1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de ploaie si lumina A6 C6 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de MiculutZ, 4 Apr 2013.

  1. MiculutZ

    MiculutZ 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2011
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6, 2.0TDI, 2005
    Buna baieti,
    Am si eu o problema cu senzorul de ploaie la un A6 2006, merge bine cat merge dar la un moment dat o ia razna, in sensul ca sterge ca si pe viteza a 2-a, foarte repede si total aiurea, cu toate ca intensitatea ii pe minim. Imi vine sa-l sparg. Va rog un sfat daca aveti idee ce poate fi. Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Apr 2013
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Chiar daca senzorul este setat pe minim si afara ploua torential va sterge cu viteza foarte mare doarece volumul de apa si viteza picaturilor de apa care ajung pe senzor depaseste normalul calculat. Si eu patesc acelasi lucru cand ploua foarte tare (torential).

    Daca tu esti sigur ca si la un volum mic de apa aruncat pe parbriz sau atunci cand ploua incet face/se manifesta la fel trebuie sa inlocuiesti senzorul daca ai probleme cu sensibilitatea lui. Bafta
     
  3. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    La fel si la mine..chiar daca e pe prima treapta are momente in care merge tare, dar corect. Am observat ca atunci cand stau la semafor merge mai incet si cu cat merg/ploua mai tare, stergatoarele merg mai repede, indiferent de treapta.
     
  4. Limit

    Limit 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2012
    Locație:
    Vrancea, Focsani
    Masina:
    A6 2.7 TDI, BPP 180 CP, 2007
    Si la mine o ia razna cu viteza dar se pare ca am descoperit problema, este vorba de capetele la lamela care nu sterge portiunea unde este senzorul. Prin urmare le voi inlocui.
     
  5. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Totuși,..."prima treaptă" nu se referă la prima treaptă a sensibilitatii senzorului ?
    Nu cred să aibe vreo treaba cu "treapta de viteză", nu?
    În cazul ăsta, când plouă cu găleata, oricât de insensibil l-ai regla, el tot vede tona de apă și acționează în consecință.
    În fine, pot apărea și defecțiuni...
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    G@bryel Da, prima treapta se intelege prima treapta a sensibilitatii si restul ce ai spus am mentionat si eu anterior si este exact cum ai spus si tu.
     
  7. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    La mine pana a schimba parbrizul senzorul lucra cum ii venea lui, adica cate o data si pe o ploaie torentiala stergatoarele lucrau a lene.

    Dupa schimb au curatit senzorul si au pus silicon/gel nou. Siliconul/gelul am vazut ca il fac din doua substante ce se amesteca intr-e ele.

    Acum lucreaze foarte bine,.
     
  8. tuce 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2013
    Locație:
    Dr. Tr. Severin
    Masina:
    A6, 2.0 tdi, 2006
    Mi s-a aprins martorul de la senzorul de ploaie si lumini ce poate avea?
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Vezi la diagnoza ce erori ai. Pe ghicite cine crezi ca stie ? Bafta
     
  10. tuce 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2013
    Locație:
    Dr. Tr. Severin
    Masina:
    A6, 2.0 tdi, 2006
    am pus astazi testerul pe masina si acel om imi a spus ca nu mai am senzorul de ploaie si lumina, il pot cumpara separat si unde se gaseste acesta pe masina?
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cum adica nu il mai ai ? Ca doar nu a plecat singur de acolo. :) Il cumperi de pe Ebay.de sau de la reprezentanta. Se gaseste deasupra oglinzi mai precis intre rama superioara de la oglinda si parbriz. Intre senzor si parbriz exista si un gel special. Senzorul nu se pozitioneza direct pe parbriz. Se lipeste acel component de senzor si pe urma se ataseaza pe parbriz. Mergi la cineva care se pricepe si a mai montat/demontat tipul acesta de senzori. Bafta
     
  12. tuce 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2013
    Locație:
    Dr. Tr. Severin
    Masina:
    A6, 2.0 tdi, 2006
    Nu stiu exact, numai ce am cumparat masina si aceasta era una dintre defectiuni! Sper sa gasesc pe cineva care sa se priceapa la mine in oras!
     
  13. solver 6th Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2008
    Locație:
    DE
    Masina:
    A6 2.0 TDI 2015
    Testeaza-l cu apa. Pune maneta de la stergatoare pe pozitia de sters cu senzor si pune apa din sticla pe parbriz pe zona un de e prinsa oglinda. Daca merge asa inseamna ca trebuie sa pui gel din nou. Daca nu, inseamna ca e defect sau nu il ai.
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se vede daca nu il are. :) Se observa doar plasticul negru de la piciorul oglinzii. Oricum poate face si ce ai mentionat.

    O zi buna
     
  15. tuce 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2013
    Locație:
    Dr. Tr. Severin
    Masina:
    A6, 2.0 tdi, 2006
    Multumesc de sfaturi astazi o sa le aplic, deci daca nu e se vede un plastic negru la baza onglizii, dar daca este, cum arata? si care este pozitia pentru senzor la maneta. Scuzati-ma, dar am masina de 2 zile si nu prea o cunosc!
     
  16. solver 6th Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2008
    Locație:
    DE
    Masina:
    A6 2.0 TDI 2015
    Prima pozitie in sus de la off. Ar trebui sa stearga 1 data si apoi sa astepte dupa senzor. Senzorul e negru, rotund si e in suportul de oglinda cum te uiti din afara masinii si are raza cam de cca 1 cm.
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tuce citeste manualul masinii. Deja pui intrebari care isi au raspunsul pe forum. Citeste cu atentie topicurile de pe forum care privesc tipul tau de masina. Bafta
     
  18. danytabya

    danytabya 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2013
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A6,2.0 tdi ,2007 cod motor BRE
    Va salut,

    Mi-a aparut si mie martorul de la senzorul de lumini si ploaie:Automatic headlights/ automatic wipers defective.
    Pe tester apare eroarea E 197
    Stie cineva ce inseamna ?

    Multumesc!
     
  19. 43DDM

    43DDM 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2011
    Locație:
    BRASOV
    Masina:
    AUDI A6 2013, motor 1968 cm,diesel,automat,177 CP
    Senzor de ploaie si lumini

    mi s-a aprins martoul pe bord si arata ca eroare la stergatoare si lumini
    nu mai merg stergatoarele , nici spritiera cu apa pt parbriz si nu mai merg farurile pe auto.
    la service mi-a spus ca este stricat senzorul de lumini si polaie si trebuie inlocuit
    date masina si cod senzor
    Serie de şasiu: WAUZZZ4F45N082144
    senzor ploaie si lumini 8K0955559D
    se poate oare repara ? sau are cineva de vanzare unu second ?
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu are nici o legatura faptul ca nu mai merg sprituitoarele de la parbriz sau stergatoarele de parbriz cu senzorul de ploaie si lumina. Ai verificat sigurantele ? Senzorii de ploaie si lumina nu prea se strica pentru ca nu au cum sa se strice.

    Sunt colegi buni la diagnoza in Brasov care te pot ajuta. Cauta alt electrician auto sau alt service mai competent. Bafta.
     

Distribuie pagina asta