1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori presiune roti - TPMS (Tyre Pressure Monitoring System) la TT Mk2 (8J)

Discuție în 'Audi TT Mk2 (8J) (2006 - 2014)' creată de alias, 17 Iun 2008.

  1. alias

    alias 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT 3,2 Quattro - S-tronic, S line
    sal,
    am facut pana, prima pana !!!
    dupa ce am fost la vulcanizare si am facut pana, senzorul de presiune a ramas activat !!
    cum pot sa resetez?
    mentionez ca e vorba de un audi tt din 2008
     
  2. xaby69

    xaby69 Gold Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i
    eu am vazut la un Q7 treaba asta si parea destul de simplu... a intrat in meniul respectiv si a memorat presiunea rotii in cauza!
     
  3. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Daca ai butonul de TPM (Tyre Pressure Monitor), ala cu roata dezumflata, il tii apasat 3 secunde, pana piuie, si gata. Daca ai MMI, din meniul Car, Settings, Tyre Pressure, Save Pressure.
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Apr 2013
  4. ady_aldea

    ady_aldea 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT Coupe '07
    TPMS (Tyre Pressure Monitoring System) - probleme diverse si rezolvari

    Salut,
    Am un Audi TT 2008 si vreau sa imi pun cauciucuri run flat. Din pacate am inteles ca trebuie sa am sistemul de monitorizare a presiunii din pneuri.
    Stie cineva daca se poate sa il montez pe cel original cu meniu in sistemul Audi MMI? Si daca da, imi puteti da si niste preturi?

    Multumesc anticipat.
     
  5. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Presupun ca vrei sa-ti pui TPMS (tyre pressure monitoring system). La TT este ca la A3, adica este pe sistem ABS. Poti da un search sa gasesti cum si-a pus bamse pe A3-ul lui...
    Si TT-ul nu are MMI, ci RNS-E..
     
  6. ct20bre 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2008
    Locație:
    baia mare
    Masina:
    opel astra
    salut baieti, am si eu o intrebare...sunt proaspatul posesor al unui audi tt 2007. am vazut ca am langa schimbatorul de viteze un buton pe care scrie SET ...din cate am inteles foloseste la monitorizarea presiunii in pneuri....dar am apasat si nu se intampla nimic....care e treaba? asa trebuie sa faca adica sa nu se intample nimic? cine poate sa-mi explice si mie sa stiu si eu despre ce e vb....mersi
     
  7. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Iti raspund ce e cu butonul ala dupa ce citesti in manualul de utilizare si nu intelegi ce scrie acolo...
     
  8. ct20bre 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2008
    Locație:
    baia mare
    Masina:
    opel astra
    Salut,
    Singurul lucru care l-am citit despre butonul in cauza e dintr-un fisier PDFcare l-am gasit tot pe-aici (nu am manual de utilizare). Inainte sa citesc acolo nici macar nu stiam pentru ce e butonul respectiv. Acum mai ramane sa aflu mai multe detalii. Mersi.
     
  9. Sconx 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2016
    Locație:
    Slobozia
    Masina:
    Audi TT 2.0 TFSI
    Acel buton DECAT iti reseteaza eroarea TPM...trebuie decat sa-l tii apasat 5 secunde pana piuie si aia este tot :D
    Vezi ca la TT cel putin 2008-2009 in sus, acel TPM detecteaza si diferenta de presiune dintre roti....eu am avut 2.6 roata fata stanga, 2.2 roata fata dreapta, 1.8 roata spate stanga la fel si la dreapta spate.....si s-a aprins nebunia de TPM alarm....din cauza rotii pe fata de 2.6 bar....am adus-o la 2.2 cat era normal, am resetat si de 1 week totul e okay :D
    Sper sa fie totul okay.
    Stima.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ce zici: a aflat dupa aproape 7 ani ce face butonul respectiv ? :) Eu cred ca da. Multumim oricum pentru completari informatie.
     
  11. Sconx 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2016
    Locație:
    Slobozia
    Masina:
    Audi TT 2.0 TFSI
    @Cristi....ce pot sa zic, poate da, poate nu...daca omului nu ii place sa citeasca manuale si restu? :D
    Hihi.
    Stima.
     

Distribuie pagina asta