1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori parcare - buzzer senzori - camera marche-arriere la Audi A6 C7

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de sel, 15 Dec 2015.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru ca data viitoare sa nu iti fie sterse direct mesajele fara alte explicatii NU mai deschide topicuri noi aiurea si inutil (acum am facut o concesie si ti-am mutat mesajul unde trebuia sa citesti si sa scrii). In plus mentionezi obligatoriu ce fel de caroserie ai la masina iar cand mai ceri ceva scrie obligatoriu modelul de Audi, seria de sasiu (VIN Number), cod motor si an de fabricatie exact, pentru a putea fi ajutat. Invatati sa cereti ajutor si nu asa cum ai scris mesajul anterior. Fara a identifica exact masina in programele pentru piese = plansele din ETKA si ELSA sau alte programe pentru piese sau reparatii, se poate face sau afla doar pe ghicite ceea ce doresti.
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Chirila Valentin Prietenul tau cred ca este unul din cei ce isi dau cu parerea pe Facebook si ei habar n-au unde se toarna lichidul pentru spalat parbrizul.

    Buzzerul este undeva in spatele switch-ului pentru faruri. Este fixat pe scheletul metalic al plansei de bord.
     
  3. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Ca sa ajungi la el trebuie sa demontezi capacul de sub volan.

    buzzer fata.jpg FB_IMG_1641649300637.jpg
     
  4. Chirila Valentin 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2021
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 c7 2.0 tdi . 2012
    Va mulțumesc frumos pentru indicații și timpul acordat.
     
  5. lucaflo26

    lucaflo26 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 C7 2016 ultra 190 HP
    Se poate monta aceasta camera cu spalator pe Audi A6 C7 Facelift an 2016 ?

    176AB2B4-AA25-48C4-BDFF-78D3D6DCA1E4.jpeg 98F2B2D5-1889-4DC4-8C18-73BED58462DC.jpeg
     
  6. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    @lucaflo26 pana la urma ai montat-o ? Am in gand si eu de a monta una originala.
     
  7. lucaflo26

    lucaflo26 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 C7 2016 ultra 190 HP
    Inca nu. Ma gandesc unde sa leg furtunul.
     
    Aurel G apreciază asta.
  8. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Salut si revin, am montat camera cu toate cablurile aferente. Problema este unde gasesc toti pasii de activare a camerei. Camera este secon hand , deci nu am nevoie de calibrare, am nevoie numai de activare si de bifat niste biti, dar nu stiu procedura. Cineva care stie poate sa se impartaseasca si cu noi procedura .Pentru modelul din 2016 cu MIB2. merci.
     
  9. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Deci revin, am activat totul, camera functioneaza, liniile de ghidare tot ok, Dar am o eroare pe 19 gateway sporadica , apare de fiecare data cind opresc motorul si i-au contactul. Zice ca 19 gateway nu are comunicare cu 6C rear camera. Nu gasesc nicaeri cum as putea rezolva problema.
     
  10. tuneru

    tuneru 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2010
    Locație:
    Chiajna
    Masina:
    A6 3.0 TDI quattro 2010
    Pe Can codarea e ok?
     
  11. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Da , totul s-a facut ca la carte, daca nu era bine cred ca nu se vedea 6C in instalation list.
     
  12. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Iti apare eroarea aceea datorita faptului ca alimentarea camerei a fost trecuta printr-o siguranta de pe terminalul 15 (prin contact) si nu de pe terminalul 30 (direct).
     
    Aurel G apreciază asta.
  13. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    @paulkf exact, am conectat pozitivul la siguranta "sub cheie" cum zice schema din ELSA. Adica la un terminal 15. Am incercat sa conectez la panoul unde are curent si dupa ce scoti contactul , dar imi ramine in bord martorul P parcare aprins, si butonul franei de mana. Se stinge pe o jumate de secunda si se reaprinde. Asa imi e teama sa imi consume bateria. Si in toate schemele pe care le-am gasit , zice sa activez la VPS in 5F la terminal 15.
     
  14. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Camera se alimenteaza din siguranta nr.4 (SF4) din blocul de sigurante ST3 (maro) din portbagaj, dreapta. SF4 este pe terminal 30.

    A6 C7 Rearview camera.PNG

    Uite si alocarea sigurantelor din ST3 din 2015

    ST3 Fuses.PNG
     
    Aurel G apreciază asta.
  15. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Paul merci de scheme, voi incerca , dar la mine cu VIN-ul meu imi da conecatrea diferita pe scheme. Merci.

    Update:

    Am fost si am conectat + in portbagaj. Martorul in bord P se stinge dar imediat se aprinde insotit de click-ul unui releu din portbagaj si asa face un ciclu la infinit. Deci varianta aceasta nufunctioneaza pentru ca imi "mananca/termina" bateria int-o noapte, dar nici nu este normal. Dupa VIN-ul meu, ELSA imi da in scheme ca trebuie sa ma conectez sub cheie in fata pe panoul din stanga.
     
  16. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Nu reusesc sa-i dau de cap. Daca o alimentez de la terminal 15 , da eroare pe 19 gateway, daca o alimentez pe terminal 30 , nu mi se sting calculatoarele, si se aude un rele permanent la 30 de sec. , descarcand asa bateria. Am epuizat toate variantele.
     
  17. Mihai_atn 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2020
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 B6 2004 1.9TDI Quattro
    Va salut,
    Detin un A6 C7 facelift non S-line si doresc sa schimb bara spate cu una model S-line. Din pacate nu gasesc bara spate absolut deloc pentru A6 C7 facelift sedan model S-line cu 6 senzori de parcare in dezmembrari. A incercat cineva sa gaureasca o bara cu 4 senzori de parcare si sa o adapteze pentru 6 senzori parcare ?
    Din cate stiu pozitiile acestora sunt marcate pe interior. Multumesc.
     
  18. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Pozițiile sunt marcate, suporții sunt universali pentru spate iar gaura se poate da cu "N" scule. Nu e nicio provocare, e treabă simplă. La bara față sunt ceva discuții referitoare la găurile/suporții pentru senzorii laterali. Citeste acest topic integral si topicul din aria A4 B9.
     
  19. Mihai_atn 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2020
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 B6 2004 1.9TDI Quattro
    Multumesc @bobalex18 .
    Am tot cautat pe site urile specificate in raspunsurile din acest topic, si nu gasesc codul pentru suportii de senzori de parcare (cei laterali, pentru park-assist) pentru bara spate s-line sedan. Ar fi pozitia 12 din poza atasata. Ma poate ajuta cineva? 08E61B48-8F46-40A5-A1A5-AE9781BAE15F.png
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu te poate ajuta nimeni deoarece nu exista un cod pentru ei la Audi, nu se vand separat.

    Cauta pe Aliexpress si o sa gasesti acolo.
     

Distribuie pagina asta