1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare fata-spate si camera marche-arriere la A4 B8 - montaj - inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de sab197, 25 Oct 2008.

  1. mariusoms 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B8 , 2,0L 143 cai 2010
    Am rezolvat problema. Am pus un filtru pe alimentare confecționat de mine, e foarte foarte simplu, 2 condensatoare și 1 dioda, cost total 1 leu. Am găsit pe net de vanzare cu 40 de lei dar au fost clienți care au făcut poza cu dispozitivul dezmembrat asa ca am zis ca fiind doar 3 piese merita sa îl fac eu :)

    P.S.:

    Firul rosu e în aer, nu are nici o funcționalitate, e bun pentu navigatiile de pe China, în cazul nostru nu are nici o relevanță. Acel fir se leagă într-o parte pe firul de la marche arriere și unul pe firul de comanda pentru a ști navigația (MMI-ul nu are asa ceva) când sa comute pe camera, în cazul nostru se comuta automat în modulul Parking.
     
    Horatius apreciază asta.
  2. Horia Chirculescu

    Horia Chirculescu 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Iul 2017
    Locație:
    Târgu Jiu
    Masina:
    Audi A4 Avant B8 TDI 2.0L 2015
  3. Countdown 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2020
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A4 B8 Avant 2.0 TDI, 88KW, CAGC
    Salutare,
    Revin. Am rezolvat, buzzerul era in dreapta (contrar a ceea ce mi-au zis de la reprezentanta, si alti "experti" ca e in stanga ) si a trebuit desfacut capitonajul, exact ca in videoul acesta:



    Sper sa ajute si pe altii. Multumesc pentru rabdare si sfaturi.
     
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @Countdown din "greseala" ai citit post-ul din pagina anterioara unde ti-a raspuns @Cristi ? Se pare ca nu, altfel aveai rezolvarea.
    P.S.:
    Si acest video era acolo.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Marian asa se intampla cand userii se cearta cu mine si nici macar nu citesc ce le scriu aici pe forum sau in PM. Ei stiu sa injure si sa isi bata joc de cei care ii ajuta. Daca ai stii in ce fel s-a exprimat la adresa mea userul Countdown tu sigur il BAN-ai definitiv ce sa mai zic sa ii oferi si explicatii asa cum i le-am dat eu pentru a rezolva problema. De asta unii nu merita nimic si merita sa le fie sterse mesajele direct si fara explicatii
     
    NicuB8 și MarianMaxx apreciază asta.
  6. Countdown 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2020
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A4 B8 Avant 2.0 TDI, 88KW, CAGC
    Salut, da, am citit, din pacate / fericire, era un raspuns adresat mie, din pacate cumva tardiv pentru ca deja aveam videoul la dispozitie, dar, dupa cum am zis de cateva ori, informatiile primite din surse "apropiate mie" sunt mixte (unii zic ca ar fi totusi pe stanga, ca la Audi B6/B7), fapt ce m-a determinat sa cer clarificari pe aici, daca cineva s-a confruntat cu problema. Eu am revenit doar cu faptul ca am solutionat si videoul este intr-adevar, ce trebuie, atat. Stima si seara frumoasa.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Asta ai zis in primul post. Deci, nu citisei nimic, in caz contrar, gaseai demult video-ul care l-ai atasat tu aici.
    E scris si aici in topic ca buzzer-ul este in partea dreapta, dar repet, asta dovedeste doar ca nu ai citit tot topicul.

    Nu ne intereseaza ce ti-au zis “apropiatii” tai, ne intereseaza ce este scris aici negru pe alb.
     
  8. Stefan-Andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 B8.5 CJCB 2013
    Salut,
    La masina din profil care NU are senzori si vreau sa-i pun senzori doar spate aveti idee daca am vreo sansa sa aiba buzzer ?
    In caz ca nu are, firul de la senzori spate trebuie dus pana in central electric de sub volan, la fel si cablul de la buzzer ?
    Cu codarea vad eu dupa. Multumesc anticipat.
     
    Scofield apreciază asta.
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu are nici un cablaj, nici un buzzer.
     
  10. SebastianCostin 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2020
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant, 2.0 TDI CAGA, Automat
    Salutare

    Masina mea nu are deloc senzori de parcare.
    Am gasit un kit original pentru spate, in dezmembrari, ce contine:

    1x Modul 8K0919475F
    1x Buzzer
    4x Senzori Parcare
    1x cablaj senzori

    Mai am nevoie de 4 suporti senzori (deoarece trebuie sa dau gauri, bara fiind fara) si intrebarea mea este:
    - un cod pentru cei 4 suporti?
    - mai am nevoie de ceva cabluri, care?
    - care este dimensiunea carotei pentru gaurirea barii?

    Am sansa sa pot afisa senzorii spate pe MMI 2G high? ...cred ca acesta o am

    Multumesc tare fain de sprijin
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu exista cod pentru ca nu se gasesc pentru Audi. Suportii vin direct cu bara. Poti cumpara unii suporti din China cu tot cu acel KIT sistem parcare complet. Dar asta trebuia sa stii deja daca ai fi citit toate topcurile, despre senzori de parcare existente pe forum, unde eu si alti useri am mai mentionat asta si am mentionat si coduri pentru suportii AM ai senzorilor.
    Eu am mentionat inclusiv metode foarte clare si la indemana pentr prinderea suportilor pe interiorul barei.
    Se face la fata locului cu pini si tot ce trebuie sau cumperi gata facut de pe net de la Kufatec, car-system.pl, cars-equipment.com, dezmembrari, etc., etc.
    Este scris pe forum dar iar nu ai citit.
    Da, dar depinde de integrarea cu BCM-ul.

    Pentru tot ce ai intrebat exista raspuns (in acest topic si in altele existente in alte arii pe forum) cu privire la tot ce trebuie sa stii.
    Mai aprofundeaza pentru ca nu te-ai documentat suficient.
     
  12. SebastianCostin 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2020
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant, 2.0 TDI CAGA, Automat
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu. Acel cablu este doar pentru: Suitable for connecting the PDC controller with the central electronic and warning buzzer.

    Dupa cum pui intrebarile te depasesc problemele si nu intelegi tot cuprinsul necesar. Ti-am spus sa citesti pentru ca ne repetam si asta nu se accepta aici pe forum. Mergi la cineva care se pricepe. Adica la electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde sa inceapa si unde sa termine exact conform schemelor de montaj din ELSA si diagramelor electrice pentru montaj conform tot ELSA.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La MMI 2G afisajul depinde de modulul PDC.
    Sunt scrise pe forum terminatiile codului modulului respectiv in functie de necesitati (senzori fata, senzori fata/spate, afisaj, camera marche-arriere).
     
  15. Alin03 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B8, 1.8 TFSI CDHB, 2009
    @Cristi poate gresesc dar nu sunt acestia suportii pe care ii doreste Sebastian? 3C5919491N sunt de vw dar din cautarile mele se potriveste si pe audi.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu stiu pentru ca nu cunosc diametrul exact al senzorilor la A4 B8. Se poate sa fie buni. Asta verifica el.
     
  17. SebastianCostin 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2020
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant, 2.0 TDI CAGA, Automat
    Am gasit 2 feluri de suporti.
    Unii in care senzorul sta vertical:

    [​IMG]

    si unul in care senzorul sta orizontal:

    [​IMG]

    Puteti sa ma indrumati pe care sa-i comand?

    Multumesc
     
  18. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Comanda-i pe cei din prima poza (de sus).
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sebastian in ambele poze suportii sunt asezati orizontal. Cred ca ai vrut sa spui altceva si ai vrut sa te referi la senzori cum stau in suport dar ai gresit exprimarea
    Suportul in care intra senzorul si este fixat pe bara este asezat fix ca in poza ta adica culcat = orizontal dar senzorul este asezat tot orizontal (ca in prima poza) iar cablajul se duce de la un senzor la celalalt in mod firesc si cablajul sta intins bine la orizontala.
    Pe cale de consecinta cumperi oricare suport dar cumperi senzori care stau fixati ca in prima poza adica la orizontala adica asa cum a mentionat anterior si paulkf
     
  20. SebastianCostin 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2020
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant, 2.0 TDI CAGA, Automat
    paulkf
    Ok. Multumesc

    Cristi
    Multumesc. Ai dreptate, m-am exprimat gresit. Practic senzorul este cel care sta oarecum orizontal dupa montaj.
     

Distribuie pagina asta