1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de ploaie si lumina - Coming Home / Leaving Home la Audi Q5 - montare ulterioara - etc. ...

Discuție în 'Audi Q5' creată de Hurghis Vasile, 27 Iul 2022.

  1. Hurghis Vasile 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2022
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi Q5 2.o TDI 170 cp CGLB 2011
    Buna ziua la toata lumea
    Sunt nou pe forum , e primul meu topic deschis . Desi am vazut un topic asemanator la sectiunea Audi A4 B8 am zis sa deschid discutia aici , fiind vorba de un Q5 . stiu ca sunt asemanari dar probabil sunt si diferente .
    Ma bat de unele probleme acum cand vreau sa fac un retrofit :
    Am luat un buton cu functia Auto si terminatie AS la cod
    Am luat si un senzor de lumina si ploaie , cu terminatie B la cod
    Problema e ca eu nu am avut deloc senzor de ploaie sau lumina si suportul e mai mic . Bun , schimb suportul si oglinda dar ...vine putin mai jos si ramane in partea de sus a parbrizului vreo trei centrimetri in care se vad firele . No aia nu ar fi asa mare bai , ca din avion nu se vede , dar difera si mufa de la senzorul de umiditate . Are trei fire dar nu stiu exact ordinea in care sa le pun in cealalta mufa . Atasez si poze sa se vada mai clar despre ce este vorba . In prima poza , mufa albastra , e mufa de la senzorul de umiditate . In a doua poza e mufa cea noua , de la senzorul cu terminatie B , are tot trei fire dar nu prea stiu ordinea , pentru ca la una din mufe ciocul e spre stanga si la cealalta ciocul e spre dreapta . deci propriu zis eu ar trebui sa mut pinii din mufa albastra in mufa neagra , dar nu vreau sa gresesc ordinea firelor .
    Sper ca m-am facut inteles si sper ca am ales bine blocul de lumini cu terminatia AS si senzorul de lumina cu terminatia B
    A treia poza e cu senzorul de umiditate care era pe masina , dar o sa fie inlocuit cu senzorul de limina si ploaie .
    Daca am facut ceva gresit va rog sa imi explicati si ...sunt novice in ale retrofiturilor .
    Multumesc
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Iti descarci ELSA si ETKA de aici de pe forum si conform schemelor si diagramelor electrice din ELSA cablezi senzorul de ploaie si lumina si activezi functia Coming Home / Living Home.

    Cand mai ceri si sau intrebi ceva de fiecare data scrie obligatoriu modelul de Audi, seria de sasiu (VIN Number), cod motor si an de fabricatie exact, pentru a putea fi ajutat. Invatati sa cereti ajutor si nu asa cum ai scris mesajul anterior. Fara a identifica exact masina in programele pentru piese = plansele din ETKA si ELSA sau alte programe pentru piese sau reparatii, se poate face sau afla doar pe ghicite ceea ce doresti. Bafta.
     
    Ultima editare: 27 Iul 2022
  3. Hurghis Vasile 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2022
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi Q5 2.o TDI 170 cp CGLB 2011
    Se pare ca firele de la mufa sunt numerotate , asa ca am scos pinii si i-am mutat dupa numar :sm4:. Prima data n-o batut faza lunga si nu am vazut numerele de pe mufe . sper sa-i dau de capat si sper ca am ales bine senzorul si blocul de lumini
     
  4. Hurghis Vasile 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2022
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi Q5 2.o TDI 170 cp CGLB 2011
    Intr-un final am facut retrofiturile respective.
    Pentru lumini am luat butonul cu terminatie AS. Am inteles ca ar functiona si cel cu terminatie AL. Pentru senzorul de lumini codul senzorului este 8K0 955 559C.
    E, cu asta am avut o peripetie. Am scos mufa de la senzorul de umiditate si am pus pinii in mufa pentru senzorul de lumini. Am crezut ca se face comunicatia pe aceleasi fire. Dar nu a functionat. Am inversat firele, am zis ca poate nu le-am aranjat eu cum trebuie si de-aia nu functiona dar ... am distrus senzorul, cred ca l-am ars. Am inteles ca nu e cu plus si minus, ca de fapt semnal e pe LIN sau cam asa ceva. Deci au trebuit trase alte fire, fiecare legat acolo unde trebuie ( exact nu stiu unde :), pentru ca lucrarea o facut-o altcineva, nu eu ). Deci, s-au tras firele si am luat alt senzor.
    Aici alta peripetie, am luat de la dezmembrari senzorul, mi l-a trimis prin Fan Courier. Cand a venit curierul eu eram la munca si a achitat baiatul meu. Cand am ajuns acasa deschid coletul si vad ca e alt cod, adica fara terminatie C . Pffff ... nervi, suna-l pe tovaras ... la care el imi spune

    - L-ai probat si ai vazut ca nu potriveste ?

    - Nu, dar sigur nu functioneaza pentru ca nu are codul care trebuie

    - Pai probeaza-l sa nu-l trimiti degeaba inapoi

    Si uite-asa l-am montat pe masina si surpriza ... se potriveste

    Deci e bine de stiut ca senzorul cu codul 8K0 955 559 fara terminatie de litera se potriveste !

    In sfarsit am senzor de lumini si ploaie, adica am si cornering light, coming-home si leaving- home

    Am postat pentru alti colegi care vor sa faca retrofiturile astea.
    O zi buna in continuare tuturor [​IMG]
     
    Cristi.c.h apreciază asta.

Distribuie pagina asta