1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare si Buzzer senzori la A6 C5 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de A6_FAN, 31 Ian 2008.

  1. tzapu_a6_nr1 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iul 2012
    Locație:
    targoviste dambovita
    Masina:
    audi A6 1.9 tdi 2001
    Salut,
    Am si eu o problema cu masina din profil. Imi piuie ceva (nu mereu dar cand o apuca piuie des) prin spate pe la difuzorul de senzori si banuiesc ca s-au dus senzori sau difuzorul, ceva pe acolo.
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Aug 2012
  2. bodo_audi a6 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2010
    Locație:
    vulcan jud. hunedoara
    Masina:
    Audi A6,2500,2001
    Salutare la toata lumea,
    Am o problema la senzorii de parcare (a ramas blocat) piuie continu cand bag marsarier. Stie cineva cam ce ar putea fi ?
    Va multumesc anticipat.
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Dec 2012
  3. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Pune Vag Com-ul pe masina si vezi care din senzorii de parcare s-a stricat pentru ca mai mult ca sigur unul dintre ei este defect .
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Dec 2012
  4. pinti 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Deva
    Masina:
    A6,1,9tdi,2002
    La mine este si mai trist am constatat ca nu se aprind nici luminile de la mersul in spate odata cu amutirea senzorilor de parcare.Pe tester nu apare nici o eroare pe modulul confort.De unde sa incep cautarile?
     
  5. max 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A6, 2.5 TDI,2001
    Salutare! Mă ajută cineva şi pe mine cu nişte sfaturi pt a demonta bara spate la un audi a6 a6 din 2001 berlina?Am probleme cu un senzor de parcare şi nu pot demonta bara mică cu senzorii şi trebuie să dau bara cu totul jos.
    Multumesc!
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Stie cineva, se poate face/adapta ceva (o interfata video ?) pentru a vedea senzorii de parcare spate OEM pe display-ul navigatiei RNS-D la A6 C5 facelift ?
    Multumesc .
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Sep 2013
  7. netsonic Silver Member

    Înscris:
    12 Apr 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8PA (Sportback), 2.0 FSI 110KW (BVY), 2006
    Din pacate nu se poate face sau adapta asa ceva pentru ecranul de pe RNS-D. Functia de avertizare/parcare vizuala este prezenta pe RNS-E si MMI (high).

    Ce poti incerca este sa adaptezi cumva o camera de marsalier. Nici asta nu se poate face asa simplu pentru ca nu a venit din fabrica de la audi ca optiune pentru RNS-D. Tot ce poti sa faci ar fi sa iei un multimedia interface cu video-in si acolo sa legi camera. Cum comuta in marsalier pe camera este alta discutie. Nu cred ca se poate face direct, ci doar manual cu selectarea sursei manual dupa ce ai bagat in marsalier (sau inainte).

    Ce poti face ca solutie alternativa:
    - iei un 3rd Party IMA de la Kufatec care are Video in ca sa legi camera la el.
    - iei o oglinda d-aia cu afisaj de senzori incorporat in ea dar tot va trebuii sa dai gauri pentru ceilalti senzori.
     
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Pffui, cam complicat :uhm: O sa pun doar senzorii OM, macar sa am muzica :)
    Mersi fain :hi:
     
  9. bubu112233 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2014
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    Audi A6 2.5 quattro, 2001, automat
    Problema senzori parcare

    Salut,
    Am si eu o preblema la senzorii de parcare spate. Functioneaza toti 4 (cand "pui urechea" langa fiecare se aude acel "tacanit") dar nu am sonorul de avertizare. Inca nu am ajuns sa o pun pe un tester. Daca imi poate spune cineva care ar putea fi problema... unde pot gasi mufa de la averizarea sonora.... e posibil sa fi iesit/contact imperfect?
    Mentionez ca are momente cand se aude...
    Multumesc!
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    E posibila si o problema de conectica dar si ca buzerul sa fie "pe moarte". Ar fi necesara o scanare, poate iti "spune" ceva mai concret.
     
  11. bubu112233 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2014
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    Audi A6 2.5 quattro, 2001, automat
    cand spui buzer te referi la difuzor?
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da la difuzor se referea. Asa se numeste difuzorul care il ai in masina pentru senzorii de parcare si difuzorul din bord care te avertizeaza in anumite cazuri.
     
  13. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Salut!
    Din cunostintele mele sistemul de senzori de parcare la C5 nu "spune" nimic la diagnoza. E secretos rau. Abia la C6 a aparut posibilitatea sa-l citesti cu diagnoza.
    Pozitia buzzerului pentru senzorii din spate la C5 difera in functie de sedan (sub polita de sub luneta, in partea dreapta) sau avant (sub capitonajul de sub geamul lateral fix de pe stanga).
    Buzzerul senzorilor de pe fata (daca exista pe masina) e montat in stanga consolei aparatului radio/navigatie.

    Inainte sa te apuci de demontat masina, uita-te la senzorii din bara spate. Trebuie sa aiba niste caciuli din cauciuc negru peste ei, sa nu intre apa de la roti. Fixeaza-le bine cu arici sa nu se miste la vibratii, asteapta vreo saptamana de soare sa se usuce apa si vezi daca isi revin.
    Daca intra apa la senzori merg cand au ei chef.
     
  14. bubu112233 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2014
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    Audi A6 2.5 quattro, 2001, automat
    Salut, multumesc pentru informatii. Am avut un senzor ars cu ceva timp in urma, imi dadea un semnal sonor approx.5 secunde si atat. Dupa ce am schimbat senzorul mi-a mers fara probleme. Acum nu se mai aude deloc. mentionez ca e varianda sedan. Din cate mi-am dat seama senzorii functioneasa, se aude ticaitul ala cand pui urechea langa ei.
    Am acces la buzzer din portbagaj sau trebuie desfacuta tapiteria pe interior.
    Si inca o intrebare, poate suna a noob :uhm:, dreapta cum te uiti din portbagaj sau din masina?
     
  15. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Este intre capitonajul politei de sub luneta si polita metalica in sine.
    E fixat sub capitonaj, in polita metalica, prin doua surubele infiletate in doua dibluri de plastic negru ale caror capete ar trebui sa le vezi iesite daca te uiti din portbagaj.
    Dreapta e dreapta masinii, indiferent de unde te uiti. Cel mai simplu e sa bagi capul in portbagaj si sa te uiti in sus, la polita. Vei vedea doua dibluri negre cam la 7 cm unul de altul. Deasupra lor e buzzerul. Este exclus sa ii sara mufa accidental. Mufa aia nu iese prea usor nici cand o desfaci intentionat pentru ca are o siguranta mica ce trebuie impinsa cu o surubelnita de ceasornicar sau alt obiect ascutit.
     
  16. bubu112233 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2014
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    Audi A6 2.5 quattro, 2001, automat
    Multumesc, o sa ies maine sa imi bag urechile si acolo. :rulez:
     
  17. bubu112233 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2014
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    Audi A6 2.5 quattro, 2001, automat
    Salut, am revenit cu un post. Buzerul e ok, functioneaza. Astazi am afla ca s-a infundat evacuarea de la apa de ploaie (masina a fost imprumutata) si a intrat apa in partea pasagerului. De atunci nu mai functioneaza, are toane, sa incerc ca imi prind urechile pe la computerul de bord de sub presul pasagerului sa ii curat contactele sau sa caut ajutor specializat? Ce imi recomandati?
    Multumesc!
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tare imi e ca trebuie sa inlocuiesti calculatorul de confort (asa se numeste calculatorul ala de sub picioarele soferului). Trebuie sa cumperi exact cu acelasi cod ca al tau si cu aceeasi terminatie a literei. Bafta.
     
    Ultima editare: 17 Iun 2014
  19. bubu112233 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2014
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    Audi A6 2.5 quattro, 2001, automat
    Asta suna scump... :bye:
     
  20. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Gasesti in dezmembrari cu aproximativ 300 lei ... 400. Scump este daca achizitionezi un calculator de confort nou !
     

Distribuie pagina asta