1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare fata-spate si camera marche-arriere la A4 B8 - montaj - inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de sab197, 25 Oct 2008.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ori te duci la reprezentanta si iei mufa si papucii (crede-ma, de multe ori este mai ieftin la reprezentanta decat la magazinele online. In plus, nu platesti transport).
    Ori iei mufa respectiva din dezmembrari. Am fost placut surprins ca de multe ori sa nu se ceara bani pe astfel de “maruntisuri”. Mai sunt si oameni.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    @Gafencu Sergiu nu ai nici o treaba cu masinile si ce trebuie sa faci. Se taie pinul oxidat, se prelungeste firul cu alt pin nou in capat (se foloseste un cleste special pentru montat / sertizat pini iar daca nu ai se poate pune pin pe fir si fara acel cleste pentru sertizat pini) si se introduce in mufa aia noua.
    Mergi la electrician, pe tine te depaseste deja problema. Lasa intrebarile, ai primit deja prea multe explicatii si despicam aiurea firul in patru, absolut inutil.
     
  3. Iancu Daniel Marian

    Iancu Daniel Marian 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2019
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi a4 B8 2.0 2010
    Salutare,
    La masina din profil am senzori fata -spate dar nu imi functioneaza, doar bipaie. La apăsarea butonului sau cand bag in marșarier, pe tester, a dat senzor deconectați pe fata sau ceva de felul asta. Unde se afla mufa care face legătura senzorilor de pe fata ? Multumesc anticipat pentru răspunsuri
     
  4. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ar trebui sa gasesti mufa de deconectare a senzorilor fata in partea dreapta (pe partea pasagerului), in zona lampii de ceata.
     
  5. Marian1980 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2019
    Locație:
    Dublin
    Masina:
    Audi a4, 2.0tdi,2012, multitronic
    Salut,
    Am un Audi a4 b8, 5 cod motor CJCA și îmi da eroare cu vcds conform pozei. Problema e ca nu știu care dintre cei patru e defect. In ultima instanta o sa demontez bara sa verific. Dacă era unul din mijloc încercăm sa ii schimb fără sa demontez bara. Știe cineva în ce poziție e senzorul cu probleme conform eroare ? Mulțumesc. Aste este poza cu eroarea
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  7. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ai o problema in cablajul senzorilor fata. Verifica mufa de decuplare a instalatiei senzorilor fata. Daca ai fost cumva de curand in service si ti-au dmontat bara, este posibil sa fi uitat sa conecteze mufa si evident ca senzorii nu se alimenteaza.
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Feb 2020
  8. Marian1980 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2019
    Locație:
    Dublin
    Masina:
    Audi a4, 2.0tdi,2012, multitronic
    audi66
    Am văzut și eu asta. Vroiam sa verific dacă e cumva alta cale de a detecta care senzor face probleme, dar cel mai bine voi demonta bara pentru a verifica cablajul și eventual ce senzor face probleme. Mulțumesc pentru răspunsuri.

    Mulțumesc Paul, voi demonta bara pentru a verifica.
     
  9. Marian1980 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2019
    Locație:
    Dublin
    Masina:
    Audi a4, 2.0tdi,2012, multitronic
    Salut,
    Revin cu problema senzorilor, am verificat mufă care merge la senzorii de pe fata, am putut sa o desfac fără sa dau bara jos. Cu ea desfăcuta apărea încă o eroare open circuit, ceea ce e normal. Am încercat sa șterg eroarea și după câteva încercări sistemul a mers pentru circa 3, (aveam un obstacol în fata) secunde, dar după iar a apărut eroarea. Acum ma gândesc ca o mufa de la un senzor sau chiar senzorul sa aibă scurt. Dacă nu ma înșel sistemul a început sa facă figuri după ce am spălat mașina, dar mașina a fost spălată la perii, fără jet prea puternic. Acum urmează sa dau bara jos sa vad poate vreaun senzor. A încercat cineva sa vadă pe adv mas Blocks dacă se pot vede fiecare sensor în parte? Mulțumesc.
     
  10. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Cand ai senzor sau contact imperfect in mufa unui senzor, diagnoza iti indica exact la ce senzor este problema.
     
  11. Marian1980 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2019
    Locație:
    Dublin
    Masina:
    Audi a4, 2.0tdi,2012, multitronic
    Atunci de la ce sa fie? Fiindcă mufa e ok am scos și curățat. Din mufă pleacă firele catre cei patru senzori de pe fata. Am mișcat și de fire, dar nimic.Are cineva o schema electrica pt a verifica continuitatea firelor și eventual scurt?.Multumesc.
     
  12. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ai preFL sa FL. Daca ai preFL, verifica mufa maro cu 12 pini din modulul PDC.
     
  13. Marian1980 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2019
    Locație:
    Dublin
    Masina:
    Audi a4, 2.0tdi,2012, multitronic
    Salut, am modelul FL din 2012.Audo a4 B8, 5.
     
  14. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    In cazul acesta, verifica circuitul senzorilor de parcare fata, care pleaca din centrala electrica BCM1 (Bordnetz).
     
  15. Marian1980 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2019
    Locație:
    Dublin
    Masina:
    Audi a4, 2.0tdi,2012, multitronic
    Salut,
    Am citit tot topicul, și vreau sa iau o camera de marche-arrier la un Audi a4 B8, 5 FL din 2012. Eu am MMI 3G simplu și nu îmi este foarte clar, din ce am citit aici, dacă am nevoie de interfață pentru montarea camerei pentru a reda imaginea pe display sau o pot conecta direct la MMI, am înțeles ca la MMI 3g + merge doar cu interfață. Scuze dacă informația a fost data și am omis eu postarea.
    Încă nu am apucat sa verific circuitul senzorilor fata, sper ca duminica sau luni sa pot verifica, eu fiind în Irlanda și mașina fiind cu volan pe dreapta, locația bcm e în partea opusa celor cu volan pe stânga.
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cauti daca in MMI ai mufa unde sa aduci semnalul de la camera (mufa e una de tip Fakra verde).
    Neavand MMI +, nu cred ca ai mufa pentru ca nu face Audi cadouri dinastea fara sa ai echipare high.
     
  17. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    La MMI 3G, semnalul video de la camera se duce in mufa albastra cu 12 pini din conectorul Quadlock, pinii 5 si 11. La MMI 2G High se conecteaza prin Fbas (Fakra verde) la head unit.
     
    Zenix apreciază asta.
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pe 2G ai iesire FBAS (FAKFRA) doar daca masina este dotata cu TV-Tunner sau camera marche-arriere.
    In caz contrar, nu va obositi sa demontati si sa verificati, ca nu o sa gasiti nimic.
     
  19. Marian1980 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2019
    Locație:
    Dublin
    Masina:
    Audi a4, 2.0tdi,2012, multitronic
    Salut,
    Am rezolvat cu problema. Se pare ca pana la urma a fost un senzor, avea scurt în el. Am înlocuit senzorul cu unul second și a mers. Cu aceasta ocazie am aflat ca pot pune senzor de pe spate pe fata. Din cauza faptului ca senzorul avea scurt în el îmi dădea eroare ca e scurt pe cablaj fata.
     
  20. alex02

    alex02 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8,2.000,2012
    Va salut,
    Eu am următorul cod 8K0919475T și as vrea sa știu dacă pot pune camera pe marșarier sau nu ? Specific ca acum am senzori de parcare doar spate cu semnal acustic și afisat grafic. Când am cumparat mașina avea doar acustic, am activat eu cu VCDS și grafic.
     

Distribuie pagina asta