1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Service auto Tinichigerie si Electrica in IASI - recomandari si unde sa NU mergem (de evitat)

Discuție în 'Service' creată de dentocrat, 26 Oct 2007.

  1. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    NU! Dar poti merge la Sandra pentru schimburi de ule+filtre, insa sa le spui ca vrei neaparat sa stai langa masina si sa verifici tu tot ce iti fac. Sau pentru chestia asta, poti merge linistit si la Coso... oricum la pret, am impresia ca e aceeasi chestie...
    Daca ai insa chestii mai complicate de facut la masina, atunci da o fuga pana la Suceava, e aproape si sunt super baietii!
     
  2. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    ca in cazul tatalui meu , mergi la sandra linistit , bagi masina la revizie(moca , ca e in garantie) , dai cartea de service , termina baietii revizie , si la plecare , unde-i cartea de service ? :) hopa . si cum taicamiu nu mai are cartea de service , se considera ca masina nu mai este in garantie (dar ea de fapt este) .
    ma mir de nu a rasturnat taicamiu sandra cu fundu-n sus , ca el e genul asta :) .
    :respekt: Sandra Iasi
     
  3. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Despre ce masina vorbesti tu ca e in garantie?
     
  4. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    din pacate nu pot vorbi de masina mea , ca nu are garantie 21 de ani :( , dar povestea s-a intamplat cu masina de la firma a lui taicamiu un vw caddy . a dus masina in revizie la sandra , si la plecare "mesterii" nu-i mai gaseau cartea de service , care , cum ziceam , e dovada ca masina este in garantie . hidiotii au dat cartea de service la alt proprietar de vw caddy .
     
  5. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    revizia e moca ca plateste firma presupun nu ca e in garantie:p
    un schimb de consumabile la sandra ajunge ~800 ron la masina mea, la coso 300 ron si 200 ron daca mi-l fac singur( fiindca imi place)
     
  6. weaselciuy

    weaselciuy Silver Member

    Înscris:
    5 Ian 2008
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A4 B5 Facelift 1.6i AHL
    Un vag unde se poate face in Iasi si cam cat costa?

    Si stie cineva un service sau ceva, vreau sa dau jos bara fata si sa o pun inapoi, sau sa o rearanjeze, am luat o bordura si a scoso putzin 1cm :o .

    A4 b5 2000 1.6i
     
  7. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    cu vag com te ajut eu
    in ce priveste bara e posibil sa trebuiasca sa schimbi clemele de prindere, am o schema cu care putem vedea cum se scoate
     
  8. Pitic 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2007
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A6 4f 2005
    Coso pentru simplul fapt ca sunt 110% multumit de calitatea lucrarii si a pieselor. Nu stiu pana acum un om nemultumit de calitatea reala a reparatiei efectuate de Florin,sau de un caz care sa fi mers inapoi cu problema sa ii spuna si el sa o lase asa sau mai rau sa ia omu la intors ca nu e din vina lui si etc..niciodata nu vor fi oamenii multumiti in aceeasi masura de o persoana dar macar zic eu sa vedem sfaturile unora care au gasit un service minune care sa fie si ieftin si ffffff bun la efectuarea lucrarii...NU EXISTA ASA CEVA...tot timpul se va gasi unul sa spuna ca el stie mai bine de altul,ca "dincolo era mai ieftin" si tot asa.CEL MAI BUN SERVICE ESTE ALA CARE ITI FACE MASINA SA MERGA CA IN PRIMA ZI ( cu exceptia celor care au avut belele de la inceput ) indiferent de nume si locatie sau pret. daca ai audi si te mai gandesti ca o piesa o puteai gasi in alta parte cu 2 lei mai ieftina te afli in situatia celui cu Lamborghini care o spala cu galeata cu apa din fantanile arteziene....
     
  9. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Salutare.
    Mergand pe zicala: "cand doi se cearta al trei-lea castica", va mai aduc la cunostinta un al trei-lea service.
    Tatal meu isi repara masina numai la ei si sunt super profesionisti. Cei doi actionari au plecat de la Sandra si au facut o afacere personala separata. Din acest punct de vedere va dati seama ca sunt instruiti de reprezentanta dar lucreaza pentru a-si castiga propriul venit asta insemnand din punctul meu de vedere o calitate a lucrarii mai buna.

    Daca cineva crede ca il ajuta o recomandare astept un PM pentru detalii. Ii cunosc pe acei baieti. (Sper sa nu o considerati reclama, iar in cazul in care credeti acest lucru rog un moderator sa stearga postul. Nu vreau decat sa ajut si alti colegi sa isi rezolve problemele.)
    Am sa atasez o harta cu ajutorul careaia sa puteti localiza service-ul.
     
    Ultima editare: 12 Mai 2009
  10. weaselciuy

    weaselciuy Silver Member

    Înscris:
    5 Ian 2008
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A4 B5 Facelift 1.6i AHL
    salut , dami te rog niste preturi vag si eventual si sa reprind bara aia.
    ms
     
  11. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    pai diagnoza ti-o fac gratis daca vii la intalnirea locala :p
    daca vrei iti trimit pe mail manualul ala care iti arata cum sa scoti bara
    da-mi un pm cu adresa ta
     
  12. weaselciuy

    weaselciuy Silver Member

    Înscris:
    5 Ian 2008
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A4 B5 Facelift 1.6i AHL
    Da, daca e maine intalnire oricum trec pe langa palat de 10 ori zilnic ... pana atunci ma bag la un formatat calculatorul ca e problema grava .
    Am sa verific maine sa vad la ce ora va decideti :))

    Bafta ..
     
  13. cipri@n

    cipri@n Bronze Member

    Înscris:
    4 Iul 2008
    Locație:
    Iași / Catania
    Masina:
    A4 Avant 2002, 1.9 TDI, 131 CP, AVF
    "Intamplare" service Bosch Iasi

    este vorba despre service_ul de pe strada Arcu. anul trecut in august dupa ce am luat masina am facut schimbul de ulei si filtre la ei si vazand ca lucreaza bine am zis sa imi fac si ditributia la ei. zis si facut dupa vreo 2 saptamani m-am prezentat la ei, am stat acolo cand au inceput sa demonteze si a trebuit sa plec ca aveam treaba. dupa vreo 40 minute primesc un telefon de la service si imi zice sa vin pana la ei. m-am prezentat si mi-au aratat in ce stare era intinzatorul de la cureaua de accesorii si le-am spus sa il comande si pe ala, si iarasi am plecat sa imi rezolv treburile, iar cand am revenit deja monta spoilerul. am achitat masina mergea, pana acum vreo luna cand au inceput problemele cu rola de la alternator. inainte de asta la relanti se auzea si un zgomot in plus, zgomot care dupa ce am dus masina la mecanic sa imi schimbe rola de la alternator care era aproape blocata, sa dovedit sa provina si de la rolele de accesorii. acum nu mai stiu ce era scris exact pe bonul de la service dar odata ce am schimbat distributie, pompa apa, intinzator curea accesorii, banuiesc ca au fost schimbate si rolele alea 2. acum ori nu le-au schimbat si mi le-au bagat in factura, ceva au facut ca eu nu cred ca role in nici un an sa arate in felul asta. nu mai zic de curele de accesorii. cum dau ei garantie 80.000 km park ??? oricum nu scapa ei asa de mine, ca in august cum ajung acasa le fac o vizita. sa ii vad ce motiv o sa imi bage, defect din fabricatie chiar 2 role si 2 curele? am si niste filmulete cum se invart rolele, cum le postez pe youtube o sa bag link_ul.

    linkurile:http://www.youtube.com/watch?v=Q67rueVXV-w
    http://www.youtube.com/watch?v=FT-wfWGziiY&feature=channel
     
    Ultima editare: 25 Iul 2009
  14. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Intinzatorul de la cureaua de accesorii este una iar rola de pe alternator alta.
    In mod normal se schimba toate ca sa scapi de toate odata.

    Eu am schimbat recent doar intinzatorul dar sunt constient ca nu este complet la anul o sa schimb si rola de pe alternator si cureaua de accesorii....sper sa duca si anul acesta.

    Repet: daca vrei ca la carte trebuie sa schimbi impreuna cu intinzatorul si rola de pe alternator, respectiv cureaua de accesorii.Erai inspirat daca le schimbai atunci toate.
     
  15. cipri@n

    cipri@n Bronze Member

    Înscris:
    4 Iul 2008
    Locație:
    Iași / Catania
    Masina:
    A4 Avant 2002, 1.9 TDI, 131 CP, AVF
    nu stiu daca ai inteles exact: a fost schimbata distributie, pompa apa,intinzator curea accesori, curele accesorii si cred ca si rolele accesorii din moment ce mi-au zis ca intinzatorul nu o mai duce mult. numai rola de alternator nu am schimbat-o pentru ca nu stiam ca trebuie schimbata si ea. cred ca sa profitat de increderea ce le-am dat-o si au facut ei niste magarii in timpul ce i-am lasat singuri. acum am schimbat rolele accesorii, rola alternator si curele. am pastrat cele demontate si o sa ma prezint la service sa imi restituie banii sau altele noi, daca nu o sa merg mai departe cu reclama ca nu e vorba de banii ce i-am cheltuit ci de increderea ce le-am acordat-o si daca mi se intampla ceva cand veneam in drum pe tara? cine era responsabil? nu service_ul?
     
  16. tudorsilviu 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Aug 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    a4, 1.9 TDI, 2002
    Mai am eu niste preturi: revizie a4 (castol 5w40, filtre) 4.3 mil, ambreaj (disc + placa presiune) 11 mil, diagnoza si becuri gratis pt clientii fideli....

     
  17. WandererRO

    WandererRO 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2008
    Locație:
    Iasi/Bucuresti
    Masina:
    A6 - 3.2 FSI/quattro/tiptronic/255 CP
    schimbat distributie si tacheti

    Domnilor, am patru tacheti si distributia de schimbat. Unde o pot face in conditii decente pentru masinuta mea?
    O intrebare ar fi unde gasesc piese de calitate si la preturi acceptabile?
     
  18. tudorsilviu 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Aug 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    a4, 1.9 TDI, 2002
    Mergi la Cosogaraj, la Miroslava. Eu imi fac toate reparatiile acolo.;)
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Oct 2009
  19. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Cosogaraj.;)
     
  20. christian22

    christian22 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2010
    Locație:
    iasi
    Masina:
    s8; 4.2;1999 skoda octavia 1,6 TDI
    Autocrom Iasi Casa Jepcarilor

    sa ma explic nu demult am fost la ei si am cerut sa imi zica pretul pt a vopsi o bara fata de audi S8 care e din doua culori jumatate gri jumatate neagra (pe orizonala) ne-am pus noi de acord si m-am prezentat a doua zi cu masina sa imi ia culoarea deoarece eu urma sa le aduc bara demontata si sa o iau la fel am avut neplacuta surpriza sa aflu ca la vedera masinii cred eu sau poate sunt subiectiv pretul se dublase adica de la 2,5 -3 mil crescuse la 6 mil ;;;asa ca am dus-o la reprezentanta sa speram ca nu am facut o greaseala mai mare o sa vad zilele astea si o sa scriu si despre ei vorbesc despre reprezentanta din iasi sandra ;;;;asa ca sfatul meu nu stiu cat de meseriasi sunt aia de la autocrom si nici nu cred ca voi afla vreodata stiu ca sunt neseriosi
     

Distribuie pagina asta