1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare fata-spate si camera marche-arriere la A4 B8 - montaj - inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de sab197, 25 Oct 2008.

  1. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Sa nu uitam totusi ca george are MMI 3g in timp ce noi toti, 2g. Nu stiu exact cat conteaza, speranta tot la sebasbicu este, el are tot 2G si meniul ala...
     
    Ultima editare: 27 Iun 2012
  2. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Nu cred ca ar conta aici tipul MMI-ului ci anumite setari sau software-ul de pe anumite componente - si anume computerul senzorilor de parcare si radio.

    Asa cum spuneam ieri am pus azi vag-ul pe masina si am facut mai multe screen-uri.
    In meniul Radio nu am gasit nimic din care sa imi dau seama ce este doar niste casute bifate dar in meniul 10-Park Steer Assist am gasit unele lucruri interesante.
    Intrati in 10-Park Steer Assist => Measuring Blocks => iar acolo in grupurile 021 si 025 aveti niste setari care au legatura cu "Audio Volume Lowering"

    Prin comparatie intrati la voi si vedeti daca aveti asa ceva iar daca nu mai mult ca sigur acolo trebuie intervenit ;) Problema e ca ar trebui sa apelati la cineva care chiar se pricepe pentru a nu strica ceva bun pe acolo

    Atasez si pozele facute :
    - primele 3 sunt facute in : 10-Park Steer Assist => Coding
    - a 4-a poza e facuta in : 10-Park Steer Assist => Measuring Blocks
    - restul pozelor sunt facute in meniul Radio

    Astept feedback de la voi acum cu codul de la calculatorul senzorilor de parcare si ce aveti in grupurile 021 si 025 din 10-Park Steer Assist => Measuring Blocks

    Apropo, in caz ca e de la calculatorul senzorilor de parcare in curand il voi vinde pe al meu care se termina in H pentru ca am facut upgrade-ul la senzori de parcare fata-spate :)
     
    Ultima editare: 27 Iun 2012
  3. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    a incercat cineva care are enabled hidden menu la mmi sa intre pe acolo sa vada daca nu cumva este o optiune sa apara faderul si cu asta basta?
     
  4. ... Guest

    GunX: Am fost plecat o perioada si nu am mai intrat pe forum. Iti trimit in fotografia atasata datele solicitate. Daca te mai pot ajuta cu ceva...
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Dec 2013
  5. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Dintre cei care se plang ca nu au fader-ul a incercat sa faca cineva ceva sau doar puneti intrebarile si atat ? :)

    Dupa cum am spus mai sus astept rasuns :)
     
  6. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    sebasbicu, nu-i nimic, iti multumim mult! ai urmat pasii indicati? MENIU - CAR - SETUP - SETTINGS - Version? pt ca ce ai pus tu arata complet si total altfel decat la noi, ceilalti, sincer sa fiu nici nu stiu ce e aia la tine.

    Eu m-am chinuit multe zile in sir. Din pacate nu am un vag-com. Am vorbit cu cineva, dar omul probabil este ocupat, perioada de concediu, nu-l pot forta.... Daca este cineva din Buc cu interfata dispus sa dea o mana de ajutor...
     
  7. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    @GunX : eu acum am vazut ca tu de fapt ai senzori de parcare fata-spate. La tine doar vezi pe MMI distanta pana la obstacole dar e deranjant faptul ca nu se da sonorul mai incet ? Te intreb pentru ca urmeaza in foarte putin timp sa imi pun si pe fata senzorii si sa imi activez imaginea pe MMI dar nu stiu daca are si optiunea cu fader-ul noul calculator pe care l-am cumparat ...
    PS: o interfata vag-com sa stii ca e bine sa ti-o cumperi sa o ai. Nu strica din cand in cand sa ii faci singur o diagnoza :p
     
  8. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    >La tine doar vezi pe MMI distanta pana la obstacole

    Nu, am si sunetele de rigoare. E deranjant pt ca nu stai cu ochii pe display cand parchezi ci te uiti in jur, deci ai nevoie de ajutorul sonor.
     
  9. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Eu acum am senzorii doar pe spate si nu se poate activa imaginea pe MMI. Doar cei care au senzori fata-spate pot activa MMI-ul.
    Intr-adevar, e un timp castigat faptul ca nu trebuie sa dau eu sonorul mai incet ci pur si simplu se da singur, si e de mare ajutor.
    Incearca atunci cand prinzi interfata disponibila sa te uiti pe grupurile 021 si 025 si poate ai posibilitatea sa modifici acolo setarile. Daca rezolvi ceva sunt si eu curios ;)
     
    Ultima editare: 29 Iun 2012
  10. ... Guest

    GunX: Normal ca am intrat in submeniul corespunzator (pasii care i-ai descris si tu).
    Informatiile cu privire la "Versiune" difera din faptul ca masinile noastre sunt echipate cu calculatoare si software-uri diferite (exemplu: a ta este dotata cu navigatie, pe cand a mea nu). La ce dotari are masina ta, mi-e greu sa cred ca nu s-ar putea activa functia dorita de tine (ca n-ar suporta calculatorul aceasta functie). Cauta o persoana care stie sa utilizeze Vag-Com-ul si cred ca se va rezolva.
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Iun 2012
  11. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Am cautat 3, nu una, n-ai idee cat m-am chinuit si cat m-a preocupat problema asta. Dar acum cu informatii noi, pt care doresc sa-mi exprim sincere multumiri, voi incerca iar.
     
  12. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Am incercat a 4-a oara cu o persoana care mi-a instalat Audi Drive Select si tot degeaba, cu toate informatiile de pe forum de aici si tot n-a reusit nimic :(
     
  13. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Pana la urma mi s-au oxidat se pare niste pini din instalatia fata a senzorilor de parcare si nu gasesc nicaieri o rezolvare cum sa-i schimb, doar daca cumpar toata instalatia electrica (600ron). Solutii, idei, cineva? Multumesc
     
  14. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Se pot schimba pinii dar trebuie sa gasesti un electrician dispus sa piarda timp cu desfacut instalatia si schimbat pinii ;)
    Vorbeste cu macristian1 ca sigur stie persoana care te poate ajuta :p

    LE : Daca solutia asta nu o agreezi mai ai trei variante : Kufatec, Audi sau dezmembrari.
    De la Kufatec am cumparat eu instalatia senzorilor din fata ( saptamana viitoare voi prezenta cu lux de amanunte si retrofitul senzorilor de parcare fata ) si m-a costat 60 Euro cu tot cu transport. In schimb au fost neatenti si mi-au trimis instalatia pentru VW nu pt Audi si a trebuit sa schimb eu o mufa dar nu a fost nimic complicat si in total m-a ajuns 60 Euro plus vreo 25 RON mufa.

    A doua varianta e cea scumpa si ai sa dai 600 RON la Audi pe un cablu :)

    In dezmembrari am cautat eu timp de 2 luni de zile si nimeni nu are sau nu o da fara senzorii de parcare. Dar daca ai mai mult noroc ca mine o poti gasi acolo cu max 150 RON
     
    Ultima editare: 23 Aug 2012
  15. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    S-a schimbat pana la urma instalatia electrica si tot asa faceau, senzorii de pe laterale fata functionau anapoda in continuare. Pana la urma era de la orientarea lor (montaj gresit), mufele erau spre jos si senzorii "vedeau" pamantul, au fost invartiti 90 de grade si acum functioneaza perfect.
     
  16. ChristianB

    ChristianB 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A5 Sportback 2017, 2.0 TDI 190, Quattro, S tronic.
    Am si eu o problema cu senzorii de parcare. Am dus masina la spalat si cand sa plec , senzorii de parcare nu mai functionau. Scoteau un zgomot asa .. piuiau .. si pe ecran nu aparea nimic, iar pe butonul P .. luminita aia portocalie aparea si disparea asa intermitent.
    Stie cineva ce ar putea sa fie sau cum se poate rezolva?
     
  17. ... Guest

    Cand exista o defectiune in instalatia PDC, apar simptomele pe care le-ai descris tu: buzzer-ul "piuie" continuu la activarea PDC-ului, dupa care se opreste din "piuit" la cateva secunde, afisajul grafic nu functioneaza si becul din butonul PDC clipeste. Pana acum nimic nou pentru tine... :)
    Este foarte posibil sa fie de la unul din senzorii de parcare. Ii poti verifica cu un VAG-COM sau pur si simplu activezi instalatia PDC (din buton sau cuplezi in marsalier cu contactul pus) si asculti cu urechea fiecare senzor de parcare (in jur e bine sa fie liniste ca sa percepi ticaiturile emise de acestia). Senzorii care emit niste sunete ca niste ticaituri dese si foarte fine sunt Ok, cei de la care nu se aude nimic sunt defecti.
    E de ajuns ca un singur senzor sa fie defect ca nu va functiona deloc instalatia PDC.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Oct 2012
  18. AudiAddict

    AudiAddict 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iul 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDi 2010
    O intrebare am si eu legata de PDC. Eu am senzori de parcare doar pe spate insa mi se pare ca de doua zile se aude mai incet sunetul de avertizare. Intrebarea este daca sunt 2 dispozitive auditive care emit aceste sunete sau doar unul, si mai ales unde anume sunt localizate in spate langa luneta? Mentionez ca la volumul senzorilor nu am umblat. Daca sunt 2 dispozitive, stanga - dreapta, ma gandesc ac poate unul s-a ars. Senzorii merg perfect doar ca mi s-e pare ca se aude zgomotul mai estompat.
     
  19. ... Guest

    Pentru instalatia PDC spate exista un singur buzzer amplasat in partea din spate a habitaclului langa spatarul banchetei. Ai posibilitatea sa reglezi volumul si frecventa sunetului emis de buzzer din MMI.
     
  20. AudiAddict

    AudiAddict 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iul 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDi 2010
    Multumesc de raspuns. Stiam de posibilitatea modificarii volumului si a intensitatii acustice din MMI insa mi s-a parut ca se aude mai incet si doar dintr-o parte acel sunet iar pana acum parea mai central sunetul. Probabil este doar impresia mea inseamna. Ai cumva ideea daca acel buzzer este pe partea dreapta a habitaclului, ca de acolo mi se pare ca vine sunetul, dreapta spate?

    Multumesc
     

Distribuie pagina asta