseul cablurilor.
    Oricum, ELSA s-a oprit la 2016 pentru C7.
     
  16. MariusG3

    MariusG3 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C7 2.0 TDI Ultra 2018 / DDDA
    Poate ajuta pe cineva pe viitor. La A6 C7 FL mufa de imbinare al cablajul senzorilor de parcare fata e in partea stanga fata in spatele carenajului de roata.
     
  17. Cristian.mihai

    Cristian.mihai 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2020
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 b8.5 2014 CJCD 150 cai, multitronic 8+1
    Se pot calibra senzorii (bara fata a fost vopsita cu tot cu senzori)? Acum senzorii fac urat pe fata detectează masina ca și cum se tot mișca, dar aceasta sta pe loc
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu exista calibrare la senzori nici pe fata nici pe spate. Nu de la vopsit este problema atat timp cat si fabrica vopseste senzorii.
    Bine, nu se vopseste cu un strat de "1 mm" de vopsea dar la o vopsire normala (cativa microni) cu pistol nu sunt probleme de cititre a obstacolelor din cauza unei vopsele conforme. Ai alta problema. Fa diagnoza si verifica foarte bine tot cablajul senzorilor fata.
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca senzorii erau deja vopsiti, plus revopsit si “mana grea”, cam asta e rezultatul.
     
  20. Chirila Valentin 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2021
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 c7 2.0 tdi . 2012
    Buna seara
    La masina din profil un Audi A6 C7 an 2012 de câteva zile mă confrunt cu o problema cu senzorii de parcare. Am dus mașină la tester și îmi dă scurt pe difuzorul de senzor parcare din fata. Problema este că am comandat un nou difuzor, m-am apucat de demontat, din spusele unui prieten, demontez torpedoul și acest difuzor nu e de găsit. De 2 zile îl caut și nimic. Îmi poate da cineva vreo indicație mai exacta unde se afla acest mic difuzor. Las și o poza atașată sa se inteleaga mai bine despre ce este vorba. Va mulțumesc
     

Distribuie pagina asta