1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare fata-spate si camera marche-arriere la A4 B8 - montaj - inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de sab197, 25 Oct 2008.

  1. ... Guest

    Nu. Este un A4 B8 din 09.2008
     
  2. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    ... si poti activa/dezactiva diminuarea volumului cand parchezi din MMI de undeva?
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2015
  3. ... Guest

    Da. Se poate seta din MMI volumul la radio/CD cand se cupleaza treapta de mers inapoi, respectiv senzorii de parcare (PDC). Am sa explic in detaliu pasii care trebuie urmati. Conditia este ca aceasta functie sa fie activa (sa apara pe MMI comenzile pe care le etalez mai jos):
    1. Se pune contactul, se deschide radioul si se apasa tasta "SOUND" de pe consola (Fig.1);
    2. Se intra in submeniul "SOUND" aparand pe MMI functiile din Fig.2 si Fig.3, adica: "Treble", "Mid", "Bass", "Balance", "Fader", "Gala" si "Volume settings". Pentru a ajunge la functia "Volume settings", rotiti cursorul in jos;
    3. Se intra in functia "Volume Settings", aparand pe MMI: "Traffic Programme" si " In-car entertainement fader" (Fig.4);
    4. Se intra in functia "In-car entertainement fader", unde puteti regla volumul la radio/CD pe care il doriti sa fie atunci cand sunt cuplati senzorii PDC (Fig.5) Daca il setati la minim, e normal ca atunci cand cuplati in marsarier, volumul sa fie aproape 0.
    Mentionez ca modificarea volumului la radio/CD cand cuplati treapta de mers inapoi, are loc numai atunci cand frana de parcare este "pe liber" (consider logic acest lucru, deoarece sunteti interesati sa se micsoreze volumul la radio/CD, numai atunci cand auto. este in miscare).
    Sper ca am fost destul de explicit in ceea ce v-am prezentat.
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Dec 2013
  4. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Eu am senzori fata+spatem navigatie si blutooth, deci prin urmare meniul arata asa. Din pacate nici urma de setarea aia (nici mai jos nu pot naviga, asta este tot). Masina e din martie 2009. Nici in meniul ascuns (CAR+SETUP) nu intra dupa 6 secunde, poate putem activa ceva de acolo. Metoda detaliata pt vag-com n-a functionat, a dat eroare la conectarea pe canalul respectiv.
     
  5. ... Guest

    Ok. Atunci e foarte limpede. Nu ai in meniul MMI aceasta functie. Cred ca ar putea fi activata din VAG-COM, dar nu stiu cum se face. Chiar astazi am verificat la masina unui coleg de pe forum, care are navigatie si pe langa functiile pe care le ai si tu (afisate in poza), mai are si functia "In-car entertainement fader".
     
  6. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
  7. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Pentru a intra in meniul ascuns intai trebuie activat meniul ;)

    Probabil ai un soft diferit de MMI si din aceasta cauza nu ai aceasta optiune ... Mergi si tu la intalnirile care se fac in Bucuresti ca trebuie sa dai de cineva care se pricepe ...

    Cu ajutorul lui sebasbicu am observat azi ca sunt chiar 2 metode de a da mai incet sonorul cand se activeaza senzorii de parcare.
    Prima varianta ar fi cea spusa acum ceva vreme din meniul CAR iar o a doua direct din setarile de sunet ale radioului.

    Concluzia este ca indiferent de ce calculator de senzori de parcare ai ar trebui sa ai si a doua varianta disponibila. Incearca sa te joci cu vag-comul si sigur trebuie sa ii dai de capat ...
     
  8. laurxxl

    laurxxl 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 143 CP B&O
    Chiar nu este nimeni priceput si a reusit sa activeze aceasta functie (lower MMI 2G radio volume when reversing) din VAG pt A4 care nu are asta din fabrica? Macar sa spuna ca a reusit, nu neaparat cum. Cred ca la masinile pana in 2010 nu exista in meniu aceasta functie.
     
    Ultima editare: 10 Iun 2012
  9. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    citeste sus, sebasbicu are si masina lui e din 2008. eu nu cred ca se poate sa o activezi, daca nu o ai, o fi diferenta de soft.
     
  10. starbucks

    starbucks 4th Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A5 2.0 TDI (CGLC) 177 CP 2014
    Laurxxl, ce incearca sa-ti spuna GunX mai sus este ca probabil tu ai o versiune de soft mai veche pe MMI-ul tau care nu contine functia de "In-car entertainement fader". Eu zic ca mai intai sa verifici ce versiune de soft ai pe MMI si poate sa faci un update.

    PS. Eu am v4690 la a mea si nu am acest meniu.

    Bafta.
     
  11. laurxxl

    laurxxl 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 143 CP B&O
    Oare asta sa fie rezolvarea problemei? Versiunea de soft?
    Atasez o poza cu versiunea mea.
     
  12. starbucks

    starbucks 4th Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A5 2.0 TDI (CGLC) 177 CP 2014
    Numai cineva cu v51xx poate confirma asta.
     
    Mervey apreciază asta.
  13. laurxxl

    laurxxl 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 143 CP B&O


    Pana la urma raspunsul pe care il asteptam, era de fapt in alt post.
    http://www.clubaudi.ro/i-c-e-car-entertainment/2159-mmi-2g-update-58.html
    Deci urmeaza sa vad unde si cum voi face acest update, sa ajung la ultima versiune (5570) iar cu aceasta ocazie sa pot activa si diminuarea sunetului in marsarier.
    Insa as incerca sa o fac la un service, mi-e teama sa nu stric ceva sau sa nu se mai poata face "undo".
    Va tin la curent.
     
  14. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Versiunea mea de soft, la care nu am setarea de fader (micsorat volumul la marsarier). Desi am 5570 tot degeaba :( Si nu este doar cazul meu, altcineva cu B8 la fel are aceiasi versiune IDENTIC cu mine si tot nu are setarea...
    Laurxxl, am inteles ca versiunea soft se upgradeaza singura cand bagi DVD-ul de navigatie cu harta noua. Daca nu il ai, PM me. Dar se pare ca nu vei rezolva nimic asa...precum vezi.

    sebasbicu, te putem ruga MULT DE TOT sa pui si tu versiunea ta?
    MENIU - CAR - SETUP - SETTINGS - Version (e mai dificil de gasit)

    Multumim!
     
    Ultima editare: 26 Iun 2012
  15. laurxxl

    laurxxl 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 143 CP B&O
    Pai bun, insa daca fac update atunci nu voi putea face "undo" la versiunea pe care o am acum. Risc sa pierd adaptarile pe care le am deja. Daca nu as putea castiga ceva dintr-o versiune mai noua de soft, de ce as mai face update?
     
  16. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Cred ca premisa de la care pleci, ca un update de soft iti anuleaza toate adaptarile facute, este gresita. Nu sunt sigur, dar probabil asta se intampla numai daca il faci la reprezentanta cu un reset general, poate iti confirma cineva mai sigur temerea asta.

    Oricum revenind la problema, asteptam versiunea soft de la sebasbicu, altfel mi-e frica ca suntem pe o cale gresita, nu e problema de versiune... dracu s-o ia de setare...ti-am zis ca nimeni nu stie ce-i cu ea si nimeni nu e in stare sa isi dea seama de ce unii o au si altii nu.
     
  17. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Deja incep sa cred ca nu e varianta de soft de vina ...

    Insa s-ar putea face un alt lucru utilizand o interfata vag-com ;) Intrat si vazut exact setarile si adaptarile facute in meniul RADIO si in cel al senzorilor de parcare.
    Maine imi voi face putin timp si voi pune vag-ul pe masina ... Voi face print screenuri peste tot poate gasiti si voi de unde pleaca aceasta lipsa a fader-ului ...

    Apropo, cu ce litera se termina calculatorul senzorilor de parcare la voi ?
     
    Ultima editare: 26 Iun 2012
  18. laurxxl

    laurxxl 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 143 CP B&O
    Multumiri pentru orice ajutor.
    Pai cum se poate afla indicativul calculatorului de senzori de parcare?
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Prin scanare/interogare a senzorilor de parcare cu Vag-Com. Bafta
     
    Ultima editare: 26 Apr 2014
  20. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Se poate si fara scanare. Deschizi portbagajul si desfaci capitonajul din partea dreapta. Inauntru se afla calculatorul pentru senzorii de parcare.
    Atasez o poza cu calculatorul pentru senzorii de parcare spate care inca se afla pe masina mea ca sa stii dupa ce sa te uiti
     

Distribuie pagina asta