1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare si Buzzer senzori la A6 C5 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de A6_FAN, 31 Ian 2008.

  1. A6_FAN

    A6_FAN 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 - V6 - 2,5 TDI - 180 CP
    Salut,

    Stie cineva de unde pot sa cumpar grila sau plasticul ala cu tot cu senzori de parcare pe spate(nu stiu exact denumirea in sine). Jos aveti o poza ca sa va datzi seama ce vreau!

    Daca poate cineva sa ma ajute cu un nr de tel sau vreun magazin de unde pot sa-mi cumpar, VA ROG MULT!!! :D

    Multumesc Anticipat!
     
  2. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Plasticul ala se cheama "diffusor" acolo unde e inmatriculata masina si poti s-o gasesti fie la dezmembrari (cu noroc), fie la un magazin de piese auto, fie (cel mai sigur) la o reprezentanta Audi. Dupa care mai trebuie vopsit...
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Ian 2012
  3. A6_FAN

    A6_FAN 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 - V6 - 2,5 TDI - 180 CP
    Mersi Mult,
    O sa caut unde m-ai indrumat tu! Mersi inca o data!;)
     
  4. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    A6_FAN Poti sa-i comanzi bara cu totul daca doresti, dar te va costa mai mult.Ideea lui V8 TDI e buna, numai sa gasesti la un pret care sa merite.Cei cu dezmembrarile se cam arunca la pret...
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Ian 2012
  5. A6_FAN

    A6_FAN 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 - V6 - 2,5 TDI - 180 CP
    M-ar interesa un pret inainte sa comand bara cu totul. Separat, doar diffuser nu merge pt ca la mine e cu tot cu bara si nu as avea unde sa-l pun. Deci, bara cu totul m-ar interesa. Un pret informativ daca ma poate ajuta cineva!

    Multumesc!
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Ian 2012
  6. jacobson

    jacobson 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 quatro
    A6_FAN nu treubie sa iti dea nici o bara jos singura problema este...
    tre sa cauti o masina exact ca a ta dar cu senzori din fabrica si sa masori exact unde se afla pozitinati senzori asta din doua motive..
    ..odata pt ca sunt gnaditi sa fie acolo astfel incat sa bata cat mai bine
    si in al doilea rand pentru ca prin armatura bari sunt orifici speciale pt as ceva...si o sa fii uimit ca daca masori exact sa dai gaura exact acolo unde e gaura repectiva...eu asa am facut la masina mea si a mers perfect....
    in legatura cu culoarea senzori se pot vopsi si nu am nici o problema.....
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Ian 2012
  7. A6_FAN

    A6_FAN 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 - V6 - 2,5 TDI - 180 CP
    In fine, poate ai si tu dreptate! Eu am zis ce mi-au zis si mie cei de la service. Daca m-as fi priceput eu, mi-i montam singur, dar asa imi e sa nu fac vreo prostie. Mai bine merg la service.

    Bafta! ;)
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Ian 2012
  8. audia6tdi Guest

    Înscris:
    21 Mar 2008
    Locație:
    bd
    Masina:
    momentan in cautare,fara graba
    Senzori de parcare aftermarket la A6 C5 - probleme si rezolvari

    salut,
    as dori sa-mi pun senzori de parcare pe spate la un audi a 6 si nu stiu daca este o idee buna.ma refer ca nu stiu daca ar arata asa bine.daca puteti sa ma ajutati sa-mi puneti niste poze care aveti sau cateva pareri ce tip sa-mi aleg ca am vazut ca sunt f multe tipuri
     
  9. darian

    darian 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3TDI quattro
    in principiu sunt buni senzorii de parcare dar vezi cum ii monteaza ca totusi iti da gaura in bara. plus ca din punctul meu de vedere o sa arata cam uratel daca nu ai masina neagra sau ceva inchis la culoare ca senzorii mai mult negri gasesti si nu se prea pot vopsi din cate stiu.

    Multa bafta
     
  10. audia6tdi Guest

    Înscris:
    21 Mar 2008
    Locație:
    bd
    Masina:
    momentan in cautare,fara graba
    Multa bafta
    culoarea masinii este albastru inchis.tocmai din cauza ca nu as vrea sa arate rau am postat.ma gandesc ca poate o sa vad niste poze sa-mi fac o parere.oricum modelul meu are un loc special sub bara spate unde se pot monta.merci mult si astept si alte pareri
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Apr 2011
  11. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    sunt citeva firme care vind senzori de parcare la culoarea masini fara sa fiti nevoiti sai mai vopsiti;)
     
  12. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    exact cum zice tatuatu , dar am amici care si-au motat senzori si apoi i-au vopsit ...si nu au fost probleme , dar stiu ca ei cautau senzori care sa POATA fi vopsiti !!! ;)
     
  13. mariusD

    mariusD 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2008
    Locație:
    Neamt
    Masina:
    Audi A6 2,5 Quattro 180 CP - Black , Astra G 1,7 DTI - Black
    Senzori parcare originali Audi probleme si rezolvari

    Vreau sa cumpar un kit complet de senzori de parcare originali pentru un Audi A6 2,5 quattro 2002 masina, aveti idee cat ajung si de unde as putea da comanda?
     
  14. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
  15. mariusD

    mariusD 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2008
    Locație:
    Neamt
    Masina:
    Audi A6 2,5 Quattro 180 CP - Black , Astra G 1,7 DTI - Black
    Multumesc pentru informatie, ceva second nu ai idee? dezmembrari...
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Ian 2012
  16. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    sau uita-te pe oferta de la audi am impresia ca au si pt a6...undeva la 840 ron daca nu ma insel. oferta o gasesti pe siteurile dealerilor.
     
  17. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Da, dar aia nu sunt originali.. Sunt aftermarket si nu se integreaza complet in sistemul MMI
    Asta e tipic dealerilor din RO... Daca ii intrebi de originali or sa-ti spuna ca nu se poate pune! Cu toate ca peste tot in lume isi pun fara nici un fel de probleme...
     
  18. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    eu chiar vorbisem pt asa ceva si sunt originali iti dau codul de fabrica si se pot monta fara probleme numai ca la ei costa in jur de 800 montajul pe b8 asa ca ma las pagubas
    A3/Sportback 8P7054630........... 885,09
    A4 8E 8E0054630A............ 869,34
    A4 8K 8K0054630 ..............885,09
    A6 Limuzină 4F0054630.......... 869,34
    A6 Avant 4F9054630........... 869,34
    Q7 4L0054630............ 869,34
     
  19. esil

    esil 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2009
    Locație:
    constanta
    Masina:
    Audi A6 , 1.9 TDI . 2003
    Salutare,
    Am si eu o problema: nu mai imi functioneaza senzorii de parcare. Am fost la vreo trei electricieni si nici unu nu le-a dat de cap. Am fost si la un electronist care a testat modulul si a spus ca modulul este okay, in schimb nu imi apare pe tester parktronicu de nici o culoare.
    Masina e din 2003 iulie. in fata senzori sa nu se mai aud deloc, in momentul cand bagam in masarier uneori imi suna senzoru iar alteori nu. Pana cand nu s-a mai auzit deloc. Are cineva idee ?
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Iul 2012
  20. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Se intampla ca daca este ars unul din elementele din sistem, intreg sistemul nu mai functioneaza. Deci daca, sa zicem, ti se arde un senzor din 4, asta nu inseamna ca vor functiona normal ceilalti 3 ramasi. Mi s-a explicat ca e ceva de genul instalatiilor de pom de iarna de pe vremuri, cand daca se ardea un bec nu mai mergea toata.

    Nu cred ca pe VAG COM nu apare problema, electricienii respectivi cum au facut verificarea?

    Cu atat mai mult ar aparea la reprezentanta pe testerul lor.
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Iul 2012

Distribuie pagina asta