1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare fata-spate si camera marche-arriere la A4 B8 - montaj - inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de sab197, 25 Oct 2008.

  1. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    Am vazut ca cei de la audi au acum in oferta de iarna si senzori de parcare, am vrut sa achizitionez si eu un set pretul lor fiind 886 ron. Numai ca am intrebat de manopera si aici m-am blocat caci mi-au cerut 800 ron pentru manopera. E jaf la drumul mare zic eu. Acum va intreb: daca ii montez in alta parte au cum sa-mi scoata masina din garantie ? Aveti vreo recomandare ?
    Si de ce mama lor sunt astia asa de scumpi din reteaua de service VAG, cat e ora de manopera la ei ?
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Ian 2012
  2. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    Coduri de fabrica pentru senzori de parcare si se pot monta fara probleme numai ca la reprezentanta costa in jur de 800 montajul pe B8 asa ca ma las pagubas.

    A3/Sportback 8P7054630........... 885,09

    A4 8E 8E0054630A............ 869,34

    A4 8K 8K0054630 ..............885,09

    A6 Limuzină 4F0054630.......... 869,34

    A6 Avant 4F9054630........... 869,34

    Q7 4L0054630............ 869,34
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Ian 2012
  3. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Da.. am vazut si eu la reprezentanta ieri. Se monteaza!
     
  4. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    Dr.Silviu Daca ai vazut la reprezentanta....poti confirma ca sunt cei originali din fabrica, sau sunt facaturi? Chiar m-ar interesa si pe mine dar daca sunt niste facaturi nici nu ma gandesc sa-mi pun.....mai bine imi pun ceva de genul http://www.parkingdynamics.co.uk/Installation.
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Ian 2012
  5. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Nu am vazut fizic senzorii.. Dar am vazut catalogul de accesorii si sunt acolo cu cod cu tot! Apar si in ETKA. Deci tind sa cred ca sunt originali.
     
  6. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    Uite ca am gasit in sfarsit niste poze cu senzorii de parcare monatati de reprezentante si cei originali. Nici nu se compara.
    Ca sa iti montezi senzori originali e ceva munca de facut dar se poate. Pe mine ce ma deranjeaza e faptul ca trebuie trase fire din portbagaj pana in fata la controler, ceea ce implica demontat si montat o gramada de piese. Ca piese le-am gasit pe toate si surprinzator ajung undeva la 150 Euro toata povestea.
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Ian 2012
  7. lasa_ma1

    lasa_ma1 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2011
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a4 2.7tdi 2009
    Senzori de parcare fata-spate la A4 B8 - montaj - inlocuire - discutii diverse

    Ma intereseaza si pe mine daca stie cineva unde pot monta senzori de parcare? Si mai ma intereseaza daca se poate monta sa i-mi apara si pe ecranu de la navigatie masina cu undele acelea care imi spun cat mai am pana o ating acelea care apare din ce in ce mai rosu :D.... Nu prea ma interesat senzori pe mine dar fratele meu este incepator si mie cam frica sa il las sa conduca fara mine :) Multumesc!
     
  8. claudiucojo 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Ian 2010
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI(143Cp) 2008
    In mod normal senzorii de parcare ti-i poti pune in orice reprezentanta.

    Sunt 2 posibilitati

    1) Parking Control, adica doar 4 senzori in bara din spate cu semnal acustic(adica nu vei vedea si pe display distanta) - costa vreo 8-900 de lei.

    2) Parking Plus care are 8 senzori(4 fata + 4 spate) si cu afisaz pe display-ul central - costa vreo 900 de euro.

    Eu unul cu o masina de dimensiunile unui A4 ma pot descurca fara probleme fara senzori de parcare si daca ar fi sa-mi pun ar fi cei pe spate.

    Varianta a doua e foarte scumpa dupa parerea mea.
     
  9. lasa_ma1

    lasa_ma1 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2011
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a4 2.7tdi 2009
    Ms mult. Am decis sa o las asa si gata.
     
  10. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Salutare,
    Am tot citit o gramada de site-uri straine pentru a putea face un retrofit la senzorii de parcare fata asa ca am decis sa detaliez si aici operatiunea.
    Treaba este relativ simpla iar cu putin noroc nu se cheltuie nici foarte multi bani, totul depinde de unde va achizitionati piesele necesare.

    => Piesa cea mai importanta de care aveti nevoie este calculatorul senzorilor :
    8K0 919 475 AA - 8 sensors, graphical support, rear view camera support => asta e singurul cod care se mai poate comanda prin reprezentanta fiind ultimul aparut
    8K0 919 475 A - 8 sensors, graphical support
    8K0 919 475 B - 4 sensors, no graphical support
    8K0 919 475 C - 8 sensors, graphical support, rear view camera support
    8K0 919 475 D - 4 sensors, no graphical support
    8K0 919 475 E - 8 sensors, graphical support, rear view camera support
    8K0 919 475 H - 4 sensors, graphical support, rear view camera support
    8K0 919 475 R - 8 sensors, graphical support, rear view camera support => daca il gasiti e bun si asta

    Probabil sunt mai multe coduri decat cele afisate de mine aici dar nu am stat sa mai caut si altele pentru ca aveti deja 2 optiuni de a alege : AA sau R.
    Pretul unui astfel de calculator nou este de la 450 RON in sus in functie de locul de achizitie. Preturile pentru cele SH daca aveti noroc incep de la 50 Euro pe Ebay.

    => Senzorii de parcare. In functie de retrofit-ul dorit ( doar spate sau fata - spate ) aveti nevoie de 4 sau 8 senzori.
    Codul pentru senzori este 4H0 919 275 A GRU si acestia costa de la 215 RON in sus pe bucata iar daca ii achizitionati de pe Ebay pretul scade considerabil.

    => Cabluri de legatura. Aici sunt 2 cabluri necesare .. Un cablu care face legatura intre cei 4 senzori si inca un cablu care face legatura intre senzori si calculator.
    a) senzori spate : 1. Cablu pentru senzori : 8K0 971 104 C si costul e undeva de la 40 Euro in sus 2. Cablu de la senzori la calculator. Acesta din urma nu are cod deci nu se poate comanda de la Audi dar se poate gasi pe Kufatec , Ebay sau in dezmembrari.

    b) senzori fata : 1. Cablu pentru senzori : 8K0 971 095 A si costa de nou de la 450 RON. Se poate comanda si de pe Kufatec , Ebay sau dezmembrari. 2. Cablu de la senzori la calculator. Tot asa e fara cod dar se poate gasi foarte usor la una din sursele de mai sus.

    => Buzzer. In functie de retrofit-ul dorit aveti nevoie de unul sau doua buzzere. Codul pentru ele e 8E0 919 279 si costa de la 75 RON de noi.
    O sa aveti nevoie si de un suport pentru buzzer iar codul pentru el este 7L6 868 307 si costa 2,5 RON bucata.

    O sa mai fie nevoie de 2 suporti pentru senzorii ce vin montati in grila fata , niste cleme si butonul de activare a senzorilor fata care vine montat in consola masinii.
    Atentie! Pretul va creste considerabil daca veti opta pentru montarea unor spoilere noi ce vin cu gauri pentru senzorii de parcare.

    Dupa ce ati terminat de montat o sa aveti nevoie de un VAG-COM pentru a putea coda totul si a face senzorii functionali.

    Discutia e mai ampla in paginile de mai jos pentru cine e interesat.

    Sursa: http://www.audizine.com/forum/showt...rking-sensor-upgrade-working.-Pictures-inside.
    http://translate.google.com/transla...t-iberica.com/foro/index.php?showtopic=247478

    LE : multumesc si lui sab197 si terra_nerra pentru informatiile date si lui tucudean87 pentru preturi ;)
     
    Ultima editare: 22 Noi 2011
    QQ55 apreciază asta.
  11. ... Guest

    Salut,
    Masina mea are calculatorul senzorilor cu codul: 8K0 919 475 D (4 sensors, no graphical support). In cazul in care as dori sa montez camera pentru mers inapoi si sa-mi afiseze distanta pana la obstacole pe ecran, ar fi suficient doar sa inlocuiesc calculatorul cu unul care are codul 8K0 919 475 H, sa montez camera si sa activez optiunile din VAG-COM, sau mai este nevoie si de altceva?
    In cazul in care cineva a mai facut asa ceva, imi poate spune unde se cupleaza camera pentru mers inapoi?
     
  12. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Iti trebuie orice centrala care are suport pentru camera video , nu neaparat cea care se termina in H.
    Referitor la piese iti va mai trebui un cablu de legatura intre camera si centrala dupa care un om priceput cu vag-com poate sa iti faca tot sistemul functional.
    Poti merge si direct la o reprezentanta Audi pentru mai multe informatii si costuri exacte.

    LE: acum am vazut ca esti din Bacau ... ne putem intalni sa vedem poate facem impreuna upgrade-ul :)
     
    Ultima editare: 8 Dec 2011
  13. ... Guest

    Ok. Da-mi un PM cu numarul tau de telefon sa discutam mai multe. Merci.
     
  14. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    In momentul de fata eu am senzori de parcare doar pe spate.
    Daca imi voi schimba doar centrala senzorilor sa imi pun si senzori pe fata va fi posibila functionarea senzorilor pe spate urmand ca pe viitor sa imi montez senzorii fata ???


    @sebasbicu : nu poti primi mesaje din cauza setarilor facute de tine asa ca trimite-mi tu un PM
     
  15. ... Guest

    M-am interesat in legatura cu adaugarea functiilor de vizualizare a distantei pe ecran si montarea camerei video, raspunsul fiind urmatorul: Daca inlocuiesc calculatorul senzorilor cu unul care sa aiba si functiile " graphical support" si "rear view camera support", pot activa cu ajutorul VAG-COM prima functie (graphical support), dar nu si a doua (rear view camera support), bineinteles montand si camera video, pe motiv ca nu-mi "vede" calculatorul masinii aceasta functie deoarece nu o are. Pentru a doua functie ar trebui instalata o interfata, dar nu cred ca merita efortul financiar.

    @george: Scuze... Acum mi-am activat si functia PM.
     
  16. ... Guest

    Dezactivare senzori parcare fata din Vag-Com

    Stie cineva daca se poate dezactiva cu ajutorul Vag-Com functionarea senzorilor de parcare fata pentru Audi A4 B8? Ma intereseaza dezactivarea definitiva si nu din butonul de la bord.
    In cazul in care se poate, rog descrierea operatiilor.
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    sebasbicu trebuie vazut in primul rand daca ai 2 centrale care gestioneaza senzorii fata-spate. Daca sunt separate centralele pentru senzori se pot dezactiva prin demontarea fizica a centralei care gestioneaza senzorii fata si ulterior stergerii din computerul masinii cu VCDS-ul a existentetei centralei pentu senzorii fata.

    Partea proasta este ca din informatiile mele la Audi exista o singura centrala care gestioneaza ambele grupe de senzori - si pe fata si pe spate. Din VCDS nu ai cum sa dezactivei un grup de senzori daca sunt gestionati de aceeasi centrala pentru ca tu avand buton in bord pentru dezactivarea senzorilor fata iti va da eroare permanent pe VAG. Sper sa ma insel dar nu cred.
    Mai asteapta raspuns si din partea cuiva care are senzori parcare fata-spate sau se ocupa si cu diagnoze si codari cu VCDS-ul sau se pricepe mai bine la manuirea VCDS-ului.

    O zi buna
     
  18. strumfyspm Guest

    Salut,

    O intrebare scurta.
    Pentru A4 B8, montare senzori parcare pe spate (am gasit undeva la 100E senzorii si centrala).
    As vrea sa stiu daca ii pot monta si ce ar mai trebui sa fac, tinand cont ca am MMI Basic Plus (ecran rosu)
     
    ioanidis84 apreciază asta.
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Am mutat discutiile despre senzori in topicul potrivit tipului de masina. Folositi functia Cauta a forumului si cititi intai toata aria masini voastre inainte de a posta. Mutumesc.
     
  20. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Salut strumfyspm,

    Nu conteaza ca ai MMI Basic Plus pentru ca tu optezi pentru varianta cea mai simpla de senzori de parcare. Dar sa stii ca am vazut pe MMI Basic Plus si varianta cu senzori de parcare fata - spate asa ca totul se poate ;)

    Daca o sa citesti cu atentie primul meu post in acest topic ( #10 ) vei vedea exact de ce ai nevoie :
    - calculator senzori de parcare
    - 4 senzori de parcare
    - cabluri aferente
    - bara spate pregatita pentru senzori de parcare sau gauresti bara actuala ( mare atentie cine da gaurile )
    - vei mai avea nevoie si de un suport pentru calculatorul senzorilor.
    - buzzer + suport buzzer

    Daca nu te va interesa vreodata sa pui si senzori pe fata eu ti-as sugera sa mergi si pe niste senzori AM. Iesi mult mai ieftin si rezultatul va fi acelasi ;)

    PS: atentie sa nu iti cumperi calculator care permite si instalarea senzorilor de parcare pe fata pentru ca nu vei putea folosi senzorii pana cand toata instalatia va fi functionala ...
     
    Ultima editare: 9 Mar 2012

Distribuie pagina asta