1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare fata-spate si camera marche-arriere la A4 B8 - montaj - inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de sab197, 25 Oct 2008.

  1. ... Guest

    Da. Este pe partea dreapta.
     
  2. laurxxl

    laurxxl 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 143 CP B&O
    Am fost la Elcar-Gid Service Skoda - VW in Buzau.
    Dupa ce s-a laudat nenea ala ca se pricepe si imi rezolva diminuarea sunetului cand dau in marsarier, m-am apucat, am facut programare la o saptamana distanta, am solicitat expres asta si in comanda si dupa ce am lasat masina ma suna dupa cateva ore sa imi zica ca nu s-a reusit adaptarea, nu stiu sa faca, dar imi factureaza testare VAG, ca si cum eu asta cerusem. Si uite asa m-au intepat cu 74 de lei fara sa imi faca nimic. Niste idioti... service-ul asta este de evitat, mi-au mai stricat odata comp. de bord cand am dus masina cealalta la revizie si apoi au zis ca nu e vina lor.... Se pare ca asa imi trebuie daca nu m-am invatat minte si le-am mai acordat o sansa.

    Pana la urma chiar nu exista nimeni sa fi reusit sa faca adaptarea asta?
     
  3. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    laurxxl Sigur nu poti face asta din meniu ? Eu am asta, am observat ca atunci cand dau cu spatele se da muzica mai incet si este bip-uitul ala specific de la senzorii de parcare. Prima oara mi s-a parut ca ii cam tare bipul si am incercat sa il dau mai incet insa doar muzica s-a dat si mai incet, bipul a ramas la fel de tare. Eu am in meniu asta cu bipul ala si cu fader-ul radioului in cazul in care intra sonorul de la senzori.. Ma gandeam ca tu avand B&O pe masina sigur ar trebui sa ai si optiunea asta, sau?
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2015
  4. laurxxl

    laurxxl 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 143 CP B&O
    Dr_dumi, iti dai seama ce frustrant este pt mine ca nu merge nici din meniu si nici nu am reusit pe la cei care au VAG.
    Cu atat mai mult cu cat celalat A4 2003 avea. Asta nu are asa ceva si ma afecteaza psihic, mai mult ca idee, dar ma enerveaza la max. O sa fac un drum special la Scorpion Focsani pt asta, dar... cand voi avea timp special pt asta.
    Eu presupun ca are de-a face cu versiunea de soft, fiind 2008, neavand nici AMI. Altfel nu imi explic.
    :(
     
  5. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Referitor la diminuare sunet cand dai cu spatele, s-au chinuit cateva zeci de oameni, de la nestiutori la experti, n-a reusit nimeni sa o faca. Numai eu personal am fost la 4 persoane cu asta si am mai discutat cu inca cel putin 5. Degeaba. Nu este ceva de versiune soft, nici de codare, este ceva de hardware, pur si simplu unele masini o au si altele nu... si noi aici ne-am spart capul mult si bine pana am inteles ca daca nu ai meniul cu faderul, poti sa stai si-n cap, nu o sa-l ai niciodata :(

    Chestia aia cu +8 s-a facut la mine, nici un efect.

    De asemenea, nu am gasit nicaieri pe tot internetul (world wide) macar o singura persoana care sa fi reusit sa isi activeze functia asta lipsa initial la B8. Peste tot sunt discutii si intrebari ramase in aer. E unul din misterele universului :)
     
    Ultima editare: 2 Noi 2012
  6. laurxxl

    laurxxl 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 143 CP B&O
    Basca lor...:haudrauf:
    Dar oare cei de la fabrica ce au de zis? Ma gandesc sa ii pun pe cei de la Scorpion Focsani, sa ceara solutie in fabrica; stiu ca reprezentantele audi au calea asta de comunicare directa.
    A incercat cineva asta?
     
  7. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    te rugam, cel putin daca reusesti ceva, eu te-as declara eroul meu national, nu ai idee cati nervi si timp am spart aiurea cu problema asta :)
     
  8. laurxxl

    laurxxl 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 143 CP B&O
    Ha ha...speram ca doar eu sunt cu nervii pilaf, in timp ce oamenii normali cu capu' pot trai fericiti si fara diminuarea sunetului. :))
     
  9. Catalin B8

    Catalin B8 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 2008
    Salut,

    Am senzori spate cu semnal sonor (originali) si as dori sa-i fac sa imi apara distanta pe MMI. Din cate am citit aici, trebuie sa schimb calculatorul si sa il activez. Se pricepe cineva la asa ceva?
     
  10. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Nu ai citit prea bine :p
    Iti trebuie tot traseul functional altfel nu vei putea beneficia de pictograma pe MMI ;)
    Era prea frumos sa fie doar cum ai spus tu :)
     
  11. Catalin B8

    Catalin B8 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 2008
    Si in ce consta traseul? Senzorii actuali sunt montati din fabrica.
     
  12. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Ultima editare: 4 Noi 2012
  13. Catalin B8

    Catalin B8 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 2008
    Pffff... dar ai dezmembrat ceva la ea. Felicitari pentru rezultatul final. Daca mai ai posibilitatea sa le gasesti, te rog sa-mi dai codurile pieselor pentru montajul senzorilor fata, calculator si ce mai trebuie pe acolo. Trebuie sa trag din nou traseul pe spate daca deja am senzori ? Ma apuc de comandat cate una, cate una.
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Noi 2012
  14. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Majoritatea codurilor ( daca nu chiar toate ) sunt date pe pagina de prezentare a masinii mele.
    Daca ai deja senzori pe spate nu mai ai de ce sa faci alt traseu acolo pt ca practic se pune mufa aia in noul calculator si e gata treaba. Iti trebuie traseu pentru senzorii din fata in schimb si pentru asta ai de demontat masina la fel cum am facut si eu ...
    Sa stii ca pe mine m-au ajuns piesele pentru acest retrofit ~1600 RON si multe din piese le-am luat la preturi fff bune deci gandeste-te bine daca vrei cu adevarat aceasta optiune.
     
  15. laurxxl

    laurxxl 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 143 CP B&O
    Legat de diminuarea sunetului, am fost la Scorpion Focsani, aveam drum pe acolo; nu stiu daca m-am facut inteles insa mi-au zis ca trebuie sa fac programare, etc.. sa platesc diagnoza si ca ei vor trimite la Porche Romania si aia vor obtine o rezolutie mai departe. Mi-au zis insa ca sunt primul care vine cu o astfel de solicitare, s-au mirat la mine cu m-am mirat si eu la ei.
    Mi-au zis ca adaptarile nu sunt acceptate la Audi, in general pentru ca este marca premium... bla, bla. Plus ca ei nu lucreaza cu Vag Com-ul ca nu ar fi permis. Insa se va face conectarea online cu fabrica si ar putea sa vada ce raspuns si solutii primesc.
    Pare foarte complicat pentru mine pt ca ar trebui sa imi pierd o zi special pt asta iar rezultatul sa fie 0.
    O sa mai sun si la Porche Romania sa intreb, insa mi se pare aberant sa trebuiasca sa platesc si sa fac programare, sa merg acolo cu masina, ca sa imi zica ca nu stiu ce e de facut sau daca e ceva de facut. Nu ar fi fost mai normal sa aiba o solutie sau nu, stiind seria de sasiu, versiunea de soft...etc?
    Ciudat....
    In continuare caut, nu ca arde daca nu imi face diminuarea sunetului in marsarier, dar chiar ma macina rau toata chestiunea asta...
     
  16. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Sper sa nu te superi pe mine, este laudabila stradania ta, dar mi-e frica ca din toate variantele de rezolvare din lume, cea la reprezentata de romania, este de departe cea mai nefericita/cu sansele cele mai mici, insa sper sa ma insel. Mult succes!
     
  17. laurxxl

    laurxxl 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 143 CP B&O
    Pai in alte tari nu am acces.
    Eu oricum, caut.....
     
  18. manuel.oprea 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI, 2010
    Senzori de parcare cu afisare pe ecran MMI 3G

    Salutare,
    Am achizitionat recent un Audi A4 model 2010 cu MMI 3G. Am senzori de parcare atat pe fata cat si pe spate, dar nu imi afiseaza nimic pe ecranul central. Exista ceva optiuni ce ar trebui activate?
    Inca nu stiu exact ce dotari mai are,dar va pun la dispozitie seria masinii WAUZZZ8K7AA062334.
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Noi 2012
  19. ... Guest

    Daca ai senzori de parcare fata/spate cu siguranta ai si afisaj grafic. Vezi ca acest afisaj se poate activa/dezactiva din MMI. La tine cred ca este dezactivat. Intra in meniul MMI si activeaza-l. Succes!
     
  20. alexxxlch

    alexxxlch 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI 143cp 2009
    Instalare camera mers inapoi A4 B8

    De curand am vazut diverse chestiuni pe net si m-am hotarat sa imi instalez o camera de mers inapoi! Masina este un a4 din 2009 cu interiorul fix din poza atasata! Nu am naviatie pe ea si nici magazie de cd-uri!
    Am gasit si m-am grabit sa fac comanda de camera asta dedicata after market http://www.navigatii-dedicate.ro/camera-reverse-audi/85-camera-reverse-audi-a5-a4-b8.html !
    In mod normal din ce am citit pe net si am mai vorbit cu diverse persoane, ar trebui sa fie plug and play! Ma rog si activata cu laptopul din VCDS!
    Exista cineva care a mai facut treaba asta sau stie cum se face?
    Multumesc mult!
     

Distribuie pagina asta