1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare - Buzzer senzori si Camera video marche-arriere la Audi A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de Blackrose, 4 Sep 2008.

  1. lupascu iulian

    lupascu iulian 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2016
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4/B8 2.0 2014
    Salutare,
    Vreau senzori de parcare pe spate. Ce anume imi trebuie in afara de senzori, ce ar trebui sa existe pe masina si ce ar trebui sa-mi cumpar ? Multumesc
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Citeste integral acest topic si topicul din aria A4 B6 de mai multe ori.
     
  3. roxan

    roxan 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2016
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi A6 2,0 2017 TDI
    Am navigatie originala pe masina ,senzori parcare spate din fabrica si modulul cu cod 8E0 919 283 D. Ce cod trebuie sa fie pentru a afisa senzori pe navigatie? Multumesc.
     
  4. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Niciunul. Nu poate afisa.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Roxan nici nu trebuia sa intrebi. Trebuia doar sa citesti si atat, fara sa intrebi.
     
  6. roxan

    roxan 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2016
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi A6 2,0 2017 TDI
    Ok.citesc si sunt o gramada de probleme care sper sa nu le intampin si eu.
     
  7. Emil pirvu 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2017
    Locație:
    Calafat
    Masina:
    Audi a4 motor 2.0 2007 bpw
    Salut!
    Imi cer scuze daca deranjez pe cineva.
    Daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste informatii. Pe masina mea a4 b7 2007 am avut mini navi BNS 5.0 si am trecut la RNS-e.Ce trebuie sa fac sa imi afiseze senzorii de parcare pe ecran. Trebuie sa trag fir ceva(masina are doar mufa cea verde in spate cea albastra nu este). Am incercat cu vcds sa ii activez dar nu apar pe ecran.
    Va multumesc!
     
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nici nu vor aparea.
    Pe RNS-E apar doar la Seat Exeo, dar cu varianta noua de RNS-e si ajutati de un calculator de senzori diferit fata de ce ai tu pe masina.
     
  9. Emil pirvu 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2017
    Locație:
    Calafat
    Masina:
    Audi a4 motor 2.0 2007 bpw
    Multumesc pentru raspuns.
     
  10. Rosu Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2017
    Locație:
    Videle
    Masina:
    A4,1.9(BKE),2005
    Va salut, incerc sa instalez si eu senzori de parcare, am o mica dilema, unde conectez cablul can low si can high al modulului de parcare pe masina, am inteles ca din mufa modulului de confort(t32) dar mai exact care pini. Manualul de la kufatec e praf. 20190331_181915.jpg
     
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Am vazut documentul de la kufatec si recunosc ca informatia nu e exacta, insa nu e cazul sa spui ca e praf. Neintelegerea vine de la faptul ca nici tu nu esti priceput.
    Cum ai inteles tu cu T32 e mufa calculatorului de confort? Scrie clar "cluster". Ala e ceasul de bord.
    T32 e mufa albastra din spatele ceasurilor de bord.
    Pinul 17 (portocaliu/verde) e CAN HI
    Pinul 18 (portocaliu/maro) e CAN LOW


    A, si btw... ce ai pozat tu acolo e mufa gri de la calculatorul de electrica. Confortul e sub cheia aia inelara.
     
  12. Rosu Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2017
    Locație:
    Videle
    Masina:
    A4,1.9(BKE),2005
    Multam de raspuns...citisem pe alt forum ca cineva s-a legat de acolo...pana la urma tot la mufa albastra din spatele ceasurilor am ajuns.doar ca m-am legat de pinii 19 si 20(astept maine si senzorii si va spun rezultatul) multumesc inca odata
     
  13. Daniel 96 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2017
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 B7 BPW
    Stie cineva care coduri sunt compatibile cu senzorii de parcare fata-spate?

    Si altceva ce am observat
    Cand am facut retrofit-ul, am observat ca de la senzorii din fata, vine un fir in plus, care se opreste in mufla albastra din stalp, are cineva idee care e rolul acelui fir?
    Ma macina gandul ca e posibil sa aibe ceva legatura cu afisarea senzorilor pe ecran:))
     
  14. Rosu Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2017
    Locație:
    Videle
    Masina:
    A4,1.9(BKE),2005
    Cu acel fir nu stiu sa iti raspund, modul iti zic maine ca eu am luat unul si este pentru senzori fata spate si eu am montat doar pe spate senzori. Cu afisajul pe ecran e alta poveste. Iti trebuie modul 4f0... de a6 si in primul rand rns-e mk2 de a3 dupa 2010 parca sau tt. Eu am de seat exeo dar nu stiu sigur daca este mk2. Tot maine iti spun si asta cand imi ajunge modulul de senzori de a6
     
  15. Daniel 96 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2017
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 B7 BPW
    Multumesc mult.
    Modulul nu ar fi o problema, oricum trebuie sa cumpar altul, crezusem initial ca o sa mearga modulul actual ca tot are si pinii care vin pentru senzorii din fata, dar de unde atata bucurie :))
    O alta intrebare, cat a fost modulul tau?
     
  16. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    @Rosu Bogdan mira-m-as sa mearga modulul de A6 4F pe A4 B7 ! Eu personal zic ca sunt ZERO sanse sa mearga. Incearca de Seat Exeo daca vrei afisaj grafic in rns-e.
     
  17. Rosu Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2017
    Locație:
    Videle
    Masina:
    A4,1.9(BKE),2005
    Vedem astazi. Am vrut sa incerc cu modul de Exeo, dar nu eram 100% sigur ca va functiona. Am vorbit cu cel de la care am luat si RNS-E-ul de Exeo si imi facuse pret bun: 400 lei senzori si modul, de pe acceasi masina de unde mi-a dat si RNS-E-ul. Dar, am zis sa incerc cu cel de A6.
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Am eu modul pdc pentru 8 senzori pentru A4 B7, intrucat eu am renuntat sa imi mai fac un asemenea retrofit.
    Firul ala din stalp merge la butonul de activare/dezactivare senzori parcare fata.
    Voi inca nu ati inteles ca graficul se face via CAN?
     
  19. Daniel 96 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2017
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 B7 BPW
    Pana la urma am gasit astazi dupa ceva cautari un modul compatibil cu 8 senzori.

    Cat despre acel fir, nu cred sa fie de la buton, conform schemei ElsaWin, in buton intra 5 fire, 2 sunt masa, 1 e comanda care merge la modul, 1 e lumina de pozitie, 1 e lumina cand activezi senzorii.
    Ei bine, din toate cele 5 fire necesare, din modul vin doar doua, pe care le am deja.
    Nu vad de ce ar trage din modul, fir prin cablajul senzorilor din fata ca mai apoi sa se intoarca si sa ajunga in aceeasi mufa, si de acolo mai departe la buton.
     
  20. Rosu Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2017
    Locație:
    Videle
    Masina:
    A4,1.9(BKE),2005
    Graficul merge cu anumite "improvizatii" dar iti raman multe erori. O alta varianta este achizitionarea unui FIS controler. Dar am ramas la ideea ca este prea mult pentru un moft asa ca daca imi puteti spune si mie codul PDC de A4 B7 cel cu 4 senzori v-as fi recunoscator.
     

Distribuie pagina asta