1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori parcare - buzzer senzori - camera marche-arriere la Audi A6 C7

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de sel, 15 Dec 2015.

  1. eugen.filca

    eugen.filca 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2010
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    audi A6 2.0 CNHA, 140 kw 2014
    Salutare,va rog un cod de senzor fata din mijloc de pe partea șoferului pt audi A6 c7 2014.Multumesc
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Il afli cand il comanzi la un bun vanzator la magazin de piese auto sau mergi la reprezentanta si iti da codul. Lasati internetul.
    De ce ai nevoie de cod cand tu cu seria de sasiu il poti comanda la orice magazin de piese auto ? Nu mai comanda piese pe net ci la magazine de piese auto cu vanzatorul in fata sa vezi exact ce comanzi.

    Sau mai simplu aici pe forum (dar ti-a fost lene sa te ajuti singur). E greu sa te ajuti singur aici pe forum cand exista programe pentru aflat codurile de piese pentru marca Audi si nu numai ?

    Adica sa citesti aici: http://www.clubaudi.ro/threads/elsa-etka-tecdoc-si-alte-programe-de-piese-on-line.31407/ mai precis in acest program: https://audi.7zap.com/en/rdw/ si sa afli singur codul.

    Degeaba sunteti membrii pe forum (mai ales de atatia ani) pentru ca nu vreti sa invatati nimic si scriem degeaba.
     
  3. Andreyhot

    Andreyhot 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2016
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi a 6 2.0 diesel
    Salut,
    Am eroarea asta pe mașina. Nu merge nici un senzor pe fata + senzori de parktronic. Ce trebuie sa fac ? Vreau sa demontez bara și nu știu ce sa verific. Mă poate ajuta cineva cu o informație ?
     
  4. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    În primă fază verifică mufele dacă ai umblat pe la bară, am pățit-o eu pe bara din spate la vreo 2 luni după ce am umblat la ea.
     
  5. Andreyhot

    Andreyhot 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2016
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi a 6 2.0 diesel
    Ok mersi. Toți senzorii de pe fata se îmbina între ei și aceea mufa se duce undeva. Fără sa demontez bara pot sa ajung acolo ?
     
  6. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Pe spate sunt legați în serie, pe față nu mai știu exact cum e. Nu cred că ai acces la ei fără să dai bara jos, oricum nu e mare șmecherie.
     
  7. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Senzorii sunt legati in paralel, dpdv al alimentarii, adica din acelasi fir de +12V si acelasi fir de masa sunt alimentati toti senzorii, iar firele de semnal sunt independente. In mufa cablajului senzorilor sunt 6 fire: 4 fire de semnal de la cei 4 senzori, un fir de +12V si un fir de masa. Si pe fata si pe spate este la fel.
     
  8. sel

    sel Silver Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    Salutare!
    Am si eu de ieri o problema, cand cuplez marsarier se aude un beep lung dupa care senzorii nu mai functioneaza si implicit nici camera.
    Tind sa cred ca un senzor este defect.
    Am facut si o scanare, postez eroarea aici
    O idee sau o sugestie este binevenita.
     
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Verifica si buzzer-ul/cablajul. La senzori trebuie sa auzi un tiuit perceptibil cand apropii urechea de fiecare.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ticăit Nucu, ticăit (ca si secundarul unui ceas vechi). :)
     
  11. sel

    sel Silver Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    Aveti idee unde se afla difuzorul auditiv al senzorilor de parcare la C7? Merci.
     
  12. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Este in spatele centurei de siguranta pentru pasagerul din spate dreapta .

    kTwfwu5.jpg
     
  13. sel

    sel Silver Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    Merci Marian.
     
  14. paul.sergiu75

    paul.sergiu75 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2015
    Locație:
    Timișoara / Bergen
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 Hp Bpw Airride,Audi A6 C7 Hybrid si Audi A4 B7 BLB
    Salut,
    Problema care a aparut acum cateva zile cand am bagat in R este faptul ca, camera de pe spate nu mai functioneaza deloc si nici cele 360 grade.
    Pe adresa 19 can am codul de eroare 5807 iar alt cod de eroare este la adresa 6C camera masarier nu raspunde. Puteti sa ma ajutati ce ar trebui sa fac?
     
  15. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Dezactivarea sistemului se datoreaza unei componente defecte, contact imperfect, cablu intrerupt, samd. Verifica pentru inceput siguranta modulului camerei de marsarierre. Daca acest modul nu se alimenteaza, automat se dezactiveaza intreg sistemul 360.
     
    paul.sergiu75 apreciază asta.
  16. paul.sergiu75

    paul.sergiu75 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2015
    Locație:
    Timișoara / Bergen
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 Hp Bpw Airride,Audi A6 C7 Hybrid si Audi A4 B7 BLB
    @paulkf unde gasesc siguranta pentru modulul camerei?
     
  17. boditza

    boditza 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 C7 FL BiTdi
    Salutare,
    In urma pietrelor de pe carosabil m-am ales cu sticla de la camera de pe fata sparta:

    upload_2020-3-11_14-16-57.png

    Evident ca imaginea pe navi nu mai era buna deloc:

    upload_2020-3-11_14-17-50.png

    Mers pe casco, inlocuit camera in reprezentanta, ei spun ca le-au si calibrat (impreuna cu ACC si Lane Assist ) dar am eroare pe tester la camerele 360:

    upload_2020-3-11_14-21-2.png

    Camerele functioneaza perfect, chiar indica ceva mai bine decat inainte doar ca piticii mei cred ca este ceva in neregula acolo din moment ce apare eroarea. Este vreo diferenta daca nu sunt calibrate ?
     
  18. muzicaeugen

    muzicaeugen 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2018
    Locație:
    Savinesti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI 245
    Salutare baieti ! Pentru a schimba bara fata normala (stock) cu una s line trebuie sa schimb senzorii de parcare sau pot sa i pastrez? ! Multumesc in avans
     
  19. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nu trebuie, sunt la fel.
     
  20. Denis Denis 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2020
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6 C7, 2013, 2.0 TDI
    Salut,
    Doresc să cumpăr o bară față S-line pentu un Audi A6 C7 din 2013. Problema este că modelul meu de bara normala care o am acum are 6 senzori pe bară, pentru parcare laterala.
    Dar găsesc bară doar cu 4 senzori, nicicum nu găsesc cu 6.
    Intrebarea mea este: dacă comand o bară cu 4 senzori, se pot face găurile pentru cei 2 senzori parcare laterala ? Am văzut că nu sunt găuri normale, au un fel de adâncitură.
     

Distribuie pagina asta